«Якби жити вдруге, то все зробила би так само»

DSC_1048

У серпні 2017-го майстер цеху з виробництва хвойного екстракту ДП «Маневицьке ЛГ», що на Волині, Марія Яковлєва відзначатиме золотий ювілей. Навіть не загалом життєвого, а лише трудового шляху у лісовій галузі. Жінка, за плечима котрої досвід і мудрість, зізнається: «Якби довелося прожити вдруге, то все зробила би так само».

Марія Василівна родом із Тернопільщини. Пригадує, як приїхала на Волинь. Було то вже далекого, але не забутого 1967-го – одразу після закінчення Кременецького лісотехнічного технікуму. Направили у тодішній Маневицький лісхозгаг на роботу. То було 2-го серпня.

Закінчила Львівський лісотехнічний інститут. Працювала інженером-технологом із деревообробки. Свого часу була головою профкому протягом 8-ми років. Тоді знову – начальник цеху переробки деревини – понад 20 літ. Була й заступником директора із виробництва.

На запитання, як воно, керувати чоловіками, усміхається. Відповідає, що завжди казала своїм колегам так:

– Якщо не хочете мене поважати як жінку-керівника, то бійтеся тоді! В мене на всякі «казуси» було шосте чуття. Коли хтось випив, коли верстат неправильно працює, одразу помічала.

І водночас зізнається: з чоловіками працювати легше.

DSC_0125

Марія Василівна за роки відданої праці, звісно, заробила чимало нагород. Пишається, що до неї постійно звертаються за порадою. І це – найбільша відзнака. А щодо визнання, то, каже, є у неї чимало грамот, подяк, а ще –годинник від Державного комітету лісового господарства (нинішнє Держагентсво лісових ресурсів).Особливо цінує свого працівника й директор ДП «Маневицьке ЛГ» Володимир Радіон.

– Вона впорається з будь-якою роботою, – каже. – Де би не керувала Марія Яковлєва, яким би виробництвом не займалася, все у неї вдається. А ще – проста, добра, щира. За це у колективі її дуже поважають.

На запитання, де у її жіночому житті взявся ліс, Марія Василівна відповідає: та він завжди був. Спочатку ходили у ліс із татом та сестрою. Тато привчав любити природу – просто і щиро, як умів. А ще – технікум поряд, тож і сумнівів, ким стати, не виникало.

DSC_0032

У родині Марія Яковлєва – перший фаховий лісівник. А потім уже й сестра пішла тими ж стопами, сини Юрій та Олег. Всі закінчували один факультет – технологія деревообробки. Онучка Ірина нині навчається у Луцькому природничому ліцеї, онук Артем також планує обрати лісівничий шлях. А наймолодший – Ілля – поки школяр, але любов до лісу відчувається у кожному його слові та вчинку.

Нині Марія Василівна живе у Маневичах сама. Крім улюбленої роботи, має чимало інших занять. Зізнається, що любить читати, співати. Тримає господарство.

– Все – як у людей – каже, а потім знову повертається до роботи і роздумує: – Знаєте, які я для себе зробила висновки? Керівник, яку би посаду він не займав, не повинен бути жорстким. Треба слухати людей. Тоді й люди прислухатимуться.

– Стільки всього можна згадати… – підводить підсумки Марія Яковлєва. – Приємного і не дуже. Шкода тільки, що мій Святослав так рано із життя пішов. От уже 13-й рік, як його не стало…

DSC_0126

Святослав Яковлєв також працював на підприємстві у Маневичах. Разом із дружиною були засновниками унікального виробництва хвойного екстракту, яке нині активно відновлює Марія Василівна, працюючи на посаді майстра цеху. А чоловік був тоді інженером із переробки деревини.

Звідки взялася ідея виробництва екстракту? Тоді, у 80-х, пригадує співрозмовниця, ставилися пріоритети на переробку деревини повністю – від стовбура до верхньої гілочки.

– Хвойний екстракт ми в той час випускали по 7 тонн на місяць. Його брали аптечні склади, санаторії. Користувався попитом, – розповідає Марія Василівна. –А потім виробництво частково то припинялося, то знову відновлювалося. Тепер же робимо півтори-дві тони на місяць. Купують продукцію санаторії Волині, Рівненщини, Черкащини та Закарпаття. Все вдається, якщо працювати.

DSC_0127

Екстракт хвойний натуральний – препарат винятково рослинного походження. Отримують його зі свіжої хвої сосни і ялини шляхом водяної екстракції. Продукт – екологічно чистий, містить у собі мікро- та макро-елементи, фітонциди, ефірне масло, каротин, аміноксилоти. Такі хвойні ванни допомагають при перевтомі та послабленні м’язового тонусу, поліатритах, радикулітах, безсонні, гіпертонічній хворобі, екстракт навіть лікує застуду і бронхіти.

Світлана ДУМСЬКА.

Фото автора та Олени КАРПУК