Чим живе «Любешівагроліс»

DSCN2286

Ліси ДП «СЛАП «Любешівагроліс» – одні з найнедоступніших, адже ростуть серед боліт і великої води.

– В основному це – вільшанники та березина, – розповідає головний лісничий держпідприємства Володимир Ковальчук. – У весняно-літній період до них навіть піхотою важко дістатися, а щоб доїхати технікою, та ще вести лісогосподарські роботи – нічого і мріяти. Звісно, є у нас і бори та діброви, навіть ялинники… Все ж їх частка, порівнюючи з іншими лісогосподарствами ВОУЛМГ, у наших лісових масивах невелика.

Через це фахівці намагаються приділяти максимум уваги саме насадженням сосни і дуба. Ця турбота розпочинається із заготівлі шишок і жолудя. У ДП «СЛАП «Любешівагроліс» діє шість лісництв і в кожному є свій невеличкий лісорозсадник, де вирощують сіянці сосни звичайної та дуба черешчатого. Один із них, що у Гірківському лісництві, нам демонструє майстер лісу Іван Симонович. Розповідає, що торік тут виростили 600 тис. сіянців сосни звичайної, що дозволило лісівникам створити 9,9 га новолісся, ще на 6,1 га провести сприяння. Цього року, крім сосни звичайної, майстер лісу заклав на лісорозсаднику плантації ялини, дуба черешчатого та горіха грецького. Є вже й маленькі сосни та дубочки. Лісорозсадник має площу 0,2 га, від дикого звіра і свійської худоби майстер лісу обгородив його двома рядами жердя, яке побілив.

– Є надія, що й цього разу ми будемо зі своїм насіннєвим матеріалом! – мовить.

Що тут якісний посадковий матеріал, згодом переконуюся у віддаленому лісовому урочищі Хедри. Оглянули кілька ділянок, скрізь майже стовідсоткова приживлюваність.

DSCN2127

– Тут у нас лісові культури 2015 року, – показував Володимир Ковальчук. – Створювали їх за схемою 5 рядків сосни, 4 – берези і 1 – дуба. Майже всі прижилися і вже дали добрий приріст.

А ось до п’ятирічних культур сосни звичайної можна і по маслюки приходити.

DSCN2155

Любешівські ліси дуже мальовничі, а ще, кажуть лісівники, щедрі на гриби, ягоди, лікарську сировину. Тут традиційно багато птаства і дикого звіра. То тут, то там трапляються боброві загатки, чутно і солов’я, і зозулю, і дятла… А ще стрілася пара журавлів та декілька черепаших родин… Ліси Гірківського лісництва – хоч і господарські, але для людей малодоступні через болота, воду і свій прикордонний статус – чужим дорога сюди тільки з дозволу найвищого прикордонного керівництва, у чому переконалися, зустрівшись із місцевим дільничним.

– Тут Початок світу! – захоплено каже про цей край моя колега – журналістка Оксана Бубенщикова, яка також стала очевидцем цієї краси. – Первозданна природа і гостинні люди, багато води і білих хмар у небі.

Місцеві лісівники продемонстрували того дня нам школу і народний дім ( в останньому дуже комфортно почуваються Будинок культури, бібліотека, фельдшерсько-акушерський пункт і відділення поштового зв’язку), які  агролісівці побудували у с. Мокошин при фінансовому сприянні Адама Мартинюка. Ними гордиться і село, і його жителі, екс-голова ВР Адам Мартинюк і, звісно, лісівники. А ще ми побували на рекреаційному пункті «Хутірець». Майстри лісу майстерських дільниць №2 і №4 Василь Єлець та Олександр Заєць зізналися, що зводили його усією лісівничою толокою. Зате віднині усі, хто опиниться на «Початку Світу», можуть тут підкріпитися, відпочити, навіть рибу повудити.

Від самого заснування цим лісогосподарством керує Віктор Симонович. Його шанують не лише у високих кабінетах лісової галузі, а й тут, на місцях, прості трудівники. Разом бережуть цей унікальний край, творять нові ліси. Тільки цієї весни посадили 47 га новолісся, на 41 га провели сприяння природному поновленню, і лише труднодоступні болотисті вільхові порубки віддано під природне відновлення.

DSCN2246

ДП «СЛАП «Любешівагроліс» – сьогодні одне з найуспішніших господарств області, яке дбає про наповнення бюджетів місцевих громад, допомагає загальноосвітнім закладам, релігійним громадам, учасникам АТО і їхнім сім’ям, малозабезпеченим, сиротам. А ще для комфортного перебування людей у лісі створює рекреаційні пункти – має шість великих і кілька десятків малих у лісах. Це для ягідниць і грибників, для подорожніх, усіх, хто любить природу і ліс.

Сергій ЦЮРИЦЬ, прес-служба Волинського ОУЛМГ

Фото автора

DSCN2327