Президент України відзначив лісівників державними нагородами. Серед них волинянин – Володимир Неводнічик
Шаччина, Любомльщина, Маневиччина: у школах області тривають відкриті лісові уроки
До уваги мисливців!  Нагадуємо порядок отримання та обміну контрольних карток
За І кв. 2019 р. держлісгоспами області у бюджети різних рівнів сплачено понад 103 млн грн

В ГОСТЯХ У КАЗКИ: ЯК НА ВОЛИНІ ВИРОЩУЮТЬ НОВОРІЧНІ ЯЛИНКИ

dsc_0846

Купуючи новорічну ялинку, мало хто з нас замислюється, хто, де і як її виростив. 16 грудня волинські журналісти в рамках прес-туру мандрували плантаціями зелених красунь.

У горщиках і без

Першим пунктом призначення стало ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр». Екскурсію провела директор підприємства Тетяна Неводнічик.

А господарство тут чималеньке. Тільки на продаж готові приблизно 8 тисяч саджанців шести видів хвойних. Це Ялина звичайна, ялина колюча, ялина канадська, ялиця біла і ялиця одноколірна і ялина чорна.

«Найкраще – це ялина колюча і ялиця біла. Ялиця біла взагалі не осипається», – поділилася директор.

За її словами, останнім часом все більшої популярності набирають ялинки із закритою кореневою системою – простіше кажучи, дерева в горщиках. Така хвойна красуня не тільки милуватиме око впродовж свят, але й стане окрасою подвір’я.

«Більше купували люди завжди зрізані ялинки. В минулому році ми вже більше продали ялинок у горщиках і в цьому році також. Люди хочуть, затративши кошти, висадити їх. Продали вже 300 ялинок. Найбільше – ялини колючої: голубої і зеленої форми», – розповіла Тетяна Неводнічик.

До речі, ялинку із закритою кореневою системою можна ставити вдома кілька разів. Щоб було легше, «господиня» ялинок радить висаджувати їх у мішковині або в дерев’яному горщику.

Ціни на хвою теж відрізняються. Так, ялинка звичайна коштуватиме від 50 до 700 гривень. А за невеличку (60-70 сантиметрів) ялину канадську доведеться заплатити від півтисячі гривень.

«Ялина канадська. Форма її пірамідальна. Вся унікальність її в тому, що вона дає дуже маленький приріст: на рік всього два сантиметри», – пояснила директор і продемонструвала маленькі канадські ялиночки. Важко повірити, але цим крихітним хвойним «кущикам» – аж чотири роки. А півметрові канадські красуні росли аж двадцять років. Для порівняння – середній вік сосни 5-6 років, а звичайної ялини 10-12 років.

Цього сезону підприємство планує реалізувати тисячу ялинок і заробити приблизно 50 тисяч гривень прибутку.

«Минулі роки був великий попит – на Схід і на Південь у нас брали області. Наприклад, у нас дуже багато Крим брав, ми реалізовували багато. А цього і минулого року ці клієнти відпали», – констатує очільниця підприємства.

До речі, хоч штат Центру і невеликий – 32 людини, а втім, усі фанати своєї справи. Так, працівник підприємства Олександр Іщук власноруч зробив пристрій для пакування ялинок. Металева конічна труба із натягнутою сіткою дозволяє швидко і без затрат спакувати зелену красуню так, аби вона не травмувалася під час транспортування.

«Проблема тільки в сітці. Таку сітку можна купити тільки в Польщі, у нас її ще не виготовляють», – зазначила директор.

Гектари новорічних сосен

А от новорічні сосни везуть, зокрема, з Мощаницького лісництва ДП «Цуманське лісове господарство». Саме тут розташована величезна плантація: на 2,8 гектара площі росте приблизно 12 тисяч сосен.

«Цього року зріс попит на новорічні дерева. Напевно, людям хочеться більше живого, не штучного,щоб у домі був запах хвої. Приїжджають люди і зі східних, південних областей, і з Одеси, з Харкова, Дніпропетровська», – розповів інженер з лісових культур Сергій Савонік.

Цього року планують заготовити приблизно 5 тисяч сосен. Окрім того, що ялинка – святковий атрибут, це ще й значний дохід для підприємства.

Зауважимо, що дерева тут не просто вирощують і заготовляють, але й біркують. Торік використовували бірки зі штрих-кодами, проте цьогоріч перейшли на самоклейні етикетки. Етикетки та штрих-коди суворо перевіряють і контролюють, адже всі номери ялинок внесені до єдиного реєстру. А на період новорічних свят хвойні плантації патрулюють бригади з лісової охорони та поліції. До речі, доки журналісти засипали запитаннями лісівників, одна з таких бригад приїхала перевірити, чи все гаразд із документами. Втім, цього року виявили вже 38 незаконних рубок.

Волинські ялинки – на південь

Загалом на Волині 236 гектарів «новорічних» плантацій, на яких росте 1,1 мільйона саджанців ялинок і сосен. Цього року є приблизно 87 тисяч готових до вирубки і реалізації дерев. Крім власне, плантацій, є можливість реалізовувати хвойні дерева від рубок догляду (освітлення, прочищення лісових масивів). Це – ще приблизно 10 тисяч ялин, ялиць і сосен. Загалом планують заготовити 75 тисяч дерев.

Наразі вже продали приблизно 30 тисяч новорічних красунь на 1,2 мільйона гривень. Проте лісівники вкотре констатують: із початком війни ринок пішов на спад.

«До 2013 року, до того часу, як почалася війна, ми дуже багато відправляли ялинок на Схід: Донецька, Луганська області, Крим, які зараз, на жаль, відпали по реалізації», – розповів головний спеціаліст відділу лісового господарства ВОУЛМГ Олександр Литвин.

За його словами, зараз найбільше волинських ялинок їде на південь: у Херсонську, Миколаївську, Одеську області. Окрім того, з допомогою волонтерів дерева з Волині прямують до наших захисників у зону АТО.

Владислава ЖОРНЯК