Президент України відзначив лісівників державними нагородами. Серед них волинянин – Володимир Неводнічик
Шаччина, Любомльщина, Маневиччина: у школах області тривають відкриті лісові уроки
До уваги мисливців!  Нагадуємо порядок отримання та обміну контрольних карток
За І кв. 2019 р. держлісгоспами області у бюджети різних рівнів сплачено понад 103 млн грн

«Лісовий врожай» Волині

unnamed-13Журналісти давно мріяли побачити, як на Волині збирають «лісовий врожай – стиглий ліс». А ще розповісти читачам про найбільш небезпечну робота лісорубів.

І ось до Всесвітнього дня охорони праці Волинське ОУЛМГ організувало прес-тур на лісосіку Скулинського лісництва ДП «Ковельське ЛГ». Паралельно проходив семінар-нарада «Охорона праці та безпека проведення лісозаготівельних робіт» для інженерів з охорони праці державних лісопідприємств.

На лісосіку

Перша зупинка – при в’їзді до с. Скулин. Доки збираються учасники наради, журналісти знайомляться з унікальною ошатною двоповерхівкою, де в одній будівлі мирно вживаються аж три лісництва – Скулинське, Білинське і Скулинське учнівське, до того ж є ще й навчальний клас. Хоч до книга Гінеса занось. А ще тут гордяться унікальним дендропарком, у якому росте близько 40 порід дерев та декоративних кущів. У селі також знаходиться Стеблівське лісництво СЛАП «Тур». Словом, це лісовий край.

Семінар-нараду розпочинає заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський. Директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк запрошує усіх на лісосіку. І ось вже мчить кортеж автівок через село у лісову далечінь. Процес організації лісосічних робіт керівництво демонструє на вільховій ділянці у 7 виділі 14 кварталу Скулинського лісництва. Подивитися на роботу місцевих лісорубів прибіг навіть теплий дощ. Одягнувши захисні каски, і журналісти, і відповідальні за охорону праці та безпеку на виробництві лісгоспівці прямують до лісосіки. Стежка пролягає через заболочену місцевість. Усім впадає в око, як важко вивезти деревину до лісової дороги. Ніби й небагато – якихось 500 метрів, але вибратися з баюр вдається лише водіям-асам. Та ось інженер із лісозаготівель ДП «Ковельське ЛГ» Сергій Петрук зупиняється на галявинці біля будиночка на колесах. Тут також облаштоване місце для бензопил, їх заправки, є карта-схема лісосіки. Сергій Володимирович розповідає про підготовку ділянки під вирубку, застережні знаки, технічне оснащення лісорубів, їх кваліфікацію, побут. Багато хто з присутніх знімкує все на мобільники та фотоапарати. Зазирнувши до побутівки лісорубів, всі рушають далі. І знову приємно вражені: ковельські лісоруби за всіма правилами обвели територію лісосіки двома застережними стрічками, створивши буферну зону. Через неї і потрапляємо до ділянки, де якраз працюють лісоруби, обладнаний лебідкою трелювальний трактор МТЗ, маніпулятор, що саме вантажить хлисти. Увесь процес контролює лісничий Скулинського лісництва ДП «Ковельське ЛГ» Леонід Лисюк.

unnamed-15

Робота для справжніх чоловіків

Користуючись нагодою, беремо короткі інтерв’ю у працівників, що задіяні на розробці деревини.

Лісоруби – Юрій Зінчук, Олександр Сидорук та Анатолій Олексюк – з великим досвідом роботи. Усі троє віддають перевагу бензопилам Husqvarna, кажуть, вони зарекомендували себе як безвідмовні і найбільш придатні для поліських умов. Чоловіки свідомі того, що в них дуже небезпечна і відповідальна професія. І, до речі, одна з найважчих. Втім, кажуть, що вільху валити чи не найлегше, бо в неї дуже м’яка деревина. Чоловіки, мов які билинні герої, – показні, мускулисті, загартовані і морозом, і спекою. Їм допомагає звалювальник Віктор Шворак. А ось помічник лісничого Скулинського лісництва Олександр Зінчук спеціальним «молоточком» маркує деревину. У всіх лісопідприємствах ВОУЛМГ стовідсотково впроваджено електронний облік, тепер ні одного хлиста без бирки вивезти з лісу не можна. За кермом лісовоза-гідроманіпулятора бачимо оператора-водія Віталія Наконечного. Окрема ланка цього процесу – тракторист-трелювальник Олександр Савченко та чикирувальник Юрій Зінчук.

– А як же вам вдається витягати ці довжелезні (за 20 м) хлисти з цих болотистих угідь? – цікавимося в обох.

– Для стягування завислих дерев використовують тридцятиметровий трос, – кажуть працівники. – Він убезпечує робітників від нещасних випадків. Підв’язуємо і трелюємо до потрібного місця.

Заступник начальника управління Олександр Рибчинський зауважує, що лісозаготівля – це комплекс робіт, які виконують лісогосподарства. Лісосічні роботи поділяють на підготовчі й основні. Підготовчі передбачають прийомку лісосічного фонду, готовність технічних засобів, інші організаційні заходи, основні – звалювання дерев, обрізування сучків, розкрижування деревини, трелювання (підвезення) її від місця звалювання до верхнього лісового складу (навантажувального майданчика) і навантажування на автомобільні або інші транспортні засоби.

Транспортують ліс лісовозними шляхами до нижніх лісових складів. До складських робіт належать вантажно-розвантажувальні операції на нижніх складах, а також первинна обробка деревини (лісопиляння, виготовлення балансової деревини, трісок, тари тощо).

 

Пріоритет – безпека

Роботи, пов’язані із лісозаготівлею, – надзвичайно складні і небезпечні. Тому у державних лісогосподарських підприємствах, що перебувають у підпорядкуванні Волинського ОУЛМГ, особлива увага приділяється охороні праці та безпеці на виробництві.

– На ці заходи цього року вже витрачено близько 3 млн грн, – уточнює головний спеціаліст відділу лісових ресурсів ВОУЛМГ Олександр Боровицький. – А ще впродовж останніх місяців проведено більше двохсот обстежень службами охорони праці на предмет дотримання безпеки під час виробничого процесу.

28 квітня, у Всесвітній день охорони праці, у Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства на підставі наказу від 24 квітня 2017 р. було створено організаційний комітет із підготовки та проведення Дня охорони праці. Його очолив заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський. Було затверджено план травневих заходів на лісогосподарських підприємствах, що входять до сфери управління ВОУЛМГ. У цьому переліку, зокрема, проведення конкурсів на найбезпечніше робоче місце та виробничу дільницю, організація тематичних нарад і семінарів, оновлення та створення куточків і стендів з питань охорони праці, наповнення їх тематичними матеріалами, презентація виставок. На багатьох лісопідприємствах вже відзначено кращих працівників. Волинське ОУЛМГ провело навіть конкурс дитячого малюнка на тему «Охорона праці та безпека виконання робіт у лісовій галузі очима дітей». Переможці та лауреати вже визначені на рівні районів і відзначені цінними призами.

Заступник начальника ВОУЛМГ Олександр Рибчинський, директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк дуже професійно розповідають про збір «лісового врожаю».

– Методи заготівлі деревини можна розділити на два види: традиційний (із застосуванням ручного моторного інструменту) та машинний (повністю механізований), – уточнює Олександр Боровицький, що опікується технічним напрямком діяльності лісоуправління. – При традиційному підході використовується ручний мотоінструмент, далі відбувається транспортування і навантаження лісопродукції (причіп сортиментовозний з гідроманіпулятором для завантаження та розвантаження при сортиментній заготівлі) і вивезення її на верхній склад, або ж вона зачіплюється та трелюється трактором (при хлистовій заготівлі), складується, після чого розробляється на сортименти. В 70-80-х роках минулого століття з’явилися технологічні процеси, які забезпечили повну механізацію лісозаготівельних робіт, звалювання харвестером (звалювальння, обрізання гілля та розкріжування деревини на сортименти), навантажувально-трелювальне, яке виконувало одну-дві технологічні операції (форвардером).

 

Мовою цифр

Цього дня говорилося і про конкретні результати роботи. До слова, за 4 місяці ц. р. держлісгоспами області заготовлено 373,3 тис. куб. м деревини, 239 тис. з яких – від рубок головного користування. На перевезенні лісоматеріалів задіяні 246 транспортних одиниць, в т. ч. 109 спеціалізованих, зокрема 79 сортиментовозів, 30 хлистовозів.

– За обсягами освоєння лісосічного фонду Волинь займає 5 місце після Житомирського, Рівненського, Закарпатського та Чернігівського обласних управлінь лісового та мисливського господарства, – уточнює начальник відділу лісових ресурсів ВОУЛМГ Григорій Новосад, що також взяв участь у семінарі-нараді. – За січень-квітень перероблено 119,7 тис. куб. м деревини. Випущено 36,4 тис. куб. м заготовок для європіддонів, 9,2 тис. куб. м пиломатеріалів та 2,4 тис. куб. м заготовок дубових. Порівняно з 2016 р. вихід з 1 куб. м зріс на 341 грн і становить 1108 грн.

Споживачам реалізовано 245,6 тис. куб. м лісопродукції на суму 158,1 млн грн та продукції переробки – на 124,8 млн грн.

– Реалізація круглого лісу першочергово зосереджена на забезпечення внутрішнього ринку, куди поставлено 275,6 тис. куб. м, або 83%, в тому числі спеціалізованим деревообробним підприємствам 39,9 тис. куб. м фансировини рядової та 62,1 тис. куб. м техсировини, – мовить головний спеціаліст відділу лісових ресурсів Іван Забродець. – На власні потреби використано 7,4 тис. куб. м.

Сьогодні розроблено проект «програми створення ринку виробництва і споживання твердого біопалива у Волинській області». Проектом передбачено щорічне використання 234,6 тис. куб. м деревних відходів, в т.ч. 56,8 тис. куб. м. лісосічних та 177,8 тис. куб. м від переробки, які утворюються в держлісгоспах.

При цьому зазначалося, що в ДП «Ковельське ЛГ» працює 39 майстрів лісу, середня площа обходу кожного становить 915 га. Журналісти мали можлимвість поспілкуватися з лісничими Скулинського і Білинського лісництв – Леонідом Лисюком та Володимиром Бойком. Останній розповів, що фах лісівника від батька Василя Петровича перейняли всі три його сини – Петро, Павло і він, Володимир, а Петро захоплюється ще й пасічникуванням. А ще стали свідками того, як Олександр Савченко – тракторист з десятирічним лісовим стажем роботи – у 14 кварталі своїм МТЗ 892 здійснював механізований догляд за цьогорічними культурами дуба черешчатого і сосни звичайної.

– Якщо вчасно не оборати, – казав Олександр Вікторович, – зілля заглушить саджанці і вони можуть навіть загинути.

 

Нижній склад

Наступним етапом наради-семінару стало знайомство з нижнім складом ДП «Ковельське ЛГ». Його площа – 5 тис. кв. м. Тут встановлений баштовий кран КБ-406М, є колодотягач Б22У та лінія ручного розкрижування колод. Працює сім працівників. За рік через нижній склад проходить 15 тис куб. м деревини, розкроюється 4, 5 тис. куб. м хлистів, товарооббіг реалізованої продукції становить 1232 куб. м, перероблено 277, 5 куб м.

– ДП «Ковельське ЛГ», на базі якого проходить семінар, – лісопідприємство, яке веде ощадливе планове лісогосподарювання, – неодноразово наголошували організатори. – Ним проведено 109 га рубок догляду в молодняках, 730 га – рубок формування і оздоровлення лісів, заготовлено 11592 ліквідної деревини.

Всі рубки формування і оздоровлення лісів призначені в 2016 р. на підставі матеріалів лісовпорядкування, правил поліпшення якісного складу лісів, санітарних правил лісів України та санітарно оздоровчих заходів. Рубки головного користування проводяться згідно з наказом Міністерства екології та природних ресурсів України. Розмір розрахункової лісосіки ДП «Ковельське ЛГ» становить 33,270 тис. Куб м ліквідної деревини.

На 1 травня 2017 р. заготовлено в порядку рубок головного користування 10 715 тис. куб. м ліквідної деревини.

Одночасно з виконанням планових показників значна увага приділяється ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки і розкрижуванню деревини, суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному виходу лісопродукції.

Для працівників, зайнятих на лісогосподарських, нижньоскладських роботах та вивезенні деревини запроваджена система преміювання за вихід цінних сортиментів, виконання показників, яка в сумарному вигляді (в окремих випадках) складає понад 100% зарплати.

Ми побачили ідеальне господарство, де все має своє місце і за цим процесом стежить старший майстер нижнього складу Михайло Шимчук. Під його опікою працюють бензопильники Василь Дудка і Віталій Веремчук, лісоруб Віктор Дудка. Стали свідками того, як водій лісовоза Святослав Джереджа розвантажував хлисти на приймальній дільниці.

І вже у лісгоспі відбулася заключна підсумкова частина наради.

– Дуже актуальний і потрібний семінар-практикум, – діляться враженнями інженери з охорони праці ДП «Любомльське ЛГ» та ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Оксана Дячук та Володимир Миколюк. – Адже робота на лісосіках і нижніх складах – чи не найнебезпечніша. Ми ж побачили, наскільки професійно і відповідально дбають про безпеку своїх працівників ковельчани, багато чого взяли на замітку для себе.

 

На березі Нечимного

Попри знайомство з лісосічними роботами та нижнім складом, журналісти побували біля меморіалу загиблим воїнам УПА та репресованим борцям за волю України, відвідали державний заказник «Нечимне», пройшлися екологічною стежкою до «вмираючого» озера Нечимне, а доглядач музею «Лісової пісні» Іван Ющик розповів про історію його створення, познайомив журналістів з унікальними книгами, екслібрисами, колекцією тканих і вишиваних рушників та сорочок, різноманітних виробів побуту місцевих жителів, які, вочевидь, збереглися в сільчан з часів перебування тут видатної української поетеси Лесі Українки та членів її родини.

Сергій ЦЮРИЦЬ, Володимир ПРИХОДЬКО, “Волинська газета”.