Майбутній ліс плекається морозними днями (ФОТО-ВІДЕОРЕПОРТАЖ)

Другий місяць зими радує – без значних морозів, снігопадів, подекуди із засніженими краєвидами… Яким буде березень – невідомо, втім весна не забариться. І працівники Волинського лісового селекційно-насінневого центру (с. Гаразджа Луцького р-ну) з нетерпінням чекають зустрічі зі справжнім теплом, щоб вчасно розпочати весняні роботи. Тож, що зробив колектив за рік і наскільки господарство підготовлене до весни? Цим цікавимося у директора підприємства Тетяни Неводнічик.
— У минулому році наше підприємство виробило і реалізувало продукції на суму 4,7 млн гривень. При цьому було вирощено 1 млн 200 тис штук сіянців головних лісоутворюючих порід: дуба звичайного, сосни, ялини, модрини європейської, липи та інших.
Вирощені сіянці навесні будуть реалізовані лісогосподарським та лісомисливським підприємствам Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Поряд з цим збільшуємо площі вирощування декоративного посадкового матеріалу. Закладено шкілки туї західної (декількох форм і різновидів), ялівцю, ялинки звичайної та ялини колючої. Крім того у минулому році методом зеленого черенкування було закладено та вирощено 60 тис укорінених живців – однорічних саджанців для закладки майбутніх шкілок. Це пов’язано з тим, що серед населення краю зростає попит на декоративні дерева та кущі.

— Цього року ми заклали маточники павловнії, малини різних сортів, 17 видів лохини високої і зараз формуємо колекцію різновидів жимолості, — продовжує Тетяна Неводнічик. – На сьогоднішній день на розсаднику маємо близько 80 тис штук декоративних рослин, які будемо пропонувати для реалізації.
— Між іншим, — з приємністю зауважує директор, — постійні покупці, як жителі Волинської області, так і інших регіонів України, із вдячністю відгукуються про нашу продукцію, тому що наші дерева і кущі добре адаптуються до різних грунтових та кліматичних умов.
Умілому господарюванню колективу сприяє чимало факторів. Це і раціональний підхід до підготовки та закладання площ, і застосування систем догляду, і бажання самих лісоводів розвиватися у справі.
Упродовж весняно-зимового періоду на підприємстві закладалася достатня база для проведення весняних робіт. Заготовлено 6 т насіння лісових порід, яке буде висіяно на початку весни. Це жолуді дуба звичайного та червоного, насіння сосни і модрини, ясена, клена, липи, горіха грецького та каштана. Також підприємством закуплено насіння ялиці білої та дугласії. Ці породи будуть вирощуватись для введення у лісові культури, де проходить всихання корінних деревостанів сосни звичайної, у зв’язку з природною зміною кліматичних умов та пошкодженням шкідниками та хворобами.
Парк механізмів і спеціалізованої техніки для проведення посівних робіт та доглядів у розсаднику постійно поновлюється. У 2016 році з ініціативи начальника управління Олександра Кватирка придбано машину для викопування та пересаджування дерев (УПД-308Р). А це практично заміняє роботу бригади працівників.


Зусилля колективу лісового селекційного-насінневого центру поважають і цінують. Саме тому в будь-яку пору року тут людно. Багато представників лісових господарств інших областей України приїжджають за досвідом роботи, проводяться екскурсії для учнівської та студентської молоді, учнів шкільних лісництв. Крім того учні та студенти у весняний та літній період надають допомогу по догляду за рослинами.
Весняну пору лісівники чекають з нетерпінням і хвилюванням, щоб вчасно і в стислі строки виконати всі посівні роботи в розсаднику – провести живцювання та закласти нові шкілки… Недарма ж в народі кажуть: весняний день – годує рік.