Всеукраїнський семінар-нарада з питань охорони праці. Як це було

3-5 травня на базі Волинського ОУЛМГ проходив Всеукраїнський семінар-нарада з охорони праці. У ньому взяли участь представники Держлісагентства, Волинської, Львівської, Кіровоградської, Закарпатської, Чернівецької, Івано-Франківської, Рівненської, Житомирської, Хмельницької, Чернігівської, Вінницької областей України. Серед присутніх були також фахівці українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства «Укрцентркадриліс» та управління Держпраці у Волинській області.

Урочисте відкриття відбулося в актовій залі Волинського ОУЛМГ. До учасників всеукраїнського семінару-наради з вітальним словом звернулися головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів та охорони праці Управління використання лісових ресурсів та науки Держлісагентства України Андрій Мусійовський, начальник управління Держпраці у Волинській області Ростислав Стасько, заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський.

До Волинської Швейцарії

Відтак попрямували за наміченим маршрутом. У рамках цієї поїздки волиняни вирішили показати різні підрозділи лісогосподарських підприємств: Лісівничий молодіжний центр, рекреаційний пункт ДП «Ківерцівське ЛГ» «Пролісок», садибу Колківського лісництва ДП «Колківське ЛГ», цех переробки деревини та гаражі ДП «Колківське ЛГ», лісову дорогу протяжністю 8 км з проміжним складом і навіть роботу «Харвестера» та «Форвардера» у лісовому масиві Осницького лісництва цього ж лісогосподарства, а ще автоколону, цехи переробки, нижній склад, цех із виготовлення хвойного екстракту, консервний цех ДП «Маневицьке ЛГ». Це тільки першого дня… Тож алгоритм всеукраїнської наради-семінару обіцяв бути надзвичайно цікавим. Тим паче, що концепція семінар-наради передбачала максимальне знайомство з досвідом безпекових технологій, організацією стану охорони праці та освітньо-просвітницькою безпековою діяльністю лісопідприємств.

Уже на першому пункті перебування – у Лісівничому молодіжному центрі, який з минулої осені розпочав роботу на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерпцівське ЛГ», учасники наради побачили належно облаштовану дорожню інфраструктуру, застережні знаки безпеки, роз’яснювальні таблиці та стенди з охорони праці, тамбури з піском та протипожежні щити із вогнегасниками, сокирками та лопатами. Продумана охоронно-інформативна база неабияк вразила гостей. Тим часом директор ДП «Ківерцівське ЛГ» Віталій Каращук, лісничий Воротнівського лісництва цього ж підприємства Сергій Мацюк, координатор Лісівничого молодіжного центру Валентина Юхимчук повідали історію цієї мальовничої місцини, яку у народі встигли назвати Волинською або Малою Швейцарією.

Маленька Швейцарія в усі часи була закрита для пересічного відвідувача, тепер же служить вихованню молодого покоління, науковцям, адже при управлінні діє ще й Наукова рада, яка опікуватиметься науковими дослідженнями у цьому унікальному дубово-грабовому лісі з його червонокнижною флорою і фауною.

Лісова рекреація Волині

З гарними враженнями усі прямували до наступної зупинки цього Безпекового туру – рекреаційного пункту ДП «Ківерцівське ЛГ» «Пролісок». Він – один зі 113 нині діючих на теренах області, облаштований коштом лісівників, як і всі інші, служить місцем відпочинку для подорожніх. Тут буває велика кількість людей. Рекреаційні пункти працюють цілорічно. Звісно, лісівники попри створений комфорт намагаються використати цей майданчик як інформаційно-просвітницький центр лісової галузі. Адже безпека у лісі починається саме з таких відпочинкових комплексів, з ненав’язливого виховання їх відвідувачів. Тут є ілюстративний матеріал, що розповідає про флору і фауну, її цілющі й харчові властивості, користь їстівних і смертельну загрозу для життя отруйних грибів, нагадує правила поводження з вогнем, регламентує поведінку у лісі дорослих і дітей… Десятки інформаційних щитів, таблиць, знаків, бігбордів…

Рекреаційний пункт обгороджений, відділений від лісу мінералізованою смугою. Відвідувачам нема потреби розкладати вогнища у непристосованих для цього місцях, створюючи тим самим пожежонебезпечні ситуації… Та й сміття од такого контрольованого пікнікування залишається на рекреаційному пункті, де його приберуть і вивезуть майстри лісу. Також тут є «Лісовичок» – крамничка, де можна придбати лісові дари: мед, ягоди, гриби, соки, джеми… Їх виготовляють у консервних цехах шести лісопідприємств Волинського ОУЛМГ. Якщо говорити про лісогалузь, то вони збереглися тільки на Волині. Звісно, всі учасники, ознайомившись із асортиментом «Лісовичка», тут же висловили бажання побувати бодай на одному консервному цеху.

Учасники безпекового форуму

Головна мета семінару-наради – ознайомлення з організацією охорони праці та безпечних робіт у лісогосподарських підрозділах Волинського ОУЛМГ. Тож усі учасники прибули на Волинь, щоб побачити і запозичити щось нове та сучасне. Виявилося, що серед присутніх є заступники начальників та головні спеціалісти з охорони праці обласних лісомисливських управлінь, директори та інженери лісогосподарських підприємств. Зокрема, Степанишин Василь Михайлович (Львівське ОУЛМГ), Якимчук Володимир Володимирович (Рівненське ОУЛМГ), Кий Василь Васильович Закарпатське ОУЛМГ), Колесник Володимир Григорович (Хмельницьке ОУЛМГ),  Ярославський Юрій Миколайович (Хмельницьке ОУЛМГ, Ізяславське ЛГ, інженер ОП), Гаврилюк Володимир Павлович (Хмельницьке ОУЛМГ), Кріпака Анатолій Григорович (Кіровоградське ОУЛМГ), Беркута Володимир Миколайович (начальник відділу лісових ресурсів Житомирського ОУЛМГ), Юрчук Юрій Миколайович (головний інженер Баранівського лісгоспу Житомирського ОУЛМГ), Дідківський Павло Борисович (головний інженер Радомишльського лісгоспу Житомирського ОУЛМГ), Сагалатий Василь Васильович (Вінницьке ОУЛМГ), Микуліч Олександр Олексійович (Вінницький лісгосп), Хомишин Ігор Миколайович (Івано-Франківське ОУЛМГ), Телачук Василь Федорович (Закарпатське ОУЛМГ), Приходько Петро Іванович та Жук Олександр Васильович (Чернігівське ОУЛМГ), Киченок Вячеслав Сергійович (Добрянський лісгосп Чернігівського ОУЛМГ), Кокоць Сергій Юрійович та Савча Віктор Іванович (Славський лісгосп Львівського ОУЛМГ), Головатий Анатолій Іванович (головний спеціаліст сектору технічної політики та використання лісових ресурсів Чернівецького ОУЛМГ), Лазоренко Іван Васильович (інженер ОП Сторожинецького лісгоспу Чернівецького ОУЛМГ), Коротчук Іван Георгійович (інженер ОП ДП «Берегометське ЛМГ» Чернівецького ОУЛМГ), Дячук Петро Іванович (майстер лісу, Чернівецьке ОУЛМГ), Гільперт Віталій Вікторович (Укрценткадриліс), Романенко Віталій Анатолійович (Укрценткадриліс). Управління Держпраці України представляли  Головка Ярослав Степанович та Мороз Анатолій Михайлович. Їх супроводжували заступник начальника Волинського ОУЛМГ Олександр Рибчинський та профільні працівники управління Григорій Новосад, Ігор Ляхович, Олександр Боровицький.

Лісництва, дороги, цехи

Не доїжджаючи до Колок, де у роки Другої світової діяла Колківська народна республіка, яку створила на окупованій території УПА, зупиняємось перед ошатним двоповерховим приміщення Колківського лісництва. Учасників наради зустрічають директор ДП «Колківське ЛГ» Олександр Чернишин, головний інженер лісогосподарства Роман Ляхович, інженер з охорони праці Наталя Рейкіна, головний механік Павло Сухарєв, лісничий цього лісництва Вадим Читкайло. Територія лісництва – з мальовничою аркою, має ошатну огорожу. Тут панує ідеальний порядок, висаджено дендропарк, милує око доглянутий зелений газон, адмінбудівля лісництва має ошатні робочі кабінети, повсюди на стінах – світлини-картини, колекції насіння, інформаційно-правові матеріали, у тому числі й з проблематики охорони праці та безпеки на виробництві, акуратні вивіски, застережні знаки. При вході  черговий. У його обов’язки входить і спостереження за пожежною безпекою лісових масивів.

– Найближчим часом тут буде змонтована система відеонагляду за лісом, – каже директор лісгоспу. – Зараз такими системами обладнано три з п’яти лісництв – Рудниківське, Осницьке, Граддівське.

Загалом же у лісопідприємствах, підпорядкованих Волинському ОУЛМГ, зараз діє 34 камери телевізійного спостереження за лісовими масивами, фактично, під відеонаглядом сьогодні перебувають усі ліси області.

Порядок і в господарській частині лісництва.

Про охорону праці лісівників, їх безпеку та комфорт, нічого й говорити. Дехто з гостей, втім, збентежений. Чи не для показу подібним делегаціям це лісництво? Ану ж бо, як працюється робітникам у цехах? Це видно по тому, як прискіпливо вглядаються в інформаційні матеріали, фотографують, вочевидь, не можуть повірити, що тут так завжди і лісництво працює у звичному режимі, ніяких авралів  і чогось такого показушного до їх приїзду не проводили.

Програмою семінар-наради передбачалося ознайомити її учасників з організацією безпечних робіт в цеху переробки деревини та оглянути кабінет охорони праці ДП «Колківське ЛГ». Та фахівці з охорони праці у той день подивилися ще й бокси і гаражі. І були приємно здивовані: професійно оформлена документація, інформаційні куточки з охорони праці та безпеки на виробництві, усі працівники мають спецодяг.  До речі, й самих учасників наради тут зодягли у керівні білі захисні каски та яскраві жилети і про це вже подбали керівники лісоуправління.

– Ми зробили багато кроків до безпечного лісівничого побуту, – зазначає головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів ВОУЛМГ Олександр Боровицький. – На ділянках, де розробляється ліс, у нас є вагончики та будиночки для відпочинку і прийому їжі, спеціально відведені місця для ремонту техніки. Ділянки мають і знаки, і охоронні зони. Так само і у наших цехах ми дбаємо про багаторівневий захист працюючих. Галузь, наголошую, – одна з найекстримальніших, одна з найнебезпечніших. Чи то лісова охорона ліквідовує наслідки пожежі, чи здійснюються вантажно-розвантажувальні роботи, ми намагаємось добитися якомога максимальної їх безпеки… Одним із найбільших наших досягнень вважаю те, що у такий непростий період, ми не лише зберегли спеціалістів, а й змогли покращити умови роботи нашим працівникам, забезпечити їм гідну оплату праці. Значно підвищили стан культури виробництва та охорони праці, маємо комплексне бачення розвитку системи управління охороною праці та ризиків.

На лісосіці

Механік лісогосподарства Микола Воронюк  запрошує оглянути ще й автогосподарство і всі з цікавістю пристають на цю пропозицію. В одному з боксів помічають ремонтну яму з низьковольтною підсвіткою.

Відвідинами цеху, автогаражів учасники наради залишаються задоволеними. Наступним етапом цього незвичного безпекового марафону стає лісосіка. Та перш колківські лісгоспівці демонструють лісову щебеневу дорогу. Її загальна протяжність – 30 км. Будувалася у кілька етапів. Цей лісовий шлях має закільцювати усі дороги і вивести на міжнародну трасу.

– Будівництво лісових доріг здійснюється у кілька етапів, – влучивши слушну мить, ділиться досвідом директор ДП «Колківське ЛГ» Олександр Чернишин. – Спершу прокладаємо ґрунтове покриття, чекаємо, щоб воно осіло,  якомога краще утрамбувалося, від цього залежатиме якість дороги, відтак навозимо щебінь, розрівнюємо… Має пройти якийсь час, щоб дорога влежалась… Тут було безпрохіддя, ось бо бачите – ліворуч і праворуч стоїть вода. Тут же облаштовуємо проміжні склади. Нам економічно вигідніше запустити на вивіз деревини фури, аніж тратитись на пальне для ЗіЛів та КАМазів.

– Щороку лісогосподарськими підприємствами Волинського ОУЛМГ будується 102-103 км лісових доріг, з них – третина щебеневих, – мовить заступник начальника ВОУЛМГ Олександр Рибчинський. – Це теж складова нашої безпеки, адже якісна дорога зменшує напругу й аварійність, а на випадок пожежі дає можливість у найкоротший час розпочати порятункові заходи. Значна кількість доріг має і соціальне призначення, адже поєднує між собою села, що розташовані у лісовій глибинці.

Біля лісових доріг збудовані рекреаційні пункти, є пожежні водойми, подбали лісівники і про дорожні та різноманітні застережні знаки і вказівники. А що вони надійні, свідчить той факт, що якось по них до місця військових навчань пройшла навіть танкова колона. Лісові дороги зроблені якісно і розраховані на важку техніку. Та головне їх призначення – дати лісівникам доступ до віддалених лісових масивів, щоб вчасно вивезти заготовлену деревину.

Усім було дуже цікаво, як же ведеться промислова заготівля деревини у волинському лісі. Тож господарі вирішили показати лісосіку, де працює лісозаготівельний комплекс у складі «Харвестера» та «Форвардера». Спостерігати за їх роботою одне задоволення. Всі процеси автоматизовані. Оператори «Форвардера» та «Харвестера» Віктор Кравчик та Юрій Потейчук захищені від випадковостей, так би мовити, міцною бронею. Обидва пройшли спеціальне навчання, ось уже півтора місяця як освоюють техніку на практиці. Їм допомагають бригадир Ігор Ліщук та майстер електронного обліку деревини Андрій Чміль. Ігор відповідає за розчистку, порядок на лісосоці, Андрій вносить дані про деревину в елекронну базу підприємства. На практиці виглядає це так: «Харвестер» зрізує пошкоджені короїдом сосни та обрізає гілля, розрізає стовбур дерева на потрібні сортименти, а «Форвардер» завантажує уже промарковану колодку, акуратно складує. Звідси деревина потрапить на проміжний склад, де її і забере великотонажна фура.

Третій за потужністю в Україні

По обіді учасники наради-семінару вирушили на оглядини автоколони ДП «Маневицьке ЛГ». При в’їзді до неї усіх зустрічає директор ДП «Маневицьке ЛГ» Володимир Радіон, головний інженер Сергій Матчук, головний механік Олександр Димчук, інженер з охорони праці Ольга Пащенко, начальник автоколони Дмитро Куран. Володимир Олександрович розповідає про лісогосподарство, запрошує оглянути автоколону. У її складі – 56 транспортних одиниць, є автозаправочна станція, працює півсотні працівників. Лікар Вікторія Морозюк демонструє, як щодня тестує здоров’я водіїв і трактористів – міряє тиск.

Шофери і трактористи демонструють свою техніку, приладдя для діагностики та ремонту, оглядові ями. І, якщо вже говорити про інформаційні стенди, знаки, вказівники, то вони тут скрізь. Як і протипожежне обладнання – вогнегасники, укомплектовані щити.

За якусь мить усі переїжджають на територію лісогосподарського комплексу, водій пожежної машини Володимир Степанюк та тракторист пожежного танка (його лісівники створили на базі гусеничного трактора ТДТ-55) Володимир Павлюк знайомлять зі спецтехнікою. Працівники тепличного господарства Світлана Шолом та Зінаїда Голодюк провадять екскурсію теплицею. Тут вирощують  міні-, міді- та максі-троянди, самшит вічнозелений, бересклет Форчуна, тую колоновидну, ялівець козацький, петрушку, кріп, цибулю та овочі для потреб своєї їдальні, бо у господарстві є і така. Робота теплиці повністю автоматизована, та й тут охороні праці приділено належну увагу.

А далі під пильне око гостей потрапляє третій в Україні (за об’ємами переробки деревини) лісокомплекс – лісопереробні цехи, нижній склад, адміністративно-побутовий комплекс, цех з виробництва хвойного екстракту і, звичайно, консервний. Начальник лісопереробного цеху або ж лісозаводу, як тут називають, Микола Потоцький нічого не приховував: «Всі приміщення, найменші закамарки відкриті для огляду». Його розповіді змістовно доповнили майстер цеху хвойного екстракту Марія Яковлєва, інженер з охорони праці, голова профспілкового комітету підприємства Ольга Пащенко, начальник консервного цеху Галина Зінич.

Відповідальні за все, що відбувається в лісі

Та, на мій погляд, все-таки кульмінаційною і дуже важливою частиною наради-семінару стала його теоретична конференція. Розмова зайшла про виконання вимог FSC стандарту відповідального ведення лісового господарства. Такий формат був погоджений керівництвом лісової галузі і мав сприяти виконанню Меморандуму про взаєморозуміння між FSC та Держлісагентством України. У цій частині до роботи семінару долучилися заступник голови Держлісагентства України Володимир Бондар та начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко, голова та інспектор обласної профспілки працівників лісового господарства Павло Матіюк та Анатолій Родюк, представник аудиторської компанії «Легалліс» Ігор Поліщук.

– Питання охорони праці не може бути другорядним, адже від цього залежить життя людей, – наголосив Володимир Налькович. – За кожне порушення будемо суворо питати відповідальних осіб.

Також заступник голови Держлісагентства звернув увагу на роботу найманих бригад.

– Робота найманих бригад, здавалося б, – суто їх, внутрішнє питання, але, наголошую, нема питань їх і наших. За все, що відбувається у лісі, відповідальні ми. Відтак заступник голови Держлісагенства коротко проаналізував безпекову діяльність Волинського ОУЛМГ, зауваживши, що у сфері охорони праці та безпеки на виробництві тут зроблено багато. Є результати, зміни на краще.

А ще відзначив роботу головного спеціаліста сектору мисливського господарства та використання лісових ресурсів Кіровоградського ОУЛМГ Анатолія Кріпаки та за багаторічну сумлінну працю в галузі, особистий внесок у збереження дотримання правил техніки безпеки і запобігання травматизму у лісогосподарському виробництві та з нагоди Всесвітнього дня охорони праці вручив почесну грамоту державного лісоагентства.

Начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко у свою чергу подякував керівництву Держлісагентства за довіру.

– Я радий, що багато семінарів проводиться на Волині, – зауважив. – Це стимулює до роботи. Ви багато чого почерпнете у нас, ми – у вас. З приходом нового обласного спеціаліста з охорони праці у нас відбулося чимало позитивних змін. За три дні ми не встигнемо вам усе показати. Хоча би 5 днів було, щоб ми показали вам із 20 господарств. У нас є чому повчитися і ви самі це побачите. Минулого року ми виділили на охорону праці 10,5 мільйона гривень, у І кварталі цьогоріч – уже 4. На жаль, ми не змогли уникнути нещасних випадків. Їх не можна передбачити.

FSC та Держлісагентство: пошук взаєморозуміння

 Відтак до розмови долучився директор Національного представництва FSC в Україні Павло Кравець. А що головною метою семінар-наради був розгляд і обговорення проблемних питань, які стосуються дотримання правил охорони праці при здійсненні лісосічних робіт не тільки штатним працівниками, але й субпідрядними організаціями на території FSC сертифікованих лісових господарств, то основна дискусія розгорілась навколо розв’язання суперечних вимог: з одного боку, – необхідності залишення на лісосіці особливо цінних для збереження біорізноманіття дерев, зокрема, сухостійних, а з іншого – їх обов’язкового звалювання, як таких, що вважаються небезпечними, перед початком робіт згідно з правилами техніки безпеки.

До обговорення цих актуальних питань долучилися також заступники начальників Хмельницького та Закарпатського ОУЛМГ Володимир Колесник та Василь Кий, головний спеціаліст Львівського ОУЛМГ Василь Степанишин, юрист Волинського ОУЛМГ Євген Багацький, представник управління Держпраці у Волинській області Анатолій Мороз та інші. У їх виступах, зокрема, йшлося про досвід роботи державних підприємств Хмельницької області з приватними підрядними підприємствами (підприємцями), організацію охорони праці на підприємствах лісового господарства Закарпатської області, узгодження Правил охорони праці з принципами та критеріями FSC, проблемні питання проведення аудиту щодо сертифікації лісів у державних підприємствах, що координуються Львівським ОУЛМГ, правові аспекти державно-приватного партнерства…

– Високо ціную проведений захід, актуальність якого важко переоцінити, – зізнався в інтерв’ю журналістам Павло Васильович. – Нарешті у професійному середовищі відбувся відвертий діалог із найбільш проблемних питань дотримання вимог стандарту. Відкрите, конструктивне і всестороннє обговорення, влучні пропозиції дають надію на вирішення критичних питань охорони праці.

До речі, саме Павло Кравець запропонував створити робочу групу, узагальнити усі пропозиції і внести необхідні корективи у правові акти.

Від Маневич до Шацька

Того ж дня учасники наради відвідали ДП «Поліське ЛГ». Його директор Андрій Яцина та головний лісничий Анатолій Іщик ознайомили присутніх з роботою лісогосподарства, його безпековою складовою, зокрема й інформаційно-правовою. Охоронці праці оглянули адмінбудівлю, пожежну станцію. Змістовною виявилася і поїздка до ДП «Городоцьке ЛГ». Його директор Віктор Данилюк ознайомив з організацією безпечних робіт у цеху переробки деревини та на нижньому складі, а згодом – і з дотримання безпечних умов праці під час проведення лісозаготівельних робіт та організацією гарячого харчування робітників на лісосіці головного користування Боровського лісництва цього лісогосподарства.

Цього ж дня вже надвечір учасники семінар-наради дісталися бази відпочинку волинських лісівників на березі озера Світязь. Директор ДП «Шацьке УДЛГ» Андрій Самолюк та головний лісничий учбово-досвідного лісогосподарства Микола Кузнецов розповіли та показали, як дбають про безпечний та комфортний відпочинок працівників.

 

Святиня українського духу

А насамкінець учасники семінар-наради мали можливість побувати і на Ковельщині. Директор ДП «Ковельське ЛГ» Володимир Данилюк не тільки познайомив із досвідом рідного лісопідприємства, а й запропонував неодмінно відвідати садибу Косачів, де ось уже багато років успішно діє один із найкращих музеїв України – Лесин. Ступивши на територію садибивсі звернули увагу, що провадиться ремонт веранди Білого Лесиного будиночка. Лісоматеріал для цього виділило Ковельське лісогосподарство. Блискучу екскурсію кімнатами сірого родинного будинку Косачів, залами меморіального музею Лесі Українки провела старший науковий співробітник музею Марія Борисівна Чашук. До речі, директором цього уславленого музею є Ольга Петрівна Бойко – дружина майстра лісу Скулинського лісництва ДП «Ковельське ЛГ» Павла Васильовича, брат якого Володимир працює лісничим Білинського лісництва цього ж лісогосподарства. І всі відчули, що в питаннях забезпечення належної охорони праці надзвичайно багато важить патріотичний дух, який здавна живе у цім краї.

Триденна Всеукраїнська нарада-семінар з охорони праці не тільки познайомила лісівників інших областей із волинським комплексним баченням забезпечення своєї безпекової життєдіяльності та культури на виробництві, підтвердивши думку Андрія Мусійовського, що волинські лісогосподарські підприємства – серед кращих в Україні, в тому числі – за рівнем організації безпечної праці, але й поставила чимало проблемних питань, які не можна вирішити без управлінь Держпраці, профільного міністерства, уряду, а подекуди й Президента України. І про це також ішла розмова на цьому безпековому лісовому форумі, що, за оцінками учасників, пройшов з великою користю для усіх сторін.

Сергій ЦЮРИЦЬ, прес-служба Волинського ОУЛМГ