Президент України відзначив лісівників державними нагородами. Серед них волинянин – Володимир Неводнічик
Шаччина, Любомльщина, Маневиччина: у школах області тривають відкриті лісові уроки
До уваги мисливців!  Нагадуємо порядок отримання та обміну контрольних карток
За І кв. 2019 р. держлісгоспами області у бюджети різних рівнів сплачено понад 103 млн грн

Зустріч лісівників та депутатів: хто і навіщо намагається знищити державотворчу галузь?

14 серпня  відбулася зустріч колективів державних підприємств «Ківерцівське ЛГ» та «Цуманське ЛГ» з депутатами обласної ради. Причини, які спонукали працівників лісгоспів ініціювати такі збори, – останні кричущі події на рівні держави.

Перед лісівниками постали виклики, що несуть реальні загрози для майбутнього всієї галузі. Вони створені штучно та спричинені політично. На питанні лісу нині спекулюють псевдоекологи, окремі громадські активісти та представники політичних сил.

Тисячі людей, які багато років чесно працюють на розвиток галузі, створюють, доглядають та охороняють лісові масиви, через постійні публічні маніпуляції перетворилися у ворогів лісу. У суспільстві сформувалися негативні стереотипи про саму професію. Складається враження, що все це відбулося внаслідок чітко спланованої інформаційної кампанії, кінцевою метою якої є знищити саму форму державного господарювання в лісі – нині однієї з небагатьох, яка, незважаючи на всі проблеми, вперто доводить ефективність державного управління. Про це йшлося у доповідях керівників лісогосподарських підприємств.

Директор ДП «Ківерцівське ЛГ» Віталій Каращук:

«Статистика ключових показників підприємства (кількість працюючих, сума податків до бюджетів всіх рівнів, рівень середньої заробітної плати), починаючи з 2015 р., свідчить про динаміку росту. Лише до місцевого бюджету у 2015 нашим підприємством  році сплачено мільйон 200 тисяч гривень. Якщо порівняти з аналогічним періодом нинішнього року, тобто за 8 місяців, то сума податків склала 3 млн 700 тисяч гривень! Це майже в три рази більше. Але це – сучасний стан. Уже через  тимчасове призупинення експорту дров’яної деревини відбувається її накопичення на лісосіках. А через всихання лісу внаслідок дії комах-шкідників в лісі накопичується короїдна маса. Щоб оформити дозвільні документи, потрібен час.  А головне – за умови мораторію на експорт дров ми не матимемо забезпеченого збуту. Тим часом ринок дуже гнучко реагує на будь-які економічні зміни. Тому зрозуміло, чому не видно перспектив».

Головний інженер ДП «Цуманське ЛГ» Юрій Фролов: 

«Маємо накопичення лісопродукції на складах підприємства, що призводить до втрати її первинної якості, а, отже, – зменшення реалізаційної ціни. Крім того, накопичення лісопродукції створює небезпеку масового  розмноження стовбурних шкідливих комах. Як відомо, хворе дерево потрібно негайно зрубувати та вивозити як надалі від здорових  дерев. Оперативність по ліквідації хворих дерев можлива лише в лісогосподарській частині підприємства.  А як бути з деревами, які потребують санітарної рубки на території ПЗФ, зокрема КНПП «Цуманська пуща», що займає значну площу держлісфонду підприємства?  Адже, для того щоб зрізати хворе дерево підприємство має пройти затяжні в часі дозвільні процедури.»

Лісничий Цуманського держлісгоспу Ростислав Зарубич у цьому контексті розповідає: щодня до лісництва  за випискою дров звертаються люди. «Ми можемо запропонувати хіба що деревину від санітарних рубок, оскільки 90 відсотків нашого лісництва займає національний парк, в якому не проводимо жодних рубок.  Запропоновані дрова – це сухостійні дерева. А згідно зі   специфікою нових Санітарних правил, це деревина, що висохла на пні та втратила свої технічні якості навіть у вигляді паливної деревини. Звісно, люди на це не погоджуються. Тому виходить так, що в лісі під ногами лежать вітровальні  дуби, ясени, але ми не можемо підняти їх з-під ніг та виписати на дрова».

На фоні всіх цих проблемних питань постає можливий мораторій на експорт тепер уже і дров’яної деревини. Фактично – єдиного крупного постійного ринку збуту технічної сировини, якої на Волині, та й в Україні загалом, стає все більше через масштаби розповсюдження короїда.

Мовчати про це надалі не можна, неодноразово зазначалося під час зустрічі. Адже ситуація стає загрозливою для галузі, яка є одним з основних джерел наповнення як Державного, так і місцевих бюджетів. Втрати будуть суттєві. І в першу чергу їх відчують місцеві громади. Крім того, лісова галузь Волині – це ще й чималі колективи людей, тисячі працівників, які тепер не знають, що їх чекає у майбутньому. 

Голова Ківерцівської РДА Валерій Ткачук на початку свого виступу подякував лісівникам за суттєву допомогу, яку вони надають громаді. «Та щось ми робимо не так», – охарактеризував він законодавчі ініціативи, здатні внести суттєві корективи в діяльність лісгоспів.

Аналогічну думку висловив депутат облради від партії «Блок Петра Порошенка «Солідарність»  Володимир Дейна. «В  Україні дійсно не вистачає виробничих потужностей, щоб переробити весь ліс, який спроможні надати підприємства. На «Кроноспані» заявили, що будуть знижувати ціну. А це призведе до негативних процесів – несвоєчасної виплати заробітної плати, сплати податків та ін.

Проблеми галузі будуть обговорені на засіданні профільної комісії обласної ради та на сесії облради. Особисто я та від імені своїх колег-однодумців запевняємо вас у підтримці. Листом-зверненням до керівників держави чи у іншій формі ми будемо намагатися виправити ситуацію і забезпечити можливість державним підприємствам розвиватися. Крім усього, сьогодні унікальний період, коли представник нашої області, депутат обласної ради Володимир Бондар очолює Державне агентство лісових ресурсів України. Це також сприятиме позитивному врегулюванню ваших інтересів.   

Я особисто вважаю, що не можна було рубати з плеча й голосувати за узаконення заборони експорту деревини з однієї простої причини: не зайде за тиждень, місяць та навіть і за півроку інвестор в Україну уже з готовим виробництвом. Це варто було продумати на самому початку, врахувавши всі наслідки і ризики». 

Депутат обласної ради від Волинської територіальної організації  Радикальної партії Олега Ляшка Анатолій Грицюк:  «Згідний, що ситуація загрозлива для державних колективів. Пропоную узагальнити порушені питання і у формі звернення депутатського корпусу обласної ради, а зрештою – і Верховної ради, публічно озвучити їх та підняти на загальнодержавний рівень».

Відповідаючи на запитання працівників лісгоспу про те, що саме Радикальна партія ініціювала та лобіювала законопроект про заборону на експорт дров, не врахувавши думки спеціалістів галузі та не зваживши всі «за» і «проти», депутат Волинської обласної ради від Волинської територіальної організації Радикальної партії Олега Ляшка Юрій Ройко сказав: «Я чітко усвідомлюю, що вам нелегко. На ваші плечі лягли ті види робіт, які фінансувалися з державного бюджету. А особливо, що стосується лісовідновлення, охорони лісу та ін. Я за те, щоб у державі велася серйозна політика щодо створення інвестиційного клімату, можливостей глибокої переробки. Відсутність цього всього, звісно, гостро б’є по діяльності ваших підприємств. І це спонукає вас серйозно задуматися над своїм майбутнім».

Тим часом, у непростих умовах, за повної відсутності фінансової підтримки від держави, волинські лісівники щоденно виконують свої обов’язки зі створення, примноження лісів, їх охорони та захисту. Розуміють, що допомоги від них чекають у громадах, для яких вони давно стали бюджетоутворюючими. Активно ініціюють та реалізовують соціальні проекти, надають допомогу колегам з південних областей, які взагалі втратили можливість повноцінно функціонувати, і сподіваються, що питання лісу вже ж вийде із площини політичного піару та стане важливим для тих, хто дійсно прагне розвинути економіку нашої країни. 

Прес-служба Волинського ОУЛМГ