Керівник Воротнівського молодіжного центру Валентина Юхимчук: «Я тепер лісівник більше, ніж педагог»
Як на Волині доглядають за майбутнім лісом  ВІДЕО
Щодо дій ГО «АвтоЄвроСила»
Лісівники розповіли, навіщо будують вольєри   ВІДЕО

2 лютого – Всесвітній день водно-болотних угідь: унікальністьЧеремського

В усіх країнах світу прийнято відзначати День водно-болотних угідь. З цією метою проводяться відповідні заходи, призначення яких – донести до людей важливість збереження водно-болотних угідь. Це зустрічі і презентації, конференції, виховні бесіди та лекції з учнівською молоддю та студентством.

Мабуть, немає людей, котрі б не розуміли важливості збереження боліт, що є нагромаджувальними резервуарами води на планеті Земля. Окрім того, коли йдеться про торфові болота, їхня цінність ще й у тому, що ці екосистеми в своєму природному стані можуть поглинати приблизно 15 т вуглекислого газу СО2 з 1 га на рік, що веде до зменшення викидів парникових газів в атмосферу і пом’якшення наслідків зміни клімату.

Черемське болото поглинає близько 17 т газу на рік. Натомість осушені, деградовані торфовища є джерелом викидів парникових газів в атмосферу. Відомо, що Черемський водно-болотний масив має велике наукове значення, оскільки являє собою одне із ядер біорізноманіття Західного Полісся. Тут зростає багато вищих судинних рослин, великий відсоток яких, занесений до Міжнародних переліків. Глід український, смілка литовська та козельці українські занесені до Європейського Червоного списку. Чимало флористичних видів (верби, осоки, берези, пальчатокорінники тощо), що знайшли своє місце в Червоній книзі України, отож суворо оберігаються законодавством. Черемське болото є улюбленим місцем гніздування багатьох водоплавних та навколоводних птахів. Важливо, що саме через водно-болотний масив пролягає шлях для мігруючих птахів.

Ми вже інформували наших земляків, що підтвердженням важливості Черемського водно-болотного угіддя є включення його до Переліку водно-болотних угідь міжнародного значення за номером 2272, що підтверджує сертифікат Рамсарської конвенції. Нагадаємо, що Міжнародна Рамсарська конвенція (м. Рамсар, Іран) опікується водно-болотними угіддями міжнародного значення як середовища існування водоплавних птахів.

Цей важливий документ зобов’язує працівників заповідника, жителів селища, всього регіону робити все можливе для збереження неповторності природи Маневиччини. Наші земляки можуть пишатись, що є в нас такий унікальний куточок. І що сертифікат Рамсарської конвенції заповіднику було вручено в Міністерстві екології та природних ресурсів України саме 2 лютого 2017 року – у Всесвітній день водно-болотних угідь.   

Лариса ШЕВЧУК,

науковий працівник Черемського природного заповідника