Шаччина, Любомльщина, Маневиччина: у школах області тривають відкриті лісові уроки

Від часу активного старту спільного з освітянами лісівничого проекту – проведення відкритих тематичних уроків – такі заняття-бесіди відбулися фактично у кожному районі. Особливо активно лісівники спілкувалися з дітьми щодо проблем засмічення та небезпеки вогню у школах Маневицького, Любомльського, Ковельського, тепер уже – Шацького та Ратнівського р-нів.

ДП «Поліське лісове господарство» (Маневицький р-н) намагаємося залучити до таких занять як можна більше дітей – щоб донести їм важливі моменти співіснування людини та лісу з користю для обох сторін, показати важливість цієї екосистеми у нашому житті та пояснити, як правильно поводити себе у лісі, щоб він надалі радував нас своєю красою та неповторністю.

За минулий тиждень лісівники провели вже чотири лісових уроки. Останній візит цього тижня з лісовим уроком – це Загальноосвітня ЗОШ І-ІІІ ступенів с. Кукли.

Діти радо зустріли працівників лісового господарства. Лісничий Куклинського лісництва Сергій Деркач наголосив на тому, наскільки важливим та вкрай необхідним є ліс, особливо у сільській місцевості, де він став для багатьох основним місцем сезонного заробітку (гриби, чорниці, ожина, брусниця…). А також наголосив: «Ліс – великий дім, і там мешкає багато видів тварин, які потребують нашого захисту. Потрібно жити у гармонії з природою і вона віддячить сторицею». Також показали дітям презентацію про діяльність Поліського лісгоспу та міні-проект на тему «Коли ліс дякує, а коли ображається».

Школярі уважно слухали та зробили висновок, що саме людська недбалість найбільше шкодить лісу та усім її мешканцям.

– Ми не будемо зупинятися на досягнутому, а й надалі проводитимемо такі лісові уроки, щоб змалку виховати у дітей любов до природи, лісу та підвести їх до усвідомлення власної відповідальності за їх стан у майбутньому, – зазначає головний лісничий ДП «Поліське ЛГ» Анатолій Іщик.

Працівники ще одного лісогосподарського підприємства Маневиччини – ДП «Городоцьке ЛГ» постійно проводять зустрічі в приміщеннях навчальних закладів або ж безпосередньо в лісових масивах – під час проведення різноманітних заходів.

Нещодавно у Лишнівській загальноосвітній школі І-ІІ ступенів побував на відкритому уроці помічник лісничого Лишнівського лісництва Ігор Динь.

Отож, свій урок лісівник розпочав із розповіді про роль і значення лісів у загальній екосистемі Землі, важливість їх для життя на планеті в цілому. А також про те, що праця лісівників потребує найперше любові до природи, поважного ставлення до навколишнього середовища. Найперше, чого потрібно від людей, які відпочивають у лісі, або збирають ягоди чи гриби, дотримуватись правил пожежної безпеки: розпалювати вогнища тільки у спеціально відведених місцях, не залишати після  себе сміття, не нищити рослини, особливо занесені до Червоної книги, не пошкоджувати дерев і т. д.

Культура поведінки в лісі має бути достойною звання Людини.

У своєму виступі лісівник також зазначив, що всі присутні учні майже щодня перебувають в лісі, що життя селян на Поліссі взагалі  тісно пов’язане із лісовими дарами. Адже кожен в сезон грибів чи збору різноманітних ягід спішить до лісу, бо корисні вони та поживні цілий рік. Також багато хто має змогу поповнити і бюджет родини, завдяки збору лікарських рослин, ягід чи грибів. 

– Чи любите ви ліс? – запитав Ігор Миколайович у присутніх дітлахів…

Відповідь не забарилась:

– Так! Дуже любимо!

– Тоді запрошую пов’язати свою майбутню  професію із лісом, адже це дуже цікаво, відповідально. Така робота завжди вимагає міцних знань та навичок, тут завжди раді бачити вихованих та розумних людей, – завершив зустріч із дітьми лісівник.

Кілька років тому на базі ДП «Шацьке УДЛГ» було створене Мельниківське шкільне лісництво. Хлопці й дівчата під керівництвом вчителя біології Валентини Мороз за цей час встигли обзавестися власною шкілкою для вирощування сіянців сосни звичайної і навіть перший свій «лісовий врожай» висадити на лісокультурній ділянці, а ще разом із громадськістю села стали творцями дендрологічного парку та долучилися до міжнародної україно-польської акції «Забіг до миру». Цьогоріч взяли активну участь у Всеукраїнській акції «Майбутнє лісу у твоїх руках». А в ці весняні дні долучилися й до відкритих лісівничих уроків. Зокрема, до учнівського лісництва в 11-й клас завітали інженер охорони і захисту лісу ДП «Шацьке УДЛГ» Ярослав Кропивник та прес-секретар Волинського ОУЛМГ, колишній випускник цієї школи Сергій Цюриць.

На лісівничий урок прийшов особисто директор ЗОШ І-ІІІ ст. Микола Маригода. А разом із ним – одинадцятикласники Оксана Ващук, Тетяна Гаврось, Оля Дударчук, Руслан Шепеля, Марина Дударчук, Олександр Тахас, Дарина Постернак, Євген Забродоцький, Богдан Сорока, Богдана Забродоцька, Іванна Пастернак та Орися Дударчук. І, звісно, розмова зайшла про ліс.

Лісівник-практик розповів дітям про те, що створити лісові культури – то лише початок справи. Далі насадження потребують постійного догляду. І саме лісівники постійними спеціальними заходами формують густину деревостанів, дбають за їх здоров’я і передають для догляду лісові культури іншим поколінням (адже рідко хто з садівничих може дожити до часу, коли їх саджанці сягають віку стиглості; як правило, врожаєм попередників користуються їхні діти чи й онуки).

Але найбільшою сенсацією цього уроку стала розповідь лісівника про дерево-вовка. Виявляється, і такі є лісах. Але виявити-розпізнати їх можна тільки на шостому десятку років життя дерева.

Вовк-дерево – не хижак; просто воно розвивається краще від інших і буває, що пригнічує ріст собі подібних. А в лісі всі-усі дерева мають рости разом, даючи максимальний приріст деревини. Лісівники і природа допомагають рости їм рівними і високими. Оце і є деревний урожай.

Йшлося на відкритому лісівничому уроці й про інші важливі для лісової галузі питання. Доповідачі розповіли про роль лісу для життя людини: екологічну, соціальну і економічну складові.

Було багато запитань від юннатів. На всі діти отримали відповіді.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ