Шановні земляки, колеги-лісівники, ветерани галузі, друзі!
Підсумки роботи державних лісогосподарських підприємств за І півріччя 2019-го у цифрах і фактах
Лісівники Волині працюють над розвитком бджільництва
Як волинські лісівники оберігають ліси від пожеж  ВІДЕО

Лісова інфраструктура

Пріоритетним напрямком діяльності Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства є покращення лісової інфраструктури. Сюди насамперед відноситься відновлення гідромеліоративної мережі та будівництво лісових доріг.

З метою  розвитку лісотранспортної мережі, утримання в належному стані збудованих доріг на 2016 рік заплановано будівництво 100 км лісових доріг, в тому числі 30 км – із твердим дорожнім покриттям. Станом на 19 серпня 2016 року земельного полотна лісових доріг сформовано понад 70 км.

unnamed-2

unnamed-6

unnamed-11

unnamed-12 unnamed-18

unnamed-16

unnamed-14

Для забезпечення робіт із будівництва та ремонту лісових доріг в структурі управління працює 3 дорожньо-будівельних підрозділи: у ДП «Володимир-Волинське ЛМГ», «Маневицьке ЛГ», «Цуманське ЛГ». За потреби залучається і техніка підрядних дорожніх організації. В силу обставин дорожня техніка залучається для ліквідації пожеж.

Осушувальні роботи на землях державного лісового фонду проведено на площі 71,0 тис. га.

Основні обсяги виконувались в 1962-1988 роках. Осушення проводились за рахунок бюджетного фінансування силами і засобами лісогосподарських підприємств відповідно до проектів Київської філії “Союздіпролісгосп”. В основу осушення покладено метод прискорення поверхневого стоку односторонньої дії шляхом відводу вод із поверхні осушувальної території.

У 2010 році лісогосподарськими підприємствами було проведено обстеження існуючої гідромеліоративної системи відповідно до “Положення про проведення планово-попереджувальних ремонтів меліоративних систем і споруд” затверджених наказом Держкомводгоспу України від 01.10.99 №151, про що складено відповідні акти.

На даний час гідромеліоративна система замулена, канали потребують розчищення. Проходить деградація меліоративних систем, що заключається у неспроможності виконання ними своєї основної функції – відведення надлишкових вод.

Заболочення лісів створює проблеми у підтопленні територій та населених пунктів, у веденні лісового господарства та унеможливлює ефективне використання лісових ресурсів.

Загальна протяжність каналів які потребують відновлення складає 2913,7 км. На основі актів обстеження спеціалістами Волинського обласного виробничого управління водних ресурсів і водного господарства складено кошторис робіт із відновлення гідромеліоративної системи. Загальна вартість робіт складає 72,4 млн. гривень.

Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства з участю Волинського обласного виробничого управління водних ресурсів і водного господарства розроблено “Програму відновлення гідромеліоративної системи та поліпшення екологічного стану лісових угідь Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства у 2011 році та прогноз до 2015 року”.

Відновлено 123 км гідромеліоративних каналів. На ці заходи у 2011 році із резервного фонду КМУ було виділено 3,9 млн. гривень, відновлено 73 км.

У 2012 році відновлено 52 км меліоративних каналів. Витрачено 2,6 млн. гривень, з них 2,2 млн. грн. – власні кошти лісогосподарських підприємств.

У 2013 році проведено відновлення лісових гідромеліоративних мереж загальною протяжністю 60 км. Загальна вартість робіт склала 5 млн. гривень. Роботи проводились за рахунок коштів Державного бюджету.

Загальна протяжність доріг у лісовому фонді Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства становить 3,5 тис. км, в тому числі магістральних – 1,0 тис.км. На одну тисячу гектарів лісів припадає 6,5 км лісових доріг, в тому числі магістральних – 1,8 км.

Ліси займають 34 відсотки загальної площі Волинської області, тому географічно через лісові масиви проходить значна частина грунтових доріг, які сполучають сільські населені пункти області і відіграють важливе соціальне значення.

Загальна протяжність таких доріг складає 409 км. Тому, при плануванні будівництва лісових доріг поряд із лісогосподарським призначенням, враховується і їх соціальна необхідність.

unnamed-4

unnamed-13

 

Капітальне будівництво лісових доріг у Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства проводиться із 2007 року. Тоді, у 2007 році було побудовано 7,9 кілометрів лісових доріг, в тому числі 5,1 км – за кошти державного бюджету. Освоєно 1,5 млн. гривень капіталовкладень, з них – 1,0 млн. гривень коштів державного бюджету.

Протягом 2007-2010 років побудовано та проведено капітальний ремонт лісових доріг із облаштуванням щебеневого покриття загальною протяжністю 56 км, в тому числі – 21 км за кошти державного бюджету. Освоєно 8,0 млн. гривень капітальних вкладень, в тому числі – 5,5 млн. гривень коштів державного бюджету.

Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства розроблено програму будівництва лісових доріг на період до 2015 року.

Місця розташування проектованих доріг, визначені з врахуванням економічної доцільності та найкоротшого терміну окупності у важкодоступних лісових масивах, де запаси стиглої деревини сягають понад 1,2 млн куб.м. При цьому враховано і їх соціальне значення для місцевого населення.

Створення мережі лісових доріг у лісогосподарській та виробничій діяльності забезпечує:

освоєння лісосічного фонду у важкодоступних, заболочених місцях;
облаштування сітки верхніх проміжних складів, що дає можливість одночасно зменшити об’єми нижньоскладських робіт;
застосування у вивезенні деревини великогабаритних автомобілів та автомобілів із гідроманіпуляторами, що в свою чергу дозволить зменшити витрати не перевезення деревини залізничним транспортом та впровадити механізм реалізації за схемою “верхній склад-двір споживача”.

В 2011 році лісогосподарськими підприємствами Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства збудовано 70 кілометрів лісових доріг із твердим покриттям. Загальна сума витрат на будівництво склала 17 млн. гривень.

При будівництві доріг максимально враховувалось використання місцевих будівельних матеріалів (пісок, фашини).

Безпосередньо біля об’єктів будівництва було облаштовано 24 кар’єри для добування піску, як корисних копалин для власних потреб. Пісок використовується для будівництва земельного полотна. Всього в лісовому фонді визначено 64 кар’єри для власних потреб, експлуатація яких забезпечить виконання програми із будівництва лісових доріг.

Створено спеціалізовані дорожні бригади. При цьому на умовах надання послуг залучались дорожньо-будівельні підприємства області.

За власні кошти побудовано 48,2 км лісових доріг, освоєно 12 млн. гривень коштів.

Будівництво зазначених доріг має суттєве соціальне значення.

Новозбудована лісова дорога у Цуманьському лісгоспі з’єднала села Скреготівка і Берестяне, дорога у Ратнівському лісомисливському господарстві відкриває шлях через ліс від села Жиричі до села Тур, дорога у Городоцькому лісгоспі з’єднала села Городок та Градиськ, дороги у Володимир-Волинському лісомисливському господарстві та Любомльському лісгоспі при завершенні будівництва другої черги з’єднають Ішів та Мосир.

У 2012 році побудовано 84 км лісових доріг. Вартість будівництва слала 15 млн. гривень. Всі побудовані за власні кошти лісогосподарських підприємств. У 2013 році побудовано 100 км лісових доріг. Такі ж об’єми будівництва лісових доріг заплановані на 2014 рік.

Особлива увага приділяється ефективному використанню придбаної за бюджетні кошти техніки – 3 екскаватори і 3 бульдозери фірми ”Caterpillar”.

На даний час у підвідомчих підприємствах проводиться інвентаризація лісових доріг із застосуванням функції визначення координат за допомогою супутника (GPS).

unnamed-9

unnamed-5

unnamed-19

unnamed-20

unnamed-21

unnamed-22

unnamed

unnamed-24

unnamed-25

unnamed-9