Економічна ефективність без варварського використання лісу – можлива!

 

кватирко стиснуте фотоОлександр Кватирко, начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства

Співпраця з громадськими активістами, економічна ефективність без варварського використання багатств лісу, збільшення територій лісових насаджень, налагодження системи попередження пожеж і найвищий рівень безпеки праці – такі головні завдання найближчим часом для Волинського обласного управління лісового і мисливського господарства.

 

Не всупереч, а завдяки активним громадянам

Реальність нашого життя така, що вимагає щоденної співпраці з громадськістю. Тим більше – з появою у Волинській області різноманітних груп активістів, які вважають за необхідне контролювати роботу лісогосподарських підприємств. Це й зрозуміло з урахуванням того, що ліс – основний економічний ресурс області, тим паче, багатий бурштином.

Контроль громадськості над керуванням державними ресурсами – то справа добра і необхідна, але лише у тих випадках, коли громадські контролери керуються інтересами громади зокрема й області загалом. Та не рідко буває так, що за стихійним начебто громадським контролем криються чиїсь приватні корисливі інтереси. Часто й самі активісти це не до кінця усвідомлюють.

З іншого боку, коли відсутня довіра громади до керівництва, складно викривати недобрі наміри тих, хто намагається перетворити ліс у джерело швидкого збагачення. Тому задачею номер один для Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства є відновлення довіри до державних структур у поєднанні з роз’яснювальною роботою щодо збереження лісів. Розумію, що наразі населення не довіряє владі в усій країні. Та без порозуміння і підтримки людей не можливі ані розвиток громади, ані результативна робота лісівників.

Протягом останнього півріччя всіляко намагався залучити громадських активістів та учасників АТО до охоронно-патрульної служби. А потрібно, щоб вони організовано на офіційних підставах разом із лісовою охороною області патрулювали ліси. Та тут мало лише мого підпису у наказі. Адже в облуправлінні є штатний розпис. Також потрібно забезпечити залучених до охорони лісу людей транспортом та обладнанням. Планомірно, крок за кроком рухаємось у цьому напрямку.

Нещодавно ми закупили 20 автомобілів Renault Duster, відповідно укомплектували їх. На це залучали кошти лісогосподарських підприємств, дотримуючись тендерних процедур. Критику щодо того, чому саме ці машини закуплено, сприймаю спокійно. Нам необхідна оперативність пересування. Renault Duster – європейський автомобіль, крім того, є економним. Саме такі авто і потрібні охоронцям лісу, адже порушники не їздять на стареньких «Жигулях».

Більше 30 відеокамер спостереження забезпечують цілодобовий нагляд за лісовими масивами області. Це дозволяє лісівникам бути мобільними. Охороняють масиви 1120 працівників державної лісової охорони, 689 із яких – майстри лісу.

У Волинському облуправлінні лісового і мисливського господарства створено оперативні групи швидкого реагування. В них разом із досвідченими охоронцями лісу працюють учасники АТО. У кожній групі по чотири чоловіки, тож ми створили 80 нових робочих місць. Днями до штату держпідприємств Волинського лісового облуправління було зараховано ще двадцять демобілізованих бійців. Вони також працюють у складі рейдових груп оперативного реагування. Бійців добровольчих батальйонів ми залучаємо до охорони територій підприємств лісового облуправління та деревини на верхніх, нижніх і проміжних складах.

Щодо тих, хто на сході у зоні військового конфлікту несе службу, то Волинське облуправління вже на регулярній основі надає адресну допомогу службовцям ЗСУ і добровольчим батальйонам, а також їхнім родинам.

 

Людина не повинна бути чинником пожежі у лісі

Через залучення громадян із числа мешканців нашого краю до охорони лісу, Волинське облуправління виконує і виховну задачу: формування у населення цивілізованого ставлення до лісу. Люди мають розуміти, що ліс – наша колективна відповідальність, і доносити це розуміння до своїх знайомих, друзів, членів сімей.

Наскільки така роз’яснювальна робота є важливою, показав минулий рік. Протягом 2015-го більшість випадків загорання лісу в області сталися саме через недбалу господарську діяльність людей або, скажімо відверто, через безвідповідальність. Протягом 2015 року було ліквідовано 99 випадків лісових пожеж загальною площею 211,4 га. Із них 34 га пройшли верховою пожежею. Минуле літо було дуже засушливим і часті пожежі у лісі показали плюси і мінуси у гасінні пожеж.

Тож цього року у ВОУЛМГ ґрунтовно підійшли до проведення навчань із пожежогасінь. Проведено теоретичні заняття спільно для співробітників лісових господарств області і пожежників Державної служби надзвичайних ситуацій. Вивчалися можливості застосування авіації, автотранспорту, приладів відеоспостереження і комп’ютерних технологій.

Мета цих спільних навчань лісівників і пожежників – налагодити чітку координацію дій, аби у випадках виникнення пожежі спрацювати швидко і мобільно. Цього неможливо досягнути без належної протипожежної

підготовки на місцях.

Хоча лісова охорона Волинської області укомплектована на 100% від запланованого, ми плануємо поновлювати оснащення у лісгоспах на місцях, особливо, якщо це потрібно для застосування сучасних технологій. У розпорядженні працівники лісової охорони 44 пожежних машини. Нещодавно, додатково створено 20 мобільних оперативних груп, про що я вже зазначав вище. Але повторююся, бо поки це – унікальний випадок для України. Також оновлено автопарк, охоронці лісу забезпечені GPS-навігаторами, реєстраторами та електронними картами. Ці мобільні групи залучаються у різних державних підприємствах в різних районах.

Також цього року зроблено перші кроки до приватно-державного партнерства у напряму охорони лісового господарства області. Залучено до співробітництва приватну охоронну фірму. Вважаю, що за такою формою –майбутнє. Адже у регіонах із великими площами лісових територій, коли ліс є основним економічним ресурсом, силами штатом охорони облуправління не обійтись. А службовці Нацгвардії не можуть постійно охороняти ліси Волині.

 

Електронний облік вирішує комплекс питань

У Волинському облуправлінні лісового і мисливського господарства відновлено традиції співпраці з польськими колегами. У квітні до нас завітала делегація Регіональної дирекції державних лісів із міста Щецин, що на північному заході Польщі. Цей візит відбувся за ініціативи «Польсько-українського клубу бізнесу» Торгової палати у Варшаві та за підтримки Генерального консульства Польщі у Луцьку і Волинської облдержадміністрації.

Зустрічі з польськими лісівниками були змістовними і цікавими. Протягом двох днів роботи українсько-польської конференції відбувався обмін досвідом у різних напрямах лісового і мисливського господарства.

З нашого боку, цікаво було зрозуміти ефект від електронного обліку для економіки лісового господарства на досвіді поляків. Сподіваюсь, що вже багатьом землякам відомо про пришвидшене введення системи електронного обліку і контролю деревини у Волинському обласному лісовому господарстві. У нас конкретна мета – зробити систему абсолютно прозорою. Значить, усі дані будуть занесені до портативних комп’ютерів, створено реєстр території, що підпадають під захист або на яких діють обмеження для вирубки лісу. Ці відомості мають бути доступні як для державних чиновників, так і для тих, хто запитує дозвіл на рубку. За такою схемою працюють європейські країни. Цілком можливо запровадити її і у нас. Не стану наголошувати на інших деталях, бо вже зупинявся на цій темі.

Електронний облік дійсно полегшив виявлення самовільних вирубок і спроб незаконно реалізувати деревину. За друге півріччя 2015 р. і за перший квартал 2016 р. працівники державної лісової охорони Волинського облуправління лісового та мисливського господарства виявили самовільних рубок на загальну суму 11 524,4 тис. грн. Наразі триває розслідування. Цей факт набув публічності. А саме її нині найбільше бояться порушники. Сподіваюсь, що тепер перед тим, як красти ліс, будуть добре думати, а чи воно того варте.

А з огляду на те, що нещодавно Кабінет міністрів України розпорядився тимчасово заборонити санітарно-оздоровчі вирубки у лісах до моменту впорядкування нормативної бази, вважаємо, що значна частина регламентуючих документів буде стосуватися саме посилення обліку деревини та контролю за його достовірністю.

Потрібно більше лісу

Загалом же головним питанням функціонування Волинського облуправління лісового і мисливського господарства є збільшення площі лісонаджень та відновлення лісового фонду.

Першою обов’язковою умовою у цьому завданні є наявність вільних земель, на яких можна проводити роботи з лісонасадження. Мова йде про збільшення лісового покриття території області.

Мабуть, здивую тим, що за європейськими нормами наша область не дотягує до такої, що вважається ресурсним лісовим регіоном. У Волинській області ліс покриває 702 тис. га, що становить 34% усієї території. До стандартів ЄС нам потрібно збільшити лісистість до 36%. Зазначу також, що лісівники мають і ресурс, і можливості збільшувати лісистість області. Але проблема в тому, що для лісогосподарських підприємств не надаються площі непродуктивних деградованих земель і земель запасу сільських рад для проведення лісорозведення шляхом заліснення.

Щороку на території держлісфонду підприємства Волинського облуправління забезпечують 100-відсоткове відновлення лісових насаджень.

Загалом же цього року відновлено лісові насадження на площі 5 182 га. Із яких на 2 202 га посаджено лісові культури, на 1700 га – проведено заходи для сприяння природному відновленню, а на 1280 га – очікуємо природне відновлення лісових дерев. Як фахівець скажу, що головне питання – не в кількості висаджених дерев, а в якості насіння і підготовці ґрунту.

Для виконання цієї програми на розсадниках підприємств вирощується щорічно 17-20 млн сіянців і саджанців головних лісоутворюючих та супутніх лісових порід. У 2016 р. їх заплановано виростити 20 млн.

Зокрема, у постійному лісовому розсаднику ДП «Ратнівське ЛМГ» у 2016 р. план – 8 млн сіянців та саджанців, у ДП «Волинський лісовий селекційно-насінневий центр» – 1 млн сіянців та 150 тис. декоративних саджанців для проведення озеленення.

Такі підприємства постійно забезпечуємо необхідною технікою, щоб полегшити людям працю, вдосконалювати методи і прискорювати темпи роботи.

Приємно усвідомлювати зміну настроїв населення. Ця весна продемонструвала, що значна частина мешканців Волині готова допомагати лісівникам. До справи Волинське облуправління залучало широку громаду: від правоохоронців, робітників бюджетних установ і до школярів. І якщо це для когось просто піар, то добрий та корисний. Бо знаю, що ті діти, які висаджували дерева, будуть стежити, аби дерево росло і з ним нічого не сталося. І така зацікавленість лісом може зберегтися на все життя.

Газета “Волинь”, 17 травня