Електронний облік деревини як інструмент забезпечення контролю за лісовими ресурсами області

DSC_0043Журналісти всеукраїнських та обласних видань і телебачення мали змогу детально ознайомитися з процесом проведення електронного обліку деревини (ЕОД). Відбувся прес-тур на базі державного підприємства «Городоцьке лісове господарство» (Маневицький р-н).

Про те, як над впровадженням системи працювали саме у їхньому господарстві, розповів директор Віктор Данилюк.

DSC_0025

Введення електронного обліку – це своєчасне та достовірне відображення руху лісопродукції, доступність даних про її залишки; контроль за зберіганням і використанням, облік оплати, прозорість роботи матеріально відповідальних осіб. І в першу чергу – це мобільність виявлення незаконного вивозу лісодеревини. Адже система у державних підприємствах ВОУЛМГ уже діє повноцінно і впроваджена на 100%.

Про це розповів головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Волинського ОУЛМГ Іван Забродець.

DSC_0009

 

100-відсоткове впровадження електронного обліку деревини дає змогу оптимізувати виробничу діяльність держлісгоспів області, підвищити якість обліку лісопродукції, скоротити час оформлення документації. І головне – сприяє ефективній боротьбі з незаконними рубками та приведенню вітчизняного ринку лісопродукції у відповідність до вимог Євросоюзу.

DSC_0043 

Варто зазначити, що забезпечення повноцінного ведення обліку деревини в межах Єдиної Державної Системи Електронного Обліку Деревини (ЕОД) належить до переліку основних завдань усіх держпідприємств Волинського ОУЛМГ. Такі пріоритети лісівникам визначили першочерговими на рівні всієї України. Волинь – серед лідерів у реалізації поставленого завдання.

 

Впроваджена система ЕОД дозволяє у максимально короткі терміни – практично за кілька хвилин – встановити всю інформацію про деревину. Допомагає керівникам підприємства оперативно в реальному часі бачити залишки лісопродукції на кожній лісосіці в розрізі порід та сортиментів, приймати управлінські рішення щодо напрямків реалізації, вивезення продукції та ін.

DSC_0142

– Ще станом на середину серпня 2015-го у переважній більшості лісгоспів управління ми не мали стовідсоткового маркування деревини електронними чипами. Загалом по області було промарковано 72% деревини при заготівлі, 86% – при реалізації на внутрішньому ринку і лише 52% – експортної деревини. У деяких господарствах маркування при заготівлі деревини становило лише декілька відсотків.

Для того, щоб почати радикально змінювати ситуацію, одразу після призначення виконувачем обов’язків начальника ВОУЛМГ визначив для себе пріоритетом контроль за станом впровадження електронного обліку. Адже це унеможливлює розкрадання лісу, робить прозорими всі операції. Маємо суттєві зрушення. Нині вся деревина, яку заготовляють та реалізовують державні підприємства, що перебувають у підпорядкуванні Волинського ОУЛМГ, промаркована. На цей стабільний показник ми вийшли буквально за півроку, – розповідає начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко.

 DSC_0146

Варто наголосити, що розпорядження уряду України №109-р «Про схвалення Концепції створення єдиної державної системи електронного обліку деревини» було прийняте ще 16 вересня 2009 р. Проте його виконання відбувалося досить повільно та інколи саботувалося.

 

Питання посилення ЕОД та контролю за його достовірністю стало особливо актуальним, зважаючи на нещодавно прийняту Кабінетом Міністрів України постанову про тимчасову заборону санітарно-оздоровчих рубок у лісах до моменту впорядкування нормативної бази.

 

Борове лісництво, де журналісти побували на лісосіці, розміщене на територіях Троянівської сільської ради Маневицького р-ну, сіл Ситовичі та Поворськ Ковельського р-ну.

DSC_0011

Заборонний знак при вході на лісосіку повідомляє, що тут ведуться небезпечні для життя роботи. Тож перш за все – обережність і дотримання правил безпеки.

 

А тоді учасники прес-туру перейшли до практичного ознайомлення. Журналістам продемонстрували, як до дерева прибивається бирка, як інформація вноситься у КПК (кишеньковий персональний комп’ютер) чи на мобільний телефон (спеціальна  програма на базі Android дозволяє повноцінно працювати з системою), як видається накладна і вантажиться промаркована деревина.

DSC_0020

DSC_0050

DSC_0068

DSC_0029

DSC_0028

DSC_0096

 

Дорогою до головної контори ДП «Городоцьке ЛГ» вдалося переконатися, як система працює у стандартній ситуації. Працівники районного відділу поліції перевіряли документи на деревину, спинивши на дорозі навантажену машину.

DSC_0102

DSC_0138

Через спеціальну систему вводиться номер бирки – на екран видається повна інформація про те, якого сорту деревина, з якої лісосіки вона заготовлена, шлях її руху до покупця.

Крім того, через сайт Державного підприємства «Лісогосподарський Інформаційно-Аналітичний Центр» http://www.ukrforest.com/check така інформація доступна кожному користувачу.  

DSC_0030

 

Для того, щоб система працювала, всі структурні підрозділи та спеціалістів, які займаються прийомом лісопродукції від лісозаготівель та відпуском круглої деревини, необхідно було забезпечити комплектом обладнання для ЕОД. Окрім цього, всі нижні склади та деревообробні підрозділи лісогосподарських підприємств, котрі приймають відпущену з лісу продукцію, повинні також бути забезпечені відповідним комплектом обладнання.

З цією метою загалом у держлісгоспах області було придбано 118 кишенькових персональних комп’ютерів (КПК), 89 мобільних телефонів на базі Android (значно дешевший, а сучасні програми дозволяють повноцінно працювати з системою), 188 термопринтерів, 211 комплектів для кріплення та зберігання бирок. Усі перераховані засоби становлять комплект обладнання для ЕОД).

PcBdpgNwL3c

У кожному лісогосподарстві призначено відповідальних за введення електронного обліку осіб, а задля стимулювання їх до результативної роботи визначено розміри фінансової мотивації.

Ознайомитися із обладнанням, спеціальними пристроями та роботою системи електронного обліку журналісти мали нагоду завдяки інженерові з ЕОД ДП «Городоцьке ЛГ» Руслані Лук’янчук.

DSC_0129

DSC_0136

Наступним кроком має стати запровадження єдиного електронного обліку деревини для всіх постійних лісокористувачів (на Волині 80% лісів – у підпорядкуванні ВОУЛМГ, загалом в Україні – 73% перебувають у державній власності), що дозволить викорінити проблему незаконного її вивозу.

Про створення єдиної прозорої системи обліку неодноразово йшлося, коли піднімалося питання щодо врегулювання торгівлі необробленою деревиною та дотримання міжнародних зобов’язань України. Керівництво Держлісагентства наголошує, що до Порядку реалізації необробленої деревини, проект якого у грудні 2015 року розробила спеціально створена робоча група, необхідно ввести норми про єдиний електронний облік, який повністю унеможливить її тіньовий обіг і буде обов’язковим для всіх постійних лісокористувачів. Відповідно – якщо деревообробники матимуть можливість придбати деревину на прозорому вітчизняному ринку, тоді не виникатиме питання щодо мораторію на експорт.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ