Лісова охорона: права, обов’язки та відповідальність

 

333Приємно зауважити, що саме тема лісу та ведення в ньому господарства є однією із тих, до яких прикута посилена увага громадськості, учасників АТО та ЗМІ.

Для лісівників це означає, що так само пильно громадськістю будуть відстежуватися не лише недоліки у роботі, а й успіхи працівників ВОУЛМГ.

З метою уникнення у виступах громадських активістів та у ЗМІ довільного, свідомо недостовірного тлумачення чи ігнорування лісового законодавства, недопущення поширення заяв та звернень, які свідчать про нерозуміння специфіки роботи працівників лісової галузі, особливо в частині робіт із охорони лісу, додатково інформуємо волинян про права, обов’язки державної лісової охорони та надаємо окремі роз’яснення щодо законодавчих актів, які регулюють роботу лісівників.

Правовий статус та повноваження державної лісової охорони (ДЛО) передбачені статтями 89-92 ЛКУ та Положенням про державну лісову охорону, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів №976 від 16.09.2009 року.

Відповідно до статті 89 Лісового кодексу України (ЛКУ), охорону і захист лісів на території України здійснюють державна лісова охорона та охорона інших постійних лісокористувачів.

Держлісоохорона має статус правоохоронного органу.

Зауважимо, що державна лісова охорона – це не окремий державний орган чи підрозділ, а тільки визначений перелік посадових осіб лісового господарства, які входять до штату лісогосподарських підприємств, об’єднань, лісонасіннєвих інспекцій, обласних управлінь лісового та мисливського господарства, Державного агентства лісових ресурсів України.

IMG_2023Затримання буса із лісодеревиною без документів у Камінь-Каширському р-ні

Серед основних завдань держлісоохорони – здійснення державного контролю за додержанням вимог лісового та мисливського законодавства, забезпечення охорони лісів від пожеж, незаконних рубок, запобігання злочинам і адміністративним правопорушенням у сфері лісового та мисливського господарства, використання лісовихресурсів і мисливських тварин, організація та координація заходів із охорони державного мисливського фонду та інші.

Посадові особи держлісоохорони, відповідно до покладених на них завдань, мають право:

– безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку ліси, що перебувають у власності чи користуванні громадян і юридичних осіб;

– перевіряти наявність дозволів та інших документів на використання лісових ресурсів;

– складати протоколи та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення;

– зупиняти транспортні засоби та проводити їх огляд;

– надсилати у відповідні державні органи матеріали про притягнення осіб, які порушили лісове законодавство, до дисциплінарної, адміністративної і кримінальної відповідальності;

– проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно-і відеозйомку та інші повноваження.

Тобто за фактом виявлення незаконної рубки лісу працівники держлісоохорони мають право на складання адмінпротоколу з подальшим розглядом цієї адміністративної справи. Якщо сума завданих державі збитків незаконною рубкою наносить лісові істотну шкоду, справа передається у правоохоронні органи для подальшого розслідування та відкриття кримінальної справи (працівники ДЛО не мають права проводити слідчі дії та відкривати кримінальні справи).

IMG_2384

IMG_2347Вилучення незаконно добутої лісодеревини у с. Тойкут

 

Разом із тим, між працівниками правоохоронних органів Волині та державної лісової охорони налагоджена тісна співпраця. Якщо під час перевірки документів при перевезенні лісопродукції виявлено порушення чи невідповідність, представники правоохоронних органів звертаються до лісоохоронців для з’ясування необхідної інформації.

У разі, якщо виявлено факт порушення лісового законодавства, однак особу порушника встановити неможливо (порушник вчинив правопорушення і зник із місця події), посадовою особою органу лісового господарства складається акт огляду місця вчинення порушення лісового законодавства.

Складений акт протягом трьох днів із моменту правопорушення направляється до органу внутрішніх справ за місцем вчинення правопорушення для встановлення особи порушника. Виявлені при цьому незаконно добуті лісові ресурси вилучаються, про що зазначається у відповідному акті.

Про те, наскільки сумлінно і відповідально до своїх обов’язків ставляться лісоохоронці, свідчить статистика. Лише за чотири місяці 2016 року працівниками державної лісової охорони обласного управління складено 404 протоколи на порушників лісового законодавства. Загальна сума завданих державі збитків – 1 млн 211 тис. грн, у межах своїх повноважень лісоохоронцями накладено та стягнено штрафів на суму понад 30 тис. грн. Це – не лише незаконні рубки, а й засмічення лісів, порушення Правил пожежної безпеки в лісах України та інші лісопорушення.

Щодо саме незаконних рубок складено 357 протоколів. Загальний об’єм незаконно зрубаної деревини – 213 куб. м. Що важливо: у лісопорушників вилучено 62 куб. м (30% незаконно вирубаної деревини). При цьому із загальної кількості випадків незаконних рубок лісопорушники добровільно сплатили збитки у 330 випадках (92%), у грошовому еквіваленті це – 462 тис. грн (38%). 12 справ щодо примусового стягнення збитків передано у правоохоронні органи, інші справи – на стадії розгляду.

IMG_2351

За зверненням лісоохоронців порушено 8 кримінальних справ, при цьому об’єм незаконно зрубаної деревини становить 27 куб. м, сума завданих державі збитків становить 202 тис. грн.

Варто також наголосити, що Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства активно та першим в Україні залучає до роботи з охорони лісу демобілізованих бійців АТО. Зокрема нещодавно із працівників державної лісової охорони додатково створено 20 мобільних оперативних груп (це унікально для України), оновлено автопарк, охоронців лісу забезпечено необхідним обладнанням.

Функціонування таких груп забезпечило створення 80 нових робочих місць, у тому числі для колишніх учасників АТО (20 чоловік). Усі вони зараховані до штату підприємств і разом із лісівниками патрулюють лісові масиви. За необхідності працівники державної лісової охорони залучають до патрулювання представників громадських формувань.

Станом на 26 травня 2016-го новоствореними мобільними групами Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, від початку року, проведено 125 рейдів із попередження та виявлення фактів незаконного видобутку бурштину. При цьому працівники державної лісової охорони виявили 22 порушення лісового законодавства, пов’язані з «бурштиновим питанням».

Про всі виявлені порушення працівники державної лісової охорони обласного управління оперативно інформували райвідділи поліції та підрозділи управління Служби безпеки України.

DSC_0102Перевірка документів на лісодеревину у с. Прилісне Маневицького р-ну

Функціонування напрямку захисту лісів та результативна робота лісової охорони, громадських активістів та правоохоронців не можливі без активної підтримки місцевих громад. Тому звертаємось із проханням до всіх волинян:

«Ресурси лісу вичерпні. Тільки від Вашого ставлення до дерев, тварин, кущів чорниці, грибниць та землі, на якій підростають молоді насадження, від того, як акуратно ви будете поводитись із вогнем у лісі, залежить, чим дихатимуть і де будуть жити ваші діти та внуки та чи станесаме ліс для багатьох із них місцем праці. Важливе не лише свідоме ставлення до лісу та його багатств, а й своєчасне інформування лісоохоронців про факти крадіжок чи нелегального добування лісових ресурсів, інформування про виникнення лісових пожеж».

Просимо звертатися за телефоном: (0332) 24 25 38 (цілодобова лінія) та писати нам на електронну скриньку: priyomna@voulg.org.ua

Прес-служба Волинського ОУЛМГ