На Волині шкідники масово знищують дерева

DSC_0217Питання здійснення санітарно-оздоровчих рубок особливо актуальне на Волині. Фахівці б’ють на сполох у зв’язку зі швидким поширенням шкідників у лісах. Активісти громадської організації «Зелений тризуб» запевняють, що санітарні рубки незаконні та не мають під собою жодних підстав.

Про це вони заявили на прес-конференції 17 червня.

На противагу заявам активістів, Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства організувало для журналістів 23 червня прес-тур лісами, аби показати яка ситуація склалася на прикладі траси Луцьк-Ратне.

Завідувач сектору охорони та захисту лісу Волинського ОУЛМГ Руслан Войцеховський розповів, що патологічні процеси, які відбуваються в лісах у зв’язку з появою жука-короїда, зумовлені зміною клімату — різким потеплінням, зміною гідрологічних режимів.

Перша зупинка – Ковельський лісгосп, де знаходиться епіцентр пошкодження дерев. За словами лісівників, першою ознакою заселення шкідника в деревині є зміна кольору хвої сосни. Також вони розповідають, що ці дерева уже неможливо врятувати, і задля локалізації розповсюдження шкідника мусять вирізати і сусідні сосни.

Войцеховський зауважує, що процес пошкодження дерев розпочинається із верхівки — деревина всихає, хвоя жовтіє, тоді стає зрозуміло, що на дереві оселилися короїди, які знищують його структуру.

До слова, станом на 2016 рік загальна площа осередків шкідників та хвороб лісу на Волині становила 25 803 гектари лісових насаджень, із них 9536 гектраи потребують заходів боротьби зі шкідниками.

Найбільшу загрозу деревам становить коренева губка, яка вже інфікувала 13 961 гектар лісу. Також деревина страждає від несправжнього осикового трутовика, стовбурової гнилі, соснової губки, верхівкового короїда, синьої соснової златки та інших комах.

завідувач сектору охорони та захисту лісу Волинського ОУЛМГ Руслан Войцеховський

Між іншим, на Волині працює наукова група, яка займається найбільш проблемними напрямками в лісовому господарстві. У Старовижівському лісгоспі проблемою шкідників займається старший науковий працівник поліського філіалу Українського Науково-дослідного інституту Василь Бородавка та лісівники державного спеціалізованого лісозахисного підприємства «Рівнелісозахист».

Бородавка досліджує паразитів більше року.   Чоловік розповідає, що зупинити процес ушкодження практично неможливо. Загалом у Старовижівському лісгоспі комахи інфікували 106 ділянок.

старший науковий працівник поліського філіалу Українського Науково-дослідного інституту Василь Бородавка

Науковець каже, що головним ворогом дерев є верхівковий короїд, окрім нього є ще багато шкідників, які є «зброю масового ураження» для лісових насаджень.

Після вирізки дерев декілька стовбурів лісівники залишили для досліджень шкідника-короїда.

«Для занять своєю «шкодочинною діяльністю» короїд має 8 місяців», – розповів Бородавка.

За його словами, з часом кількість самок короїда збільшилася з 6 до 20. Якщо раніше самка відкладала від 20 яєць, то наразі – доходить до сотні.

На стовбурах дерев помітні багато маленьких дірочок, пожовтіння та всохла хвоя – це робота короїда.

Під іншою корою деревини – білі хробаки.

DSC_0067DSC_0060DSC_0056

Лісники провели експеремент – журналісти вибрали одне із дерев, що з вигляду мало ознаки пошкодження короїдом. Його спиляли та зробили надрізи в декількох місцях, на розрізах помітні характерні плями синього кольору — інтенсивніші на верхівці стовбуру та менш насичені у нижній  частині.

 Остання зупинка – Ратнівське лісництво. Тут, як і у інших лісгоспах, інфіковані дерева мають у собі «комплекс»  шкідників, які їх знищують.
 Лісники вважають, що санітарна рубка — це практично єдиний метод боротьби із шкідником. Головний лісник державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» В’ячселав Дейнека розповідає, що одним із методів боротьби є ін’єкції під кору дерева. Однак через високу ціну лісівники не мають можливості купувати такі препарати.

«Якщо заборонити санітарні рубки, то ми просто не зможемо боротися із короїдом», – додав він.

Лісівники остерігаються можливого відмирання лісу. Мовляв, без необхідного комплексу санітарних заходів є ймовірність виникнення суцільного всихання лісу на великих площах. Експерти кажуть, що не завжди хвороби дерев можна визначити за зовнішніми ознаками. І запізніле виявлення проблеми призводить до неконтрольованого масового поширення комах на великих площах лісу.

DSC_0040

головний лісник державного підприємства «Ратнівське лісомисливське господарство» В’ячселав Дейнека

DSC_0114

Ольга Валянік, “Волинське агентство розслідувань”, 24 червня 2016 р.