Родини, якими гордяться: Лісівничі династії

SONY DSC
– Наше лісопідприємство має понад десять лісівничих родин, – каже директор ДП «Городоцьке ЛГ» Віктор Данилюк. – Свого часу тут формувалися династії Богайчуків, Максима Григоровича та Миколи Васильовича Борисюків, Горайчуків, Кулигіних, Лук’янчуків, Мефаніків, Мельничуків-Корчевських, Морозів, Онищуків, Ясюків… Зараз вагомий внесок у лісовиробництво робить родина Савчуків-Крисиків.
І ось уже головний лісничий лісгоспу Богдан Ковальчук представляє старійшину роду: «Знайомтеся, наш ветеран Степан Кирилович Савчук».
– Я народився 28 лютого 1937 року на Рівненщині, – родоначальник лісівничої династії зодяг святкового костюма, світить сивим поглядом, мов який янгол. – Іздитинства подружився з лісом: пас корів, збирав гриби і ягоди. А 1959 року пішов працювати у ліспромхоз. Через рік керівництво направило до Чорноліської лісної школи, що на Кіровоградщині. Повернувся у свій обхід уже навченим лісником, проробив там 27 років. Тут і долю свою зустрів, оженився, дім збудував. У моїй трудовій книзі – всього один запис. А потім створили Городоцький лісгосп, і я, оскільки було далеко добиратися, перевівся поближче до рідної домівки, працював тут майстром лісу до 2006 року. Маю 50 років безперервного трудового стажу…
За плечима лісівника – сотні гектарів лісопосадок…
– У посаджених мною лісах люди вже збирають гриби, – мовить задоволено, – їх облюбували птахи і звірина…
Любов до лісу разом із дружиною Ольгою Іларіонівною (вона також лісокультурниця) передавали дітям – їх у подружжя семеро. Бувало, цілою сім’єю і ліс садять, і прополку роблять, і доглядають. Уже всі повиростали, вивчилися. Мають трьох педагогів, головного інженера, підприємця, фармацевта. А лісівничий фах обрала лише донька Олена. Вона закінчила лісотехнічний університет, а тут і робота інженера лісових культур підвернулася під боком. Донька стала ще й опікуватися молодшими родичами, адже Степан та Ольга Савчуки мають нині 13 онуків і 2 правнуки. І принаймні троє працюють у їхньому лісгоспі: Олександр Крисик – головним інженером на лісокомплексі, його брат Віталій – майстром лісу Городоцького лісництва, наймолодша онука Оксана – бухгалтером лісгоспу.
– Дід мій усе життя пропрацював у лісі й дуже його любить, – усміхається дівчина. – Коли настав час іти на пенсію, ніяк не хотів із лісом розставатися. Тепер нам підказує, як і що робити. Мабуть, від нього й мені передалася ця любов.
Того дня на порозі лісгоспу зібралася уся дружна лісова родина. Не було тільки найстарішої лісокультурниці Ольги Іларіонівни – пішла по гриби. Незважаючи на високі літа, так само не розгубила любові до лісу, для якого виростила мільйони сіянців та саджанців…
А лісівничі династії є в кожному районі, на кожному лісопідприємстві. Серед найвідоміших – лісоруба ДП «Турійське ЛГ» Петра Жука: донька Валентина Ковальчук – головний економіст лісгоспу, онука Юлія – економіст Володимир-Волинського лісомисливського господарства, онука Олена – інженер реалізації Ківерцівського лісгоспу. Сорок років пропрацював лісничим Володимир Гуславський, тепер лісничим Осівського лісництва трудиться його син Юрій, син котрого вже також навчається у Національному лісотехнічному університеті.
Багате на лісівничі династії м. Камінь-Каширський. У ДП «Камінь-Каширське ЛГ» шаною і повагою користується родина Теребейчиків. Федір Каленикович був трельовщиком лісозаготівельної бригади, син працює навальником-звалювальником нижнього складу, а його дружина Любов – техпрацівницею, другий син Василь обіймає посаду начальника нижнього складу, інженера з реалізації, а його дружина – кухар. Онук Федора Калениковича Богдан зараз працює інженером лісового господарства.
Інша не менш знаменита династія – Приймачуків. Серафима Григорівна була лісокультурницею Нуйнівського лісництва, її донька Галина – головний бухгалтер лісгоспу, зять Валентин Павляшик – водій автоколони, онук Олег – головний інженер СЛАП «Камінь-Каширський Агроліс», інша донька Світлана – оператор-секретар, її чоловік Андрій Губарик – водій лісовозного автомобіля, онук Роман – бухгалтер лісгоспу.
У ДП СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» добру славу здобули династії Голомисів, Гордійчуків, Пугачів, Багнюків, Глущуків, Баранів, Федоровичів, Данилюків, Гундерів, Мельників: їхні сини успадкували батьківську справу. У ДП «Шацьке УДЛГ» добрим словом згадують директора Михайла Львовича та його сина Володимира, майстрів лісу Григорія та Володимировича Марковичів, Петра та Віктора Берестюків, Володимира та Івана Коренів.
У ДП «Старовижівське ЛГ» батьки Петро Сахарук, Михайло Бабій, Петро Авдіюк, Григорій Семенюк, Олександр Чабан, Віктор Смолярчук, Микола Міліщук, Григорій Патейчук, Федір Лавренюк так само прищепили любов до лісової справи своїм синам, донькам і онукам.
ДП «Ратнівське ЛМГ» славиться династіями Дуд, Оніщуків, Денисюків, Новіків. Має їх і ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» – Дмитро і Віктор Войтюки, Юрій і Анатолій Войтюки, Володимир, Костянтин, Тамара і Михайло Козіки, Святослав, Микола і Михайло Козіки, Олег, Валерій і Володимир Остапюки…
Їх багато у лісовій галузі. Є на кожному лісопідприємстві. Пригадую, як новосформована при ВОУЛМГ Громадська рада допитувалася у підприємця: «Чому ви, маючи власний бізнес, вирішили повернутися у лісову галузь?». «Бо я виростав у конторі лісгоспу: там працювали мої тато і мама, – одповідав колишній випускник Шацького лісового коледжу та Луцького національного технічного університету. – Знаю, що і як робити, тож хочу пов’язати свою долю із лісом».
Йому надали таку можливість.
А цьогоріч, вже на свято Першого дзвоника у Шацькому лісовому коледжі, зустрівши у коридорі двох хлопців (як виявилося, двоюрідних братів), поцікавився, чому після школи вибрали для навчання цей заклад. Вони щиро зізналися, що у лісовій галузі працюють їхні родичі, які й прищепили любов до цієї професії. Попри свій молодий вік, юнаки вже й садили лісові насадження, і прибирали ліс від сміття, допомагали на лісосічних роботах. Із них вийдуть хороші дипломовані спеціалісти, можливо, у майбутньому саме вони стануть родоначальниками лісівничих династій, які прославлять Волинь.
Сергій НАЗАРОВИЧ.
На фото автора: лісівнича династія родини Савчуків; у майстерському обході; Степан Савчук із донькою Оленою; онук Віталій.