«Лісова школа»: Як святкують День народження дерева

IMG_4452
Цими днями до Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства завітали шестикласники Луцької ЗОШ №17. П’ять років співпрацює з цією школою лісоуправління. За цей час учні і вчителі прилучилися до Всеукраїнської акції Держлісоагентства «Майбутє лісу у твоїх руках» та «Ліси для нащадків», декілька разів підсаджували молоді дубочки та збирали сміття у Воротнівському ботанічному заказнику, знайомились з роботою ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр», підгодовували звірів у ДП «МГ «Звірівське», переглядали кінофільми на природничу тематику у народній кіностудії «Волинь», зустрічалися з лісівниками, екологами, письменниками, писали твори, малювали, влаштовували виставки світлин і показ авторських відеофільмів на екологічну тематику. Зрештою, освітяни вибороли право взяти участь у освітньому експерименті шкіл екологічного спрямування і цим проектом взявся керувати відомий український науковець, автор книги про волинське лісівництво Володимир Юровчик. Й ось нова зустріч. Два шостих класи – а це понад 60 школярів – зацікавлено розглядають ошатне подвір’я лісоуправління, цей своєрідний дендропарк, який давно став окрасою Луцька.
– Тут дуже мило! – чутно голоси. – Таких ялин ми ще не бачили.
Але найцікавіше юних краян чекає за дверима лісоуправління. У холі – макети звірів. Здається, і зубр, і плямисті олені, кізочки, дикі кабани і навіть вовк раді дітям. А в Інформаційно-екологічному центрі на малих мандрівників вже чекає виставка живопису «Волинський ліс очима художників» і експозиції лісового музею. Тут все цікаво. Школярі навіть розгубилися від різноманіття, добре, що екскурсовод упевнено веде лісовою стежиною знань. Розповідає і про мистецтво, і ведення лісівництва, всілякі цікаві справи лісівників, життя природи.
– Що це за дерево? А для чого ця каска? Чи можна вдягнути цей захисний жилет? Що це за таке вугілля? Для кого цей будиночок? Хто автор картини з воїном? Що то за такий звір із вусами? А кому їжачок несе цукерку? – сиплються запитання, мов з рогу достатку. Встигай лиш відповідати.
– Цукерочку їжачок несе для найбільшого солодкоїжки, його намалював першокласник Максим Лінник, переглянувши цю виставку дорослих художників. А вусатий звір не хто інший як Заяць Заячковський. Картину з воїном написав відомий український художник Леонід Хведчук. Будиночок зробили діти для шпака і називається він шпаківнею. А вугілля це із дерева – деревне вугілля використовували для плавильних печей, щоб переплавляти болотну руду, з якої українці навчилися робити найкращі харалужецькі мечі для оборони рідної землі. А захисний жилет і каска належать вальщикам лісу, робота яких найнебезпечніша, тому й потребує особливого захисту… А це дерево зветься грабом, але тут є і сосна, і вільха, і дуб… Кожне дерево має свою структуру, а по кілечках можна вирахувати скільки їм років.
А тоді й екскурсовод став розпитувати дітей, яке дерево найсолодше, кого називають лісовими лікарями, до яких дерев прилітає дятел, чи дерева працюють, чи все життя лиш відпочивають і сплять, чи є у дерев дні народжень, а якщо є, то коли і як вони їх святкують. Звісно, найсолодше дерево – черешня, хоч є ще й солодюще-солодюще – шовковиця, щоправда, не в усіх лісах, лісовими лікарями називають дятлів і мурашок, дятли, як і лікарі у «Швидких» по містах і селах, прилітають до хворих дерев… І звісно, всі дерева завзято працюють: вдень і вночі. А сплять взимку. А чи день народження відзначають? Про це юні природолюби вирішили написати оповідання.
А ще на зустріч із шестикласниками прийшли працівники лісоуправління Олег Яворський та Олександр Боровицький, ветеран прикордонних військ, природолюб-еколог і фотомитець Валерій Пневський. Тож «Лісова школа» у лісоуправлінні видалася для всіх цікавою. І перерви з кукуванням і витьохкуванням були, і фотографування, і сувеніри про ліс дісталися. Насамкінець усі дружно, щоб всі чули і знали, які вони патріоти, загукали «Слава Україні!», «Героям слава» та «Смерть ворогам!».
Ростуть у школі не просто розумні і кмітливі діти, а й природолюби і патріоти.
Сергій Цюриць,
прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.
На фото автора: юні гості лісоуправління.

IMG_4454IMG_4457IMG_4458IMG_4465IMG_4471