Мисливські собаки: Танк Ягдуніверсал готовий до бою

IMG_1845
Минулої суботи у малому вольєрі поблизу с. Усічі Луцького району відбулися змагання по підсадному борсуку. У них взяло участь 17 мисливських собак з Волинської і Рівненської областей. Три борсуки почергово випробовували на «професійність» ягдтер’єрів, західно-сибірських та російсько-європейських лайок. Вже перший «чотирилапий мисливець» – Жук-Кунак породи російсько-європейських лайок – швидко знаходить звіра, дзвінко його обгавкує, мов який боксер на рингу, спритно рухається довкіл, не даючи утекти, утримує до приходу господаря на лісовому п’ятачку. Але його бали легко «побиває» наступна змагальниця – західносибірська лайка на кличку Грета Володимира Мазурова. У її голосі і більше злості, й підступається до звіра ближче, робить два щіпки, а потім ще два. Судді оцінюють її роботу у 82 бали, що рівнозначне диплому ІІ ступеня. Якийсь час ніхто не може побити цього собачого рекорду. Ковельчанин Анатолій Кондратюк свою рудошерсто-підбілу західносибірську лайку Салану-Proskurov після двохвилинного відходу сам знімає з перегонів. Аж ось до вольєра рветься з повідка чорно-підпалий Танк Ягдуніверсал Володимира Матросова. Він, мов куля, несеться між деревець, винюхуючи схованку борсука. За лічені секунди подає голос, сповіщаючи господаря про знайдену здобич. Але борсука необхідно ще «втримати», відсікти від «нори», бо в природі витягти «малого ведмедя», як ще називають борсуків, з їх підземної барлоги майже неможливо. Гострі довгі кігті, яких найбільші зірвиголови бояться, змушують собаку тримати відстань. Та й спритністю, вагою і досвідом ягдтер’єрам борсуки не сильно поступаються. Вони, мов які гладіатори, від змагання до змагання вдосконалюють свій бійцівський характер. Живуть же у мисливців часто поруч собак, добре знають сильні і слабкі сторони своїх ворожків, декотрі, як і їх чотирилапі мисливці, чекають нагоди опинитися у лісовім урочищі. Особливо у цім одногектарнім вольєрі, де є і болітця, і височини, зручні кущисті зарості та штучні схованки. Тож від цього поєдинку одразу захоплює дух. Володимир Матросов відомий собаковод, має у с. Черкаси на Ковельщині тренувальний центр для «чотирилапих». Це один з найвідоміших собачих натаскувачів України. Інтерес до його чорно-підпалого бігуна проявляють усі мисливці, особливо ж головний суддя член Національної категорії Віктор Дрокін та його колега Євген Осадчук. Чуття, пошук, голос, сміливість, злостивість, майстерність атаки, в’язкість, слухняність, за якими судді атестують собаку, у Танка Ягдуніверсала напрочуд розвинені. Тож саме він отримує найбільшу кількість балів – 87! – і стає безсумнівним лідером змагання. Цього результату жодна з наступних собак перевершити цього дня не змогла. Декілька собак було знято зі змагань самими ж власниками, кілька не змогли розшукати борсуків. Добре виступила і західносибірська лайка Авгур Володимира Жданюка.
– Лайки і ягдтер’єри зовсім різні собаки, тому недоцільно порівнювати одних з іншими, – вважає Володимир Васильович. – Норним собакам від природи закладено хапати звіра, що називаються, за горло. Інша справа – лайки. Вони більш стримані й галантні, люблять обгавкати, показати господарю, які вони вмілі і спритні мисливці.
Схожу думку висловлювали й інші учасники змагань. То ж судді, порадившись, вирішили розділити «чотирилапих змагальників» по породах. У підсумку серед ягдтер’єрів золота медаль і диплом І ступеня дісталися вихованцю Володимира Матросова.
– Собака з «броньовою» кличкою Танк і такими якостями лідера може навіть рушати у зону АТО! – жартували.
Серед лайок переможцем стала Грета Володимира Мазурова, друге місце судді присудили Авгуру лучанина Володимира Жданюка, а бронзову медаль завоювала Сайга ковельчанина Юрія Чугусова. Переможці нагороджені кубками, медалями і дипломами. Ці змагання організував Волинський осередок Федерації мисливського собаківництва України. Вже 18-19 жовтня 2014 року ВОФМСУ запрошує мисливців та їх чотирилапих полювальників на Волинські міжобласні змагання мисливських собак норових порід по підсадній лисиці та підсадному борсуку у «П»-подібній норі «Кубок Полісся 2014», які пройдуть поблизу мальовничого озера Чорне у смт Шацьк. А 24-26 жовтня у великому вольєрі поблизу с. Усічі відбудуться обласні змагання мисливських собак по підсадному кабану.
Сергій Цюриць,

прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

IMG_1833