Заходи із догляду, заготівля та реалізація деревини у Фінляндії: висока автоматизація та ще вища потреба у кваліфікованих робітниках

Під час візиту до Фінляндії волинські лісівники змогли побачити, як фінські власники лісів проводять рубки догляду і дізналися про особливості заготівлі та реалізації деревини.     

Нагадаємо, що з 12 по 17 листопада тривав робочий візит волинської делегації на чолі з начальником Волинського ОУЛМГ Олександром Кватирком у північну європейську країну, де лісове господарство ведеться на досить високому рівні.

Тож послуги із заготівлі лісу, як і проведення рубок догляду, у Фінляндії надають приватники. Зважаючи на те, що 60% лісів у цій країні розподілені між різними користувачами, то такі роботи проводять безпосередньо самі власники лісів або ж  компанії, які надають такі послуги.

Як це відбувається, волинські лісівники змогли побачити у лісових масивах поблизу міста Іматра.

На ділянці, де вік дерев становить 30 років, проводиться перше прорідження. Працює харвестер. Які дерева підпадають під вирубування, визначає водій, тобто надавач послуг. Вибирається найгірша деревина. Від цієї рубки цінні сортименти не отримуються. Ділову деревину, розповідають фіни, можна взяти вже від другої рубки (60 років) та безпосередньо від заготівлі стиглого лісу (80-100 років).

Заготівля 1 куб. м деревини при такій рубці вартує 20-25 євро. Заробітна плата надавача послуг коливається від 2 до 4 тис. євро.

На запитання, якими критеріями керується водій харвестера при виборі дерев, котрі необхідно забрати, чоловік зазначає, що має «професійне око» та спеціальну середню освіту.

Машина, яка проводить рубки, в підсумку видає детальний звіт про об’єми та якість деревини.

Надавачі послуг із заготівлі також забезпечують доставку деревини на верхній склад, тобто – до твердого покриття у лісових масивах. Рух деревини безпосередньо до переробника відбувається без додаткового обліку чи контролю – документами служить звіт, який видала машина в результаті проведення робіт. У Фінляндії не впроваджено електронного обліку деревини – там люди ментально не розуміють, навіщо стільки контролю, адже вони всі живуть у любові до лісу і намагаються лише примножити це природне багатство і, відповідно, заробити на його продажу (до речі, навіть на рівні Міністерства сільського та лісового господарства наголошують на першій – саме економічній функції фінського лісу).

Щодо самовільних рубок, то така проблема фінським лісівникам майже незрозуміла. Запевняють: якщо й відбувається щось подібне, то в дуже малих масштабах. Самовільно взяти з лісу деревину місцеві фіни можуть хіба для власних потреб. Адже у Фінляндії взагалі неможливо реалізувати крадений ліс – це передбачено на державному рівні.

Як же контролюється вирубування фінського лісу.

Рекомендації, де і як проводити заготівельні роботи, готують  спеціальні державні або приватні структури. Лісовпорядкування проводиться раз на 10 років, як і в Україні.

Дуже рідко, але все ж бувають випадки, зізнаються фіни, що активісти-природозахисники блокують роботу лісівників.

Місцеві зізнаються, що  зазвичай конфлікти вирішуються швидко, бо до лісівників у Фінляндії ставляться з довірою і добре розуміють, що вирубка лісу така ж природна потреба, як і його створення. Бо якщо вже людина навчилася садити ліс штучно, то й повинна дбати про його вчасне забирання при достиганні.

Тим більше,що необхідність у деревині у Фінляндії досить висока – окрім різних деревообробних та  меблевих компаній, там працює чимало целюлозних заводів.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ

Ліс завжди потребує фахових робочих рук. Незважаючи на те, що у Фінляндії автоматизація відбулася майже на всіх рівнях ведення лісогосподарської діяльності, там одночасно мають гостру потребу у робітниках, які проводять прочистку лісу вручну.

До речі, готують фіни свої кадри досить потужно. Запевняють, що їхні дипломи у сфері лісівництва високо цінуються у всій Європі.

Головною особливістю кваліфікованої підготовки кадрів є навчання на симуляторах – високотехнологічному обладнанні, яке стовідсотково відтворює умови роботи у кабіні форвардера чи харвестера.