Розпочинається сезон полювання на зайця і перелітну пернату дичину

20 вересня розпочалося полювання на самців і самок оленя європейського, лося, козулю, кабанів. 2 листопада відкривається полювання на зайця-русака та перелітну пернату дичину. Говоримо про це з головою обласної організації УТМР Андрієм Дмитруком. 
– Андрію Васильовичу, отже мисливці діждалися нового свята. Як відбуватиметься відкриття полювання, до якого часу триватиме?
– Для мисливців – це й справді свято, якого чекають і до якого ретельно готуються. Роблять ревізію всього мисливського приладдя – від рушниць і набоїв до чобіт та собачого повідка. Але найголовніше – це правильно вибрати місце полювання, узгодити дії з друзями та придбати відстрільні картки. Саме ж відкриття відбувається на світанку, коли зникає темрява. Полювання розпочнеться вже цієї неділі і триватиме на зайця-русака до 11 січня наступного року, на перелітну пернату дичину – до 30 листопада цього року.
– Скільки мисливців вийде на полювання? 
– У Волинській обласній організації УТМР на обліку перебуває 6244 члени. Сюди належать і рибалки, які цими дні ще рибалять. Втім багато утемерівців поєднують захоплення рибалкою і мисливством. Тож спрогнозувати – підуть вони на полювання чи рибалку – не просто. Достеменно відомо, що ця кількість буде дещо меншою порівняно з минулим роком. Адже кількасот членів УТМР зараз перебуває в зоні АТО. Принаймні цього року відстрільних карток видано менше, аніж у попередні сезони.
– Чи мають мисливці де полювати? 
– Так. Сьогодні на Волині – 1602812 га мисливських угідь. Із них – 820 тисяч га – у власності УТМР, 287 тисяч га – у різних приватних структур, 498 тияч га належать державним лісомисливським господарствам. Звісно, одне мисливське угіддя – не рівня іншому. Адже найбільше ціняться лісові, які переважно належать державі (263 тисяч га) та приватним структурам (190 тисяч га). Лише незначна їх частина – 183 тисяч га перебуває під контролем УТМР. Зате у віданні ВООУТМР абсолютна більшість польових (531 тисяча га) та водоболотних (103 тисячі га) угідь. Ми маємо 14 мисливських господарств у всіх районах, окрім Горохівського і Турійського.
– Чи є там заєць-русак, перната дичина?
– Кожен член УТМР платить 250 гривень. Левову частку цих внесків щороку вкладаємо у розвиток мисливського господарства. Маємо 96 штатних єгерів, які дбають про охорону і підгодівлю диких звірів. Тож можна з упевненістю говорити, що звір зараз є в усіх мисливських угіддях. Згідно з таксаційними даними маємо в області понад 20 тисяч особин зайця-русака. Особисто був на таксаційних заходах у Камінь-Каширському р-ні, бачив, що зайця побільшало. Це тішить. Вдосталь і пернатої дичини. До речі, 20 вересня розпочалося полювання на самців і самок оленя європейського, лося, козулю, кабанів, яке триватиме до 31 грудня включно. Тож за бажання ніхто без трофею не залишиться.
– Чи є серед мисливців браконьєри?– У серпні наші єгері затримали 11 осіб. Полювали без належно оформлених документів. Частина з них мали мисливські квитки, дозволи на зброю. Тож є і серед мисливського брата недобросовісні стрільці. З ними ведемо боротьбу. Це не означає, що виявили їх стовідсотково. Адже сьогодні на одного єгеря припадає 10 тисяч га польових або 5 тисяч га лісових мисливських угідь. Важко їх встерегти. Тим паче, що браконьєркою не гребують і багатії, які мають можливість прикупити сучасні засоби незаконного лову. Постріли з-під фари – тепер уже вчорашній день, натомість запасаються приладами нічного бачення і навіть тепловізорами. Це страшна зброя, «бачить» удень і вночі все живе у полі і навіть у лісі. Нам усе важче виявляти таких порушників закону, та все ж наші єгері спільно з лісовою охороною державних лісогосподарств, екологами та міліцією намагаються протистояти будь-якому браконьєрству. Справжній мисливець, якщо йде на зайця, ні кулі, ні картечі-півкартечі із собою не візьме. Лише дробини… Сімка-вісімка… Зате саме завдяки таким людям і тримається справжнє ловецтво, розвивається мисливська культура.
– Як особисто ви долучилися до цього товариства?
– Почалося з того, що мій дід Петро подарував мені першу мисливську рушницю. «Хочу, щоб вона принесла тоді задоволення, а не зло!» – побажав. Власне, з того часу і займаюся полюванням. Хоча тепер більше милуюся природою та звіром, аніж полюю. З роками мисливці стають сентиментальні.
– Що би побажали мисливцям?
– Щонайперше – миру! Бо це сьогодні – найактуальніше побажання для всіх наших співгромадян. А ще – міцного здоров’я і вдалого пострілу. Щоби птах налітав і звір набігав, та при цьому кожен пам’ятав про безпеку, вертався додому живим і здоровим, з приємними враженнями та добрим настроєм.
Інтерв’ю вів
Сергій ЦЮРИЦЬ.