Переробка деревини у держлісгоспах: реалії Волині

Пріоритетним напрямком у використанні лісових ресурсів  на Волині визначено переробку деревини, що створює передумови для збільшення випуску продукції в обробленому вигляді, нових робочих місць та наповнення місцевих бюджетів.

Обсяги щорічного користування лісом встановлені  в процесі чергового лісовпорядкування і затвердженні Міністерством екології та природних ресурсів України. Щорічна розрахункова лісосіка становить 720 тис. куб. м.

На виконання протоколу №3 засідання розширеної виробничої наради Агентства лісових ресурсів України від 26.03.2015 року Волинським обласним  управлінням лісового та мисливського господарства проводиться робота, направлена на підвищення ефективності переробки деревини, нарощування обсягів, збільшення випуску продукції.

Необхідно відмітити, що Волинь – одна з областей, яка має найвищу питому вагу деревини, що направляється в переробку. Динаміка обсягів переробки деревини лісопильними цехами лісогосподарських підприємств наступна:

2014 р. – 220 тис. куб. м,

2015 р. –252 тис. куб. м,

2016 р. – 304 тис. куб. м.

Сьогодні в державних лісопильних цехах області працює 798 робітників.

Так, за звітний період (10 місяців року) державними деревообробними підрозділами перероблено 309,1 тис. кбм деревини, або на 62,4 тис. кбм більше, ніж за відповідний період минулого року і випущено пилопродукціі 121,0 тис. кбм, що на 24,2 тис. кбм більше ніж за 2016 рік.

Збільшення обсягів робіт відбулося по всіх підприємствах, які займаються переробкою.

Найкращих результатів в нарощуванні обсягів переробки деревини досягнуто Маневицьким – 54,6 тис. кбм, Цуманським – 27,7 тис. кбм, Городоцьким держлісгоспами – 21,3 тис. кбм.

Виготовлено продукції переробки на суму 349 млн грн, або ріст, порівняно з 2016 роком, становив 85,2 млн грн. Зокрема, випущено заготовок для європіддонів – 93,1 тис. кбм, пиломатеріалів хвойних 22,0 тис. кбм, заготовок та пиломатеріалів дубових 6,0 тис. кбм.

Важливим фактором у питаннях переробки деревини є вихід із 1 кбм деревини, пущеної переробку, який зріс до 1132 грн.

Наше завдання – досягти виходу з 1 кбм переробленої деревини 1200 грн і більше, а на підприємствах з участю переробки деревини дуба – 1400 грн.

Значну увагу приділялось контролю за нормами списання сировини, належному обліку робочого часу та обладнання.

В держлісгоспах області експлуатується 20 сушильних камер з одноразовим завантаженням 800 кбм.

На виконання заходів Уряду України, спрямованих на скорочення обсягів  поставки деревини в необробленому вигляді на експорт, збільшення виробництва і поставок продукції переробки деревини по кожному держлісгоспу розроблено програму технічного переоснащення лісопильного виробництва, якою передбачено:

залучення в переробку не менше 40% ресурсів лісосічного фонду, що заготовлюється щорічно;

реконструкцію виробничих та побутових приміщень;

переведення роботи лісопереробних цехів на дві повноцінні зміни;

запровадження екологічних ресурсозберігаючих технологій;

встановлення суворого контролю за використанням лісосировинних, матеріальних та фінансових ресурсів на випуск продукції переробки;

доведення рівня випуску та реалізації  продукції в підсушеному вигляді не менше 30-40%;

встановлення суворого контролю за використанням наявного сушильного господарства;

створення належних безпечних та побутових  умов, вирішення соціальних питань робітників, зайнятих переробкою деревини.

Особлива увага приділяється питанням енергозбереження, зокрема використанню електроенергії, ПММ, альтернативних видів палива – відходів лісозаготівель і переробки деревини.

Для цього в області розроблено Регіональну галузеву програму енергозбереження.

В рамках Програми на сьогоднішній день на базі Цуманського державного підприємства експлуатується комплекс по виробництву паливних пілет.

В Маневицькому, Камінь-Каширському, Цуманському, Ківерцівському, Володимир-Волинському, Городоцькому, Колківському, Любешівському, Любещівагроліс, Ратнівському, Ковельському держлісгоспах на базі встановлених стаціонарних рубальних машин для подрібнення кускових відходів та відходів від заготівель, здійснюється виготовлення технологічної та паливної тріски, яку ми поставляємо деревообробним підприємствам та бюджетним установам.

Сьогодні у структурі управління всі наявні котельні переведені на використання дров і лісосічних відходів.

Використання відходів лісозаготівель та переробки деревини сьогодні є економічно доцільним та необхідним. За попередніми розрахунками, використанням 100,0 тис. кбм відходів як альтернативного палива (а це 154 000 Гкал) можна заощадити 25,0 млн кбм газу.

В даний час обласним управлінням лісового та мисливського господарства спільно з ІАЦ «Волиньенергософт» розроблено Програму створення ринку виробництва твердого біопалива у Волинській області.

Вказаним проектом передбачається на базі Володимир-Волинського, Маневицького, Ковельського, Камінь-Каширського та Ківерцівського держлісгоспів будівництво заводів з виробництва пілет загальною потужністю 63,9 тис. тон/рік.

Вказаний проект є прибутковим та ефективним для введення, що підтверджено не тільки прибутковістю та рентабельністю інвестицій, але й показниками інвестиційної привабливості: рівень чистого прибутку протягом 10 років проекту буде становити 36,3 млн грн.

З метою визначення обсягів переробки на 2018 рік держлісгоспами області проведено інвентаризацію лісопильного обладнання, атестацію робочих місць, передачу окремих верстатів у більш економічно доцільні технологічні виробництва.

В 4 кварталі поточного року планується за кошти державних підприємств придбати деревообробного обладнання на суму 28 млн грн.

Зокрема, буде закуплено лісопильні лінії SKYWOOD по чотирьох держлісгоспах: ДП «Камінь-Каширське ЛГ», ДП «Любомльське ЛГ», ДП «Старовижівське ЛГ», ДП СЛАП «Любешівагроліс».

Державні лісогосподарські підприємства в нинішніх економічних умовах ставлять особливий акцент на поглиблення переробки деревини. Це не лише спосіб покращити фінансове становище самих підприємств та наростити обсяги податків. Це внесок лісівників у європейське майбутнє України.

Григорій НОВОСАД, Іван ЗАБРОДЕЦЬ, відділ використання лісових ресурсів ВОУЛМГ