Щодо надання благодійної допомоги

Начальник Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Василь Мазурик звернувся з листом до голови обласної державної адміністрації Володимира Гунчика «Щодо надання благодійної допомоги». У ньому зокрема йдеться, що протягом березня-жовтня 2014 року державними лісогосподарськими підприємствами надано благодійної допомоги для забезпечення проведення заходів АТО, забезпечення сімей загиблих та учасників бойових дій, одиноких та малозабезпечених громадян на загальну суму 2 млн 512,7 тис. грн. У тому числі: пиломатеріали – 195,8 куб. м на суму 168,0 тис. грн (51-а ОМБр м. Володимир-Волинський, Державна прикордонна служба Північного Регіонального управління); баланси та рудстійка – 819 куб. м на суму 494,3 тис. грн (безпосередньо в зону АТО); дрова колоті – 160 куб. м на суму 55,0 тис. грн (безпосередньо в зону АТО); дрова паливні для сімей загиблих у зоні АТО, поранених та призваних на службу – 6365 куб. м на суму 855,0 тис. грн, забезпечено 1621 сім’ю; дрова паливні для одиноких та малозабезпечених громадян – 946 куб. м на суму 123,5 тис. грн, витрати на доставку благодійної допомоги складають 145,0 тис. грн; перераховано коштів на лікування, придбання обмундирування, бронежилетів, касок, медикаментів, тепловізорів та ін. – 671,6 тис. грн. Із загальної суми благодійної допомоги лісогосподарськими підприємствами нараховано 306,8 тис. грн податку на додану вартість та сплачено збору до бюджетів місцевого самоврядування за використання лісових ресурсів у сумі 35 тис. грн. Окрім того, передано для потреб армії 13 одиниць транспорту. Благодійна допомога надавалась за рахунок чистого прибутку державних лісогосподарських підприємств, який передбачалось спрямувати на розвиток виробництва.
При цьому також інформуємо, зазначається у листі, що станом на 28 жовтня 2014 року списки, які подаються районними державними адміністраціями, не є сталими і щоденно уточнюються. Із початку проведення акції кількість осіб збільшилась на 428. Це створює незручності у виробничій діяльності державних лісогосподарських підприємств та певну соціальну напругу серед місцевого населення. Інформація, отримана протягом періоду надання благодійної допомоги в частині забезпечення дровами паливними категорії одиноких та малозабезпечених громадян, свідчить про різні критерії визначення органами місцевого самоврядування конкретних осіб, яким потрібно надати допомогу, в додаткових списках окремі особи повторюються. Значна частина одиноких та малозабезпечених громадян вимагає від державних лісогосподарських підприємств грошової компенсації.
Начальник лісоуправління наголошує у листі, що державні лісогосподарські підприємства є суб’єктами підприємницької діяльності, на які державою покладено завдання із забезпечення охорони та захисту лісу, лісовідновлення, проведення лісогосподарських робіт. Фінансування лісогосподарської діяльності здійснюється за рахунок власних коштів, отриманих від реалізації деревини.
Функції ціноутворення, зазначається у зверненні, сьогодні здійснюють безпосередньо державні лісогосподарські підприємства, як суб’єкти підприємницької діяльності. Відповідно до законодавства державні лісогосподарські підприємства не мають права планувати та надавати благодійну, спонсорську та іншу допомогу (Закон України «Про благодійну діяльність та благодійні організації». Це стосується також і дров паливних. Зміни, внесені Законом України № 1668-VII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо деяких питань оподаткування благодійної допомоги» (опубліковано в офіційному виданні № 183 «Голос України» від 25.09.2014 року, а 3 жовтня, в «Урядовому кур’єрі») державних підприємств не стосуються. Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства з метою врегулювання зазначеного питання неодноразово зверталось до обласної державної адміністрації із пропозиціями щодо врегулювання зазначеного питання відповідно до чинного законодавства. Відповідно до п.1 протокольного доручення голови облдержадміністрації (протокол №6 засідання оперативного штабу з питань протидії загрозам національної безпеки в області від 10.10.2014), Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства пропонувало облдержадміністрації підтримати пропозиції Держлісоагентства України щодо внесення змін до Закону України «Про благодійну діяльність та благодійні організації», а саме, пункт 5 частини першої статті 1 викласти в такій редакції: «благодійник – дієздатна фізична особа, або юридична особа приватного права (у тому числі благодійна організація), або юридична особа публічного права (в разі здійснення благодійної діяльності виключно в такій сфері, як сприяння обороноздатності та мобілізаційній готовності країни, захисту населення у надзвичайних ситуаціях мирного і воєнного стану), яка добровільно здійснює один чи декілька видів благодійної діяльності», та ініціювати зазначене питання перед Кабінетом Міністрів України внесення до законодавства вище зазначених змін (проект Закону із запропонованими змінами додається). На думку Василя Мазурика, це питання сьогодні архіважливе і має бути вирішене у найкоротший термін, оскільки від цього напряму залежить боєздатність ЗСУ, обороноздатність і міць України.
Прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства