Школа сучасного лісівництва: Бензопили, кущорізи та профілактика виробничого травматизму

IMAG0921Наприкінці минулого місяця працівники ВОУЛМГ на базі ДП «Ківерцівське ЛГ» організували навчальний семінар по вивченню нової сучасної лісовозної техніки. Директори, головні лісничі та інженери державних лісогосподарств зустрілися з торговим представником фірми МВФ «Захід» Віктором Літвінчуком. Він розповів про найсучаснішу лісовозну техніку, при допомозі тракториста ДП «Ківерцівське ЛГ» Якова Микитюка продемонстрував сортиментний візок з маніпулятором марки “Farma”. Цей двохвісний візок, що агрегатується з МТЗ 82.1, може взяти на прицеп 14 тонн вантажу. Стріла маніпулятора на максимальному вильоті досягає 6.6 метра і може підняти до 0.8 тонни. Вартує до 800 тис. грн. Збирають його в Естонії. Цей навчальний семінар здобув добрі відгуки і вже має результати: на Волині зֹ’явилися перші маніпулятори марки “Farma”.
Цього разу лісоуправлінці вирішили провести семінар-нараду з бензиномоторного інструменту та профілактиці виробничого травматизму. Навчання проходило на базі ДП “Маневицьке лісове господарсво” за підтримки директора Володимира Радіона. Захід було організовано для інженерно-технічних працівників держлісгоспів Волинського ОУЛМГ – інженерів з охорони праці, головних механіків, інженерів лісозаготівель. Адже саме вони безпосередньо займаються організацією робіт, які виконуються з бензопилами, кущорізами та іншим мотоінструментом. Лісоуправлінці поставили за мету показати нову техніку, розповісти про принципи її роботи, а також наголосити на суворому дотриманні правил безпеки. Для цього у якості лекційників запросили головного спеціаліста лісових ресурсів ВОУЛМГ Олега Яворського та його колегу Олександра Боровицького, також незалежного спеціаліста Мирослава Ігоровича Запухлого та регіонального постачальника Володимира Петровича Вржеща, які достеменно володіють інформацією про найсучасніші бензопильні технічні засоби.
Поряд з демонстрацією інструментів, озвучувалися і вимоги до їх роботи, говорилося про дотримання правил безпеки. Кожний з учасників взяв для себе корисну інформацію чи то для покращення вступного інструктажу інженера з охорони праці по безпечній роботі з інструментом, чи то по підбору бензопили для певних видів робіт інженеру з лісозаготівель, чи то забезпечення і підбору пильного ланцюга, шини, мастил та аксесуарів для головного механіка. Першим свій виступ розпочав головний спеціаліст відділу лісових ресурсів Олег Яворський. Він наголосив, що на сучасному етапі лісогосподарювання техніка безпеки і охорона праці – одне з ключових питань. Воно стосується кожного працівника – від директора до майстра лісу і лісоруба. Олег Ярославович особливу увагу приділив системі управління охороною праці на підприємстві. Детально зупинився на її складових, зокрема:
– організації і координації робіт, тобто обов’язках, правах, відповідальності та повноваженнях керівників всіх рівнів та осіб, які управляють, виконують та перевіряють;
– обліку, аналізі та оцінці ризиків;
– плануванні показників стану умов та безпеки праці;
– контролі;
– заохоченні працівників за участь у реалізації заходів, направлених на зниження ризиків;
– коригуючих і запобіжних діях.
Він також зосередив увагу на основних завданнях, які повинна вирішувати система управління охороною праці. Щонайперше, наголосив доповідач, це є професійний добір, в тому числі з урахуванням стану здоров’я та психофізіологічних особливостей, по-друге – це навчання з охорони праці, по-третє – безпечний стан обладнання, виробничих процесів, будівель та споруд, по-четверте – забезпечення нормативних санітарно-гігієнічних умов праці, по-п’яте – наявність відповідно до нормативів засобів індивідуального захисту, по-шосте – оптимальні режими праці та відпочинку та останнє, по-сьоме – лікувально-профілактичні заходи для працюючих.
Завершуючи свій виступ, Олег Яворський звернув увагу на фінансування заходів з охорони праці. Сьогодні цей показник – на рівні 761 тис грн, проте новітні технології потребують додаткового вкладання коштів. При цьому наголосив, що саме роботодавець, тобто керівник очолює всю роботу з управління охороною праці і несе повну відповідальність за її функціонування в цілому на підприємстві.
Відтак слово взяв провідний спеціаліст відділу лісових ресурсів Олександр Боровицький. Він детально проаналізував технічний стан галузі, озвучив, де яка техніка працює, зокрема назвав загальну кількість бензоінструменту. Повідомив її кількість у кожному структурному підприємстві. Наші підприємства, зазначив, використовують бензопили таких провідних марок як українська «Мотор Січ», німецька «Stihl» та швецька «Husqvarna». На озброєнні державних лісогосподарських підприємств їх зараз налічується 435 одиниць.
– За кожним бензиномоторним інструментом стоять люди, робітники наших лісогосподарських підприємств, – звернувся до колег Олександр Миколайович. – Ви, як ніхто інший на підприємстві, повинні знати всі технічні характеристики та параметри роботи цих інструментів, навчити цьому своїх підопічних. Для цього на цей теоретично-практичний семінар ми запросили незалежного спеціаліста Мирослава Ігоровича Запухлого та регіонального постачальника Володимира Петровича Вржеща, які все знають про бензопили, кущорізи та інший мотоінструмент. Ще б пак, для прикладу, Мирослав Запухлий вже понад 10 років займається бензиномоторним обладнанням, знає як сильні, так і слабкі сторони кожного.
– Я привіз сьогодні з собою бензопилу нового зразка, – Мирослав Ігорович взявся демонструвати всі складові, розповідати про технічні параметри та можливості інструменту. – Ми сьогодні дамо відповіді на всі ваші запитання.
Детально зупиняється на практичній підготовці паливних сумішей та змащувальних матеріалів, різновидах та характеристиках фільтрів та їх експлуатації. Наголошує, наскільки важлива правильна підготовка пильного апарату, до якого входить і загострення ланцюга і догляд за шиною, також система змащування і своєчасна заміна запчастин.
– Правильна заточка ланцюга робить пиляння більш продуктивним, зменшує час пиляння, економить споживання паливної суміші та мастила для змащування ланцюга, знижує ймовірність перегріву двигуна, сприяє меншому зносу двигуна, збільшує ресурс бензопили, – додає Володимир Петрович.
Також розглянули технологію роботи з бензопилою, охорону праці та техніку безпеки.
Проте у слухачів виникають додаткові запитання!
– А чому відрізняються ціни в різних постачальників? – запитує інженер з охорони праці і техніки безпеки ДП «Ковельське ЛГ» Сергій Наумчук.
– Правда, є такі випадки, – погоджується Мирослав Ігорович. – Це пов’язано з нестабільністю валютного ринку, який і впливає на вартість імпортного обладнання. Проте маємо надію, що все стабілізується та набере свого стабільного напрямку.
– Чи можна ставити на бензопилу іншу шину, не тих параметрів, яка є у комплекті? – цікавиться головний механік ДП «Ратнівське ЛМГ» Анатолій Заліпа.
– Можна! – каже Мирослав Ігорович. – Але не більших параметрів, це зменшить навантаження на двигун.
Ось так у запитаннях і відповідях крок за кроком проходить увесь семінар.
– Щоб доступно та якісно проводити інструктажі та навчання з охорони праці, ми самі повинні вчитися, поновлювати свої власні знання та вміння, – ділиться своїми роздумами інженер з охорони праці ДП «Маневицьке ЛГ» Ольга Пащенко. – Думаю, сьогодні ми це зробили. Дякуємо Вам за організацію і проведення такого навчання.
– Так, не кожного місяця проводяться такі цікаві, потрібні, а головне ефективні семінари-наради, – погоджується з колегою головний інженер ДП «Маневицьке ЛГ» Сергій Матчук. – Ці практичні навики, які ми сьогодні тут отримали, фахові поради, підказки, рекомендації ми ще довго будемо згадувати. Вони допомагатимуть нам у нашій роботі.
І організатори, і учасники цього теоретично-практичного курсу зійшлися на думці, що подібні заходи мають проводитися регулярно. «Школа сучасного лісівництва» вже має наступну тему. Працювати і вчитись, поновлювати призабуте і набувати нових знань – цей принцип стає нормою у лісівників Волині.
Олександр Миколайчук.
На фото Олександра Боровицького: під час проведення навчального семінару.
Прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

IMAG0923 IMAG0902 IMAG0903 IMAG0922 IMAG0916 IMAG0909