Волинь у цифрах і фактах 2017-го

Кожне із відомчих підприємств Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства відіграє важливу роль в соціально-економічному сьогоденні краю.

2017 рік для лісівників Волині був насиченим і результативним.

І не лише в розрізі показників фінансово-господарської діяльності, таких як:

  • виконання запланованих обсягів основних лісогосподарських заходів;
  • збільшення об’ємів реалізації продукції;
  • підвищення рівня заробітної плати працівників;
  • утримання позитивної динаміки щодо виконання зобов’язань перед бюджетами усіх рівнів.

Звітний 2017 рік для керівників лісогосподарських підприємств був черговим роком роботи над підвищенням соціальної відповідальності, покращенням культури виробництва та безпеки праці, посиленням рівня інформування про фактичний стан справ у галузі та про діяльність кожного окремо взятого підприємства. Особливої уваги потребувало і потребує питання підвищення рівня кваліфікації та омолодження колективів лісогосподарських підприємств Волині, робота над формуванням майбутнього галузі та підвищенням довіри громадян до її представників. У цьому напрямку волинські лісівники традиційно перебувають в числі лідерів серед лісогосподарських підприємств України.

Лісогосподарський комплекс Волині включає лісове господарство та лісопромислову галузь із заготівлі та переробки деревини. Волинське ОУЛМГ за площею лісового фонду входить до п’ятірки лідерів серед областей України як за показниками лісистості, так і за запасами деревини.

Загальна площа лісів на Волині становить 702 тис. га. Це 34% від загальної площі області. До сфери управління Держлісагентства належить 618 тис. 162 га лісів.

«Маємо на меті збільшити площі лісових масивів Волині і довести лісистість області до рівня 36%. Активно працювали у звітному році над лісовідновленням. Лісистість 36% – задача амбітна. Маємо бюрократичні перешкоди. Але маємо і підтримку влади. До безперечних досягнень лісівників відношу цьогорічну весняну лісокультурну кампанію, протягом якої працівниками Волинського ОУЛМГ проведено заліснення на площі 5726 га, що на 493 га більше, ніж у 2016-му. На лісовідновні роботи у 2017 році витрачено близько 22 млн грн.

Тут варто наголосити також на підсумках цьогорічної акції «Майбутнє лісу у твоїх руках». Перш за все – її значення і ціль – не просто гарна картинка. Головна мета, з якою лісівники проводять такі заходи вже 12 років поспіль, – достукатися до кожного, розповісти про важливість професії лісівника. Приємно, що цього року до посадки лісу долучились у підсумку майже 12 тисяч волинських учасників. 12 тисяч! При загальній кількості 30 000 по Україні», – зазначає начальник ВОУЛМГ Олександр Кватирко.

Волинь має усі можливості для постійного вдосконалення лісівничих кадрів

У державних лісогосподарських підприємствах, що перебувають у підпорядкуванні ВОУЛМГ, сьогодні налічується 3260 працівників. Хоча ліс – переважно чоловіча справа, у лісовій галузі на Волині трудиться 547 жінок.

У лісництвах області – 1110 працівників лісової охорони.

За останні десять років ряди волинських лісівників поповнили понад 600 випускників Шацького лісового коледжу імені Валентина Сулька.

На базі двох волинських вузів – Східноєвропейського національного університету ім. Лесі Українки та Луцького національного технічного університету – відкрито спеціалізовані лісівничі факультети. У 2017 році до вищих навчальних закладів вступили 99 працівників галузі – від майстрів лісу до директорів.

Лісівники активно реалізовують заходи із популяризації професії серед молоді та соціальні програми

У 2017 році було побудовано дитячі майданчики та створено 20 зон відпочинку безпосередньо у населених пунктах. Крім того, саджанці надавалися для проведення акцій з озеленення обласного центру Волині: зокрема створення Пам’ятної Алеї героїв АТО та висаджування дерев у зоологічному парку центрального парку ім. Лесі Українки.

На всю Україну відомі рекреаційні пункти, побудовані та відновлені волинськими лісівниками. Це практичний внесок лісівників у підвищення туристичної привабливості Волині та підвищення комфорту волинян.

Робота із місцевими громадами, органами влади та представниками місцевого самоврядування, розширене інформування громадськості про те, чим живе лісова галузь краю, потрібні не лише для того, щоб волиняни знали, як багато лісівники роблять для області. Важливо популяризувати професію лісівника та говорити про реальний стан справ у галузі ще й для того, щоб підвищувати довіру до роботи лісівників та залучати у професію молодь. Серед того, що висвітлюється, – інформація про проблеми лісової галузі, недоліки у роботі, виявлені порушення. Інформуємо, на жаль, і про звільнення посадових осіб чи притягнення їх до відповідальності. Публічність та громадський контроль, якщо вони позбавлені політичних мотивів, не є інструментом тиску на конкретних працівників ВОУЛМГ, завжди сприяють покращенню виробничої дисципліни та тримають у робочому тонусі колектив.

За ініціативою облуправління із початку 2017 року було проведено звіти керівників 22 лісогосподарських підприємств та 130 лісничих лісгоспів перед представниками органів місцевого самоврядування та активом районів і сільських рад області.

Управлінням було проведено 36 тематичних прес-турів із залученням регіональних та національних ЗМІ.

Та чи не найважливішим елементом соціального життя лісівничих колективів є робота з учнівською та студентською молоддю. При лісогосподарських підприємствах Волині функціонує 47 шкільних лісництв, де навчається близько 1600 дітей.

Ще однією знаковою для волинських лісівників подією стало відкриття у вересні 2017 року на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ» першого в Україні Лісівничого молодіжного центру. За короткий час він став улюбленим місцем відпочинку волинян. На базі Центру вже проведено 65 заходів, діяла резиденція Санта-Клауса, яку відвідали сотні дітей.

Загалом участь у заходах, проведених в ЛМЦ, взяли 956 дітей та 500 дорослих.

Лісова економіка

Волинь, як і загалом лісова галузь України, уже три роки поспіль взагалі не отримує державного фінансування – кошти лісівники заробляють самі.

Успішна діяльність підприємства завжди пов’язана з обсягом податків, які воно платить до бюджету.

За результатами 2017 року відомчими підприємствами ВОУЛМГ сплачено до бюджету 248 млн 657 тис. грн.

Якщо говорити детально: 104 млн 892 тис. грн було направлено до Державного бюджету, 77 млн 772 тис. грн – податки та платежі до місцевого бюджету, а сума єдиного соціального внеску становить 65 млн 993 тис. грн. Усі підприємства забезпечили зростання сплати ЄСВ.

Середній рівень заробітної плати лісівників Волині становить 8 тис. грн. У 2016 році цей показник становив 6609 грн.

«Найвищу заробітну платню отримують працівники ДП «Городоцьке ЛГ», де середня заробітна плата становить – 10 тис. 691 грн, ДП СЛАП «Локачіагроліс» – 10 тис. 176 грн, ДП «Маневицьке ЛГ» – 9 тис. 342 грн, ДП «Поліське ЛГ» – 8 тис. 616 грн, ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» – 8 тис. 887 грн, ДП СЛАП «Рожищеагроліс» – 9 тис. 590 грн.

Проте окремим лісогосподарським підприємствам області є над чим працювати, коли мова йде про рівень середньої заробітної плати працівників.

Таке завдання поставлене і цього року. На 2018 рік усі лісогосподарські підприємства запланували досягнути рівня середньої заробітної плати не нижчого 9000 грн», – аналізує ситуацію заступник начальника ВОУЛМГ Лідія Турянська.

Кінцевим фінансовим результатом господарської діяльності підприємств є чистий прибуток. За 2017 рік підпорядкованими підприємствами Волинського ОУЛМГ отримано понад 23 млн грн чистого прибутку.

Реалізація та переробка деревини

Протягом 2017 року поряд із виконанням об’ємних показників у державних лісогосподарських підприємствах Волинського ОУЛМГ значна увага приділялась ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки деревини, суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному обліку виходу лісопродукції.

У результаті за звітний період відбір ділових лісоматеріалів від рубок головного користування становив 80% і досяг 478,6 тис. кбм за рахунок максимального відбору спецсортиментів та пиловників вищих сортів.

В організації відбору цінних сортиментів необхідно відзначити роботу ДП «Шацьке УДЛГ», СЛАП «Рожищеагроліс», СЛАП «Ратнеагроліс», де вихід фанерної сировини становить 61-68% – від заготівлі вільхи та берези по чистій породі.

Посилено працювали на Волині і над поглибленням переробки деревини.

Загалом у звітному періоді перероблено 384,5 тис. куб. м деревини, що на 80,7 тис. куб. м більше, ніж за 2016 рік.

Разом із цим варто відзначити, що порівняно з попереднім роком, підвищено об’єми переробленої деревини у всіх виробничих підрозділах.

Випущено 28,2 тис. кбм. пиломатеріалів та 116,3 тис. кбм. заготовок для європіддонів, окремо – 7,4 тис. куб. м. пиломатеріалів та заготовок дубових.

Поряд із цим на Волині постійно працюють над збільшенням ефективності використання деревини, пущеної в переробку.

Щодо реалізації лісопродукції, то в необробленому вигляді споживачам було реалізовано 844,9 тис. кбм на суму 533,9 млн грн, а продукції переробки – на 442,3 млн грн. Тож у загальній структурі реалізації відсоток продукції лісозаготівель становив 55%, продукції переробки відповідно – 45%.

Реалізація круглого лісу була першочергово зосереджена на забезпечення внутрішнього ринку, на який було поставлено 740,6 тис. кбм або 87%, в тому числі – спеціалізованим деревообробним підприємствам 101,8 тис. кбм. фансировини рядової та 238,9 тис. кбм – балансів та техсировини.

У зв’язку зі зростанням попиту на альтернативні види палива та подорожчанням енергоносіїв підприємствами також було збільшено об’єми випуску тріски технологічної до 5,0 тис. м3 на місяць.

Разом із цим економічні передумови розвитку деревообробної галузі ставлять нові завдання.

Так, на Волині найближчим часом планується введення в експлуатацію трьох лісопильних ліній – у ДП «Камінь-Каширське ЛГ», «Старовижівське ЛМГ» та «Любомльське ЛГ».

Лісові дороги

Планові завдання по будівництву, ремонту та облаштуванню лісових автомобільних доріг виконано на 102%. Збудовано та відремонтовано 101,69 км земляного полотна при плані 100 км, облаштовано щебенево-баластовим покриттям 70,61 км при плані 69 км загальною вартістю 13 млн 665 тис. грн.

Найкраще спрацювали такі державні підприємства, як ДП «Колківське ЛГ», «Камінь-Каширське ЛГ», «Маневицьке ЛГ» та «Шацьке УДЛГ». Лісові дороги в Осницькому та Тельчівському лісництвах ДП «Колківське ЛГ», Шацькому та Поліському лісництвах ДП «Шацьке УДЛГ» протяжністю відповідно 8,20 км та 8 км збудовані зі щебеневим покриттям, а лісові дороги в ДП «Маневицьке ЛГ» та ДП «Камінь-Каширське ЛГ» протяжність відповідно 9,70 км та 6,31 км із баластовим покриттям мають ще і соціальне значення.

Проектом виробничо-технічного плану на 2018 рік передбачено зберегти існуючі темпи будівництва лісових автомобільних доріг.

Охорона і захист лісу

Протягом 2017 року працівниками державної лісової охорони задокументовано 1001 випадок незаконної порубки деревини. Стосовно 858 порушників оформлено протокол про лісопорушення, з них 415 – групами оперативного реагування.

У 2017 році виконано весь комплекс протипожежних заходів. Завдяки цьому не допущено жодного випадку лісових пожеж.

За звітний рік чи не найбільші зусилля лісівників на Волині було скеровано на лісозахист та профілактику розширення площ всихання соснових насаджень.

Перш за все, волинські лісівники постійно стежать за динамікою розширення вражених площ. За рік вона із 6190 га зросла до 7684 га, незважаючи на те, що лісівники спрямували на боротьбу зі шкідниками всі зусилля.

Було проведено максимум роботи із висвітленні проблеми та роз’яснення серед населення. На Волині відбулося 55 виїзних семінарів – в усіх районах області. Це найбільше в Україні.

Така робота залишається пріоритетною надалі.

Ведення мисливського господарства

Мисливське господарство у Волинський області ведеться на площі 1,507 млн га, з них 343,2 тис. га (24,9%) надано в користування підприємствам Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства.

Функції з охорони державного мисливського фонду покладені на лісову охорону.

Протягом 2017 року на ведення мисливського господарства спрямовано 7,5 млн грн. Загальні витрати на ведення мисливського господарства – це заробітна плата працівників, охорона мисливських угідь, відтворення диких тварин, біотехнічні заходи, упорядкування угідь.

Державною лісовою охороною та єгерською службою протягом року складено 326 протоколів на порушників правил полювання та затримано 24 одиниці зброї.

Над чим працюватимуть волинські лісівники у поточному році?

Задачі вже традиційні. Пріоритети теж залишаться незмінними, як і напрямки розвитку. Це і подальше лісовідновлення, робота над збільшення загальної площі лісів, боротьба із всиханням соснових насаджень, застосування природозберігаючих технологій розробки лісосік, розвиток дорожньо-транспортної інфраструктури, забезпечення функціонування єдиної системи е-обліку деревини, збільшення виходу цінних сортиментів за рахунок раціонального використання деревини, поглиблення переробки, охорони лісів від самовільних рубок, пожеж та браконьєрства.

Чітко усвідомлюємо: для повноцінного виконання основних лісівничих обов’язків вкрай необхідне ще й розуміння процесів із боку місцевої громади.

Переконані: особливості  і результати господарювання лісівників і надалі будуть серед найчастіших новин Волині. А поряд із зауваженнями щодо роботи все частіше з’являтимуться повідомлення про фактичну роль ВОУЛМГ у житті краю.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ