Зелені “посли” Миру – із Волині

IMG_8150Не за горами Новий рік і Різдво. Свято для дорослих і дітей. Вже закуплено подарунки для малечі. Навіть Дідів Морозів із Снігуроньками придбано. Є іграшки для ялинок. Лишилося дістати лісову красуню. Про них для вас подбали волинські лісівники. На плантаціях лісогосподарських підприємств ВОУЛМГ є достатньо ялинок і сосонок. Для тісних хрущовок і просторих офісів, шкіл, дитячих садочків, будинків культури, міських майданів і площ. Зовсім маленькі і високі-превисокі.
– У наших лісомисливських господарствах щороку закладаються плантації новорічних ялинок, – каже головний лісничий ВОУЛМГ Сергій Шеремета. – На сьогодні загальна їх площа становить 350 гектарів. На кожному росте близько 10 тисяч ялинок і сосонок. Тож маємо більше 1700 тисяч новорічних деревець.
Тут і однорічки, і вже такі, що можуть прикрасити будь-яку міську площу. Ці ялинки ростуть на землях, що вийшли із сільськогосподарського користування, під лініями електропередач, на зрубах. Тобто лісівники намагаються максимально залучити для цього землі, на яких створювати повноцінні лісові насадження або заборонено (як під електролініями), або ж невигідно. Тим часом новорічні ялинки «працюють» на екологію, так само, як і всі деревця, беруть участь у процесах фотосинтезу, грунтоутворення, відновлення кисневого балансу, очищення повітря, регулювання кліматичних особливостей погоди, «піклуються» про захист звіра і птахів. Казку і добрий настрій, які приносять у кожну оселю, і взагалі ніякими еквівалентними одиницями не виміряєш. Хоч, звісно, за цю казку доводиться платити. Та саме цей «ялинковий збір» і дає фінансову можливість для творення, догляду і охорони великих лісів.
– Де ви вирощуєте зелених красунь? – цікавлюся у головного лісничого ДП «Поліське ЛГ» Володимира Фесика.
– Як і в усіх наших лісогосподарствах, вони ростуть на спеціальних плантаціях та землях, що вийшли з сільськогосподарського користування, під електролініями та зрубах. Маємо 5 гектарів таких насаджень. На них виростили 5 тисяч новорічних деревець.
– Чи є вже покупці? – цікавлюся.
– Так, вже зверталися підприємці з Криму, Харкова, Дніпропетровська. А взагалі ми продаємо ялинки усім бажаючим, – каже Володимир Григорович. – Їх зможуть придбати як жителі наших поблизьких сіл, так і далеких містечок.
– На початку осені я телефонував підприємцям Криму, які торік купляли у нас ялинки, – розповідає лісничий Поліського лісництва ДП «Поліське ЛГ» Ростислав Зарубич. – Домовилися, що повернемося до цього питання напередодні Нового року. Та, на жаль, днями став набирати знайомі номери, а вони не відповідають. Ми ж відкриті для спілкування, на рубках освітлення можемо заготувати 500 сосонок. Вони користувалися найбільшим попитом торік у Криму. Всі – як на підбір. Пишні і дуже гарні. І ціна – не захмарна, всім – по кишені. Просимо всього-то по 42 грн за сосонку. Не знаю, з чим ще можна порівняти «зелені гостини» в оселях. Звісно, потрібно буде ще витратитись на іграшки та новорічні подарунки, але казковий настрій Різдвяно-новорічного свята цього вартує.
Підприємці вже прицінюються до волинських ялиночок та сосонок, просять знизити ціну до 40 грн за деревце. Що ж, кажуть лісівники, будемо торгуватися.
Для людей зелена ялинка – в радість, для лісівників – додаткова копійка, щоб займатися лісівництвом.
Пишні голубі ялинки для офісів, дитсадків та шкіл можна буде придбати у ДП «Волинське обласне селекційно-насіннєве господарство».
– У нас приготовлено на продаж 500 голубих ялинок висотою від трьох до шести метрів, – каже його директор Тетяна Неводнічик. – Такі «новорічні красуні» будуть коштувати від 400 до 600 грн.
Порадувати ялинками малечу і дорослих готові і лісівники ДП «Цуманське ЛГ». Головний лісничий держлісгоспу Сергій Арендарчук повідомив, що кожне з семи лісництв виростило до новорічних свят ялинки і сосонки. Тут для продажу вже сформовано три лоти по 350 ялинок. Кожна висотою від 1 м до 2 м. Середня ціна реалізованої ялинки також складатиме 42 грн.
У попередні роки лісопідприємства ВОУЛМГ продавали по 100 тисяч і більше сосонок і ялинок. Та в ті роки був мир, «зелене новорічно-різдвяне свято» лісівники постачали у Крим, до міст і селищ східних областей України. Цього року волинські ялинки завдяки волонтерським зусиллям будуть встановлені хіба що у визволених містах та місцях дислокації сил АТО. Чи доїдуть вони до осель простих мешканців Криму, Донецька і Луганська – під великим питанням. Втім, лісівники готові працювати задля порозуміння. Цьому можуть посприяти і «зелені посли Миру».
Сергій Цюриць,
прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства