Щоб ваш відпочинок на природі не зіпсували кліщі та плазуни. Що буває і як із цим боротися – у радіопередачі «Голос громади»

Гості студії – начальник відділу лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства Борис Бабеляс і заступник директора Волинського лабораторного центру МОЗ України Лариса Дутковська.

До теми.

Кліщі активні в природі з березня по листопад. Живляться ці паразити кров’ю людей та тварин. Зараження інфекційними хворобами відбувається через укус кліща, що нападає на людину під час відвідування лісу, парків, зеленої зони. Найчастіше кліщі прикріпляються до одягу людини, коли вона торкається гілок дерев, кущів, або сидить на траві. Кліщі присмоктуються до людей не лише під час перебування на природі, але й через деякий час після відвідування зеленої зони, залишившись на одязі, речах. Крім того, вони можуть заноситись до житла людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Кровоссання кліща може тривати до 12 діб, при цьому самиця збільшується в 80-150 разів, занурившись хоботком глибоко в шкіру.  Зазвичай дорослі кліщі, що присмокталися, виявляються людиною через 2-3 дні: в місці укусу з’являється припухлість, свербіння, почервоніння. Присмоктування маленької майже прозорої німфи часто залишається для людини непомітним.

Кліщі є переносниками багатьох небезпечних інфекційних хвороб, таких як кліщовий енцефаліт, кліщові бореліози, різноманітні лихоманки. Для території України найбільш епідемічно актуальною останніми роками є хвороба Лайма – інфекція, яка переноситься кліщами й за умови відсутності своєчасного лікування може привести до інвалідності (втрата зору, паралічі, захворювання серця та суглобів).

Якщо Ви виявили на своєму тілі кліща, краще зверніться до медичного пункту, де Вам нададуть відповідну кваліфіковану допомогу!

Щоб захиститися від нападу кліщів, треба виконувати наступні прості заходи:

  • місцерозташування в польових умовах необхідно звільнити від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 м;
  • одягати на прогулянку в ліс потрібно речі з довгими рукавами, обирати одяг, який щільно прилягає до тіла, щоб було легше помітити сповзаючих кліщів. Голову також слід покривати;
  • само- та взаємоогляди необхідно проводити через кожні 2 години та ще раз – по прибуттю у розташування. Особливо ретельно потрібно обстежувати ділянки тіла, покриті волоссям.
  • застосовувати репеленти – рідини та аерозолі, які відлякують кліщів.
  • у випадку присмоктування кліща звернутися якомога скоріше за медичною допомогою.