ISO 45001:2018 – управління ризиками: профільні спеціалісти державних лісгоспів Волині навчалися нових підходів до роботи

З 31 жовтня по 2 листопада 2018 р. спеціалістами Українського центру підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації кадрів лісового господарства був проведений семінар-практикум «Розробка та впровадження систем менеджменту гігієни та охорони праці на основі управління ризиками. Вимоги стандарту ISO 45001:2018».

Участь у ньому взяли інженери з охорони праці підпорядкованих підприємств Волинського ОУЛМГ та спеціалісти управління.

В основу семінару було закладено вимоги та ознайомлення керівників і фахівців лісогосподарських підприємств з концепцію реформування системи управління охороною праці, новими підходами в галузі охорони праці, питаннями управління ризиками небезпек і вимогами нового міжнародного стандарту ISO 45001: 2018. Їх впровадження, вважають фахівці, дозволить значно знизити ризики для здоров’я і життя працівників на робочих місцях підприємств лісового господарства.

– Перехід на вимоги міжнародних стандартів нам потрібен як ніколи, адже ми повинні йти в ногу з часом, рухатися в напрямку розвитку і бути конкурентоспроможними за принципом планування, роботи, перевірки та дій, – зазначає начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко.

Першими учасниками семінару стали головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів управління Олександр Боровицький, інженери з охорони праці та працівники служб охорони праці ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» Володимир Николюк, ДП «Городоцьке ЛГ» Іван Філюк, ДП «Ковельське ЛГ» Сергій Наумчук, ДП «Колківське ЛГ» Наталія Рейкіна, ДП «Любешівське ЛМГ» Василь Михальчук, ДП «Любомльське ЛГ» Оксана Дячук, ДП «Маневицьке ЛГ» Ольга Пащенко, ДП «Поліське ЛГ» Володимир Пилипчук, ДП «Прибузьке ЛГ» Сергій Карпенко, ДП «Ратнівське ЛМГ» Назарій Козел, ДП «Старовижівське ЛГ» Віталій Адамук, ДП «Турійське ЛГ» Олександр Деркач, ДП «Шацьке УДЛГ» Сергій Сендер, ДП «СЛАП «Камінь-Каширськагроліс» Віталій Дмитрук, ДП «СЛАП «Ратнеагроліс» Анатолій Куцевич, ДП «СЛАП «Любешівагроліс» Володимир Поліщук.

Вступним словом привітав учасників семінару директор Укрцентркадриліс Сергій Іраклієнко. Потім мав вступне слово професор МІМ-Київ, доктор технічних наук Віталій Цопа, який є міжнародним експертом, викладачем і аудитором за стандартам ISO. Також вітальні слова сказав керівник Академії управління ризиками в системах менеджменту і редактор журналу «Охорони праці» Дмитро Матвійчук.

– Семінар-практикум організовано на дуже високому рівні із професійними спеціалістами-практиками, – розповідає Олександр Боровицький, –  Ми повинні випрацювати в собі ризик-орієнтоване мислення і зрозуміти, що за всіма процесами є небезпека. А якщо є небезпека, може виникнути небезпечна подія, після якої ми можемо мати втрати, а це – і здоров’я, і життя людей, екологія, матеріальні ресурси та репутація. Для цього ми повинні встановлювати бар’єри для ідентифікації небезпек, щоб мати вплив на потенційну небезпеку і застосовувати командний підхід до виявлення недоліків.

Відповідно до програми в перший день розглядалися наступні питання:

– системи менеджменту втрат на основі управління ризиками;

– ризик-орієнтоване мислення та управління ризиками в системах менеджменту гігієни і безпеки праці (далі – ГіБП);

– система менеджменту і процеси ГіБП для функціонування і постійного поліпшення діяльності щодо зниження втрат здоров’я і життя працівників;

– лідерство і участь працівників у питаннях управління ризиками небезпек ГіБП;

– забезпечення в системах менеджменту ГіБП на основі управління ризиками небезпек;

– виробнича діяльність та управління ризиками;

– оцінка показників діяльності з управління ризиками в системах менеджменту ГіБП.

Другий день виявився не менш насиченим, ніж перший, – до команди викладачів долучилась міжнародний експерт із питань безпеки праці кандидат технічних наук Ольга Богданова. Учасники розглядали вимоги стандарту ISO 45001:2018, а також мали можливість на теоретичному та практичному рівні розібратись в таких питаннях:

– управління ризиками у сфері безпеки праці;

– огляд методів та інструменти оцінки ризиків;

– розробка та впровадження процедури управління ризиками згідно з ISO 45001:2018;

– сертифікація систем менеджменту професійної безпеки та охорони здоров’я;

– вимоги до аудиту систем менеджменту гігієни та охорони праці;

– критерії аудиту. Ведення записів під час аудиту. Перевірка за контрольним листом.

На третій день продовжив роботу семінар із розгляду таких питань:

– рекомендації та вимоги щодо проведення аудиту. Міжнародні стандарти ISO19011 та ISO17021;

– техніка проведення опитування та спостережень під час аудиту. Спостереження та невідповідності;

– звіт про аудит. Адресати повідомлень. Міжнародна реєстрація аудиторів;

– практика з невідповідностей.

Усім учасникам семінару видано сертифікат від Академії управління ризиками в системах менеджменту редакції журналу «Охорони праці» та «Укрцентркадриліс». Кожен учасник отримав роздаткові матеріали. Окрім цього, було проведено тестування, за результатами якого деякі учасники зможуть отримати ще один сертифікат на знання нормативного акту ISO 45001:2018.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ