Звіт про перший рік діяльності Лісівничого молодіжного центру у Воротневі

Рік роботи Лісівничого молодіжного центру, що діє на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ» (старт роботи було дано у жовтні 2017 року), показав його багатогранну діяльність: профорієнтаційну, навчально-виховну, науково-досвідну, еколого-лісівничу та соціальну роль. За рік діяльності ЛМЦ тут відбулося 92 заходи різного спрямування, в яких взяли участь більше 3 000 осіб.

У Лісівничому молодіжному центрі робота проводиться у школах-студіях Воротнівського лісництва:

– «Школа лісового лікаря»;

– «Школа лісового дизайнера»;

– «Школа мисливця»;

– «Шкільна майстерня»;

– «Школа юного садівника»;

– «Школа юного бджоляра».

Такий центр перший і поки що єдиний в Україні

Пріоритетні напрямки діяльності Лісівничого молодіжного центру були напрацьовані науковою радою ВОУЛМГ та успішно реалізуються:

 ПРОФОРІЄНТАЦІЙНА

(популяризація професії лісівника екскурсійно-просвітницькими заходами серед учнівської та студентської молоді);

НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНА РОБОТА

(проведення комплексних навчань, екскурсій, фестивалів, семінарів та ін заходів для молодших школярів, вихованців учнівських лісництв, студентів та лісівничої молоді, підвищення кваліфікації молодих спеціалістів державних лісогосподарських підприємств);

НАУКОВО-ДОСВІДНИЦЬКА

(робота з науковцями Волинських вишів, педагогами та лісівниками щодо написання наукових робіт, проектів, практичних занять з дослідження об’єктів флори і фауни Воротнівського заказника);

ЕКОЛОГО-ЛІСІВНИЧА ПРОСВІТНИЦЬКА ДІЯЛЬНІТЬ

(просвітницькі заходи з еколого-лісівничої тематики серед дітей, молоді та громадськості).

 Наукова рада ВОУЛМГ  прийняла рішення про створення ЛМЦ

Відкриття Лісівничого молодіжного центр

 

«Школа мисливця»

 Заняття у «Школі лісового дизайнера»

 Профорієнтаційна робота у Лісівничому молодіжному центрі

Популяризація професії лісівника серед учнівської та студентської   молоді – один з основних напрямків діяльності Лісівничого молодіжного центру. Чи не найголовніше завдання – підготувати молоді кадри для лісової галузі. Великий вплив на формування свідомого та обґрунтованого ставлення до вибору професії має дослідницька та практична робота у лісі. Особливо якщо це робота учнівських лісництв. На Волині їх нараховується близько 50, залучено до таких об’єднань понад 2 000 школярів.

Вихованці учнівських лісництв – часті гості у Лісівничому молодіжному центрі. Тут під керівництвом своїх наставників лісівників, педагогів та керівника Центру школярі отримують базові теоретичні та практичні знання в галузі лісівництва та дендрології, поглиблюють знання з біології, екології, формують практичні навички та вміння з вирощування посадкового матеріалу лісових та декоративних культур, займаються навчальним дослідництвом та й просто розважаються.

 На базі Центру відбулися такі природоохоронні акції та операції: «Годівничка», «Допоможемо тваринам взимку». Волинські школярі активні учасники акцій «Майбутнє лісу у твоїх руках» та «Чистий ліс».

Найактивнішими учасниками заходів Лісівничого молодіжного центру серед учнівських лісництв є Боголюбське, Крупівське, Піддубцівське, Городищанське та Крижівське.

Зокрема пам′ятним було виїзне заняття-гра  з вихованцями Боголюбського учнівського лісництва на тему: «Допоможемо пернатим друзям взимку». Наставники розширили  знання дітей про зимуючих птахів рідного краю та провели майстер-клас з виготовлення годівничок із підручних матеріалів. Саме за результатом такої плідної роботи дітей та дорослих пернаті Воротнівського лісництва отримали оригінальні годівнички у вигляді смачних сердечок.

Діти отримали масу позитивних вражень і задоволення. Та й сама акція пройшла для них, наче свято. Головне, що дітвора особисто переконалися в тому, що можуть власними руками у такий прийнятний, здається, елементарний спосіб допомогти птахам перезимувати.

Популяризація професії лісівника серед учнівської та студентської   молоді як один з основних напрямків діяльності Лісівничого молодіжного центру. Саме цей вектор своєї роботи висвітлила Валентина Юхимчук, керівник Центру, учасникам семінару «Самореалізація особистості школяра через організацію профільної та допрофільної підготовки». У заході взяли участь заступники директорів з навчально-виховної роботи загальноосвітніх закладів м. Луцька.

Навчання у природі є цікавим, різноманітним та ефективним. Саме тут формуються засади майбутньої професії лісівника. До такого висновку прийшли учасники семінару, коли детально ознайомилися з роботою   Лісівничого молодіжного центру. На закінчення зустрічі педагоги побажали лісівникам розширювати горизонти співпраці з навчальними закладами всієї України. 

Подібних заходів у Лісівничому молодіжному центрі відбулося чимало. Робота триває.  

 

Навчально-виховна робота у Лісівничому молодіжному центрі

 Навчально-виховна робота реалізується у Центрі через проведення комплексних навчань, екскурсій, фестивалів, семінарів та ін. заходів для молодших школярів, вихованців учнівських лісництв, студентів та лісівничої молоді, підвищення кваліфікації молодих спеціалістів державних лісогосподарських підприємств.

Комплексні екскурсії школами-студіями Лісівничого молодіжного центру, пізнавальні ігри-мандрівки, різнопланові свята та майстер-класи  –  все це невід’ємна складова діяльності закладу.

Запам’яталися дітям уроки просто неба з читання та української мови на території Воротнівського Лісівничого молодіжного центру, які підготували та провели педагоги школи села Рованці Наталія Киричук та Оксана Зарубич. Захід мав тематичне спрямування і відбувся з нагоди 100-річчя від дня народження видатного українського педагога Василя Сухомлинського. Діти, читаючи оповідання В.О. Сухомлинського «Краса, Натхнення, Радість, Таємниця», поринули у лісові багатства та спостерігали, слухали, відчували природу у всій її багатогранності. Опісля відтворили прочитане і побачене на папері за допомогою пензликів. Лісівники, звичайно, посприяли проведенню такого заходу.

Особливим цьогоріч стало перше заняття для школярів НВК с. Підгайці Луцького району для учнів 3-А та 4-В класів. У Лісівничий молодіжний центр діти приїхали з педагогами-класоводами Тетяною Шматенюк, Ольгою Кротюк та батьками. Юних природолюбів привітав директор ДП «Ківерцівське ЛГ» Віталій Каращук. Керівник-координатор Лісівничого молодіжного центру Валентина Юхимчук на першому лісовому занятті розповіла присутнім про Воротнівський ботанічний заказник, його унікальність та значимість. Після жвавого спілкування учнів, педагогів  та лісівників відбулася цікава пізнавальна екскурсія школами-студіями Центру. Так у Лісівничому молодіжному центрі розпочався навчальний рік.

Ніщо так не виховує й навчає дітей, як власний досвід практичної природоохонної діяльності. Наприклад, напередодні Міжнародного дня птахів ( 1 квітня) до Лісівничого молодіжного центру завітали учні та педагоги  Прилуцької ЗОШ Луцького району з важливою місією – допомога пернатим друзям. Пам’ятаючи про те, що в цю пору року птахам не вистачає корму та місця для гніздівлі, юні природолюби разом з лісівниками вирішили змайструвати та розвісити будиночки для пернатих – шпаківні. Практичне заняття з виготовлення «пташиних будиночків» провели для малечі працівники Воротнівського лісництва. Діти зацікавлено працювали і сумлінно виконували вказівки дорослих. Під час виготовлення жител для птахів діти дізналися багато нової та цікавої  інформації про життя птахів рідного краю. В результаті такої плідної роботи дітей та дорослих пернаті Воротнівського лісництва отримали новенькі будиночки. Частину виготовлених шпаківень юннати розвісили біля свого навчального закладу.

Юні відвідувачі центру брали активну участь у різноманітних природоохоронних конкурсах, акціях та операціях. Зокрема цьогоріч діти активно збирали жолуді, чим долучилися до відтворення волинських лісів.

З особливою гордістю хочеться згадати про «новорічну сторінку» у роботі Лісівничого молодіжного центру – резиденцію Санта-Клауса. Новорічно-святковий період у Воротнівському лісництві був бурхливим, багатим на дзвінкий дитячий сміх і гомін. Санта та його ельфи підготували для дітвори справжнє казкове дійство з танцями, розвагами, майстер-класами, екскурсією по Лісівничому молодіжному центрі. Наймолодші відвідувачі резиденції мали змогу поспілкуватися із Сантою, написати цікаві листи з побажаннями. У будинку чарівника на дітвору постійно чекала поштова скринька для листів та фотозона.

З 23 грудня по 16 січня  на базі Лісівничого молодіжного центру відбулося двадцять святкових дійств (близько 500 учасників) для дітей соціальних категорій, вихованців учнівських лісництв, дітей працівників лісової галузі Волині.

У ЛМЦ постійно відбуваються різноманітні майстер-класи

Зокрема напередодні свята Великодня до Лісівничого молодіжного центру завітали юні природолюби  Піддубцівського учнівського лісництва на майстер-клас з писанкарства. Кожен з учасників заходу мав можливість створити свою писанку. Під час цікавої та кропіткої роботи діти довідалися від своїх наставників про особливості орнаментальних композицій, навчились розрізняти символічні знаки-обереги, що прикрашають писанку.

До цієї роботи долучились також діти з Криму, Луганщини та Донеччини. Захід для тимчасово переміщених осіб відбувся у Воротневі за підтримки громадських організацій «Переселенці Криму та Донбасу» (керівник Аза Голощакова)  та інституту волонтерства та громадської співпраці, який очолює Юлія Євпак.

 Лісівники запропонували цікаву програму для таких особливих гостей. Тут на них чекав майстер-клас з писанкарства, закладання ялинової алеї, цікава екскурсія та частування смачним лісовим чаєм.

Дотичні лісівники і до патріотичного виховання підростаючого покоління. Численні заходи, проведені на базі Лісівничого молодіжного центру спільно з волонтерами, ветеранами АТО, це підтверджують.

 

Так, 30 травня на базі Лісівничого молодіжного центру за участю студентів Луцького педагогічного коледжу  відбулася дитячо-юнацька патріотична гра «Джура». Захід чудово організований та проведений обласним центром туризму за підтримки студентського профкомітету педколеджу та лісівників. Подібні спільні заходи є формою роботи з патріотичного та морально-етичного виховання молоді, засобом формування патріотичної свідомості підростаючого покоління.

Лісівничий молодіжний центр активно  долучився і до літнього відпочинку дітей. Усі чотири зміни табору «Сонячний» с. Гараджа Луцького району побували у Лісівничому молодіжному  центрі. А це близько 750 вихованців. Діти різних вікових категорій з усіх куточків Волині і не тільки з користю провели час у Воротнівському заказнику. Особливе захоплення отримали від екскурсії школами-студіями Лісівничого молодіжного центру та  живого спілкування з мешканцями місцевого вольєру – оленями. Частина дітей прибула до нас із Попаснянського району Луганської області. Керівник Луганської делегації із Луганщини Тетяна Лазарєва відмітила, що тут, у «Волинській Швейцарії», особливо відчувається турбота лісівників не тільки про ліс, але і за підростаюче покоління. Також подякувала волинським лісівникам за гостинність.

Науково-досвідницька діяльність у Лісівничому молодіжному центрі

Робота з науковцями Волинських вишів, педагогами та лісівниками щодо написання наукових робіт, проектів, практичних занять з дослідження об’єктів флори і фауни Воротнівського заказника ведеться у Центрі досить активно.

Лісівничо-наукова конференція «Стратегічні (пріоритетні) напрямки у веденні лісового господарства із урахуванням наукових досліджень та практичного досвіду лісогосподарськими підприємствами ВОУЛМГ на 2018 рік», лісівничий науково-студентський круглий стіл з нагоди Міжнародного дня лісу «Відтворення, охорона і раціональне використання лісових ресурсів», семінар за участю педагогів «Моделювання біологічних процесів з використанням СТЕМ – освіти», робота наукової ради ВОУЛМГ, семінари та виїзні засідання наукових кафедр – далеко не весь перелік проведених Лісівничим молодіжним центром комплексних заходів  з цього напрямку. Переважна частина цих заходів відбувалась під головуванням начальника ВОУЛМГ Олександра Кватирка, який наголошує на необхідності тісної співпраці науковців та лісівників.

У травні – червні цього року на базі Воротнівського ботанічного заказника студенти-біологи СНУ ім. Лесі Українки проходили комплексну навчально-польову практику. Під керівництвом лісівників та викладачів університету (Лариси Коцун, Ірини Кузьмішеної, Василя Войтюка, Катерини Сухомлін та ін.) майбутні біологи вивчали різноманіття живої природи Воротнівського лісу. За результатами досліджень готуються курсові роботи.

У рамках комплексної навчальної практики із рекреаційного лісівництва, декоративної дендрології студенти 2-3 курсів СНУ ім. Лесі Українки також побували у Воротнівському ботанічному заказнику ДП «Ківерцівське ЛГ».

Науковці викладачі кафедри лісового та садово-паркового господарства Войтюк Василь Петрович, Шепелюк Марія Олександрівна разом із координатором Лісівничого молодіжного центру Юхимчук Валентиною Петрівною провели цікаву навчальну екскурсію. Головна мета – поглиблення та закріплення здобутих теоретичних знань студентів, зокрема з основ лісівництва та дендрології.

В ході проведеної роботи було напрацьовано ряд завдань для майбутніх лісівників (проект для створення фітостежки, удосконалення декоративних дендрологічних куточків Воротнева та ін).

Надзвичайно цікаво проходять заходи на базі Лісівничого молодіжного центру з педагогами. Наприклад, виїзний семінар вчителів біології м Луцька «Моделювання біологічних процесів з використанням STEM – освіти» на базі Лісівничого молодіжного центру. Присутні педагоги висловили своє захоплення не тільки мальовничим куточком рідного краю – «Маленькою Швейцарією», але й унікальним еколого-просвітницьким та профорієнтаційним проектом лісівників Волині –  Лісівничим молодіжним центром.

Науковці також часті гості у Воротневі. Декілька виїзних засідань наукової ради ВОУЛМГ, що відбулися на базі Центру, спонукали до активізації дослідницької діяльності не тільки у Воротнівському державному ботанічному заказнику, але і на теренах усіх волинських лісогосподарств. Однією з  найактуальніших тем на таких зустрічах є проблема масового поширення шкідників лісу.

На базі Лісівничого молодіжного центру відбувся також круглий стіл за участю членів Наукової ради ВОУЛМГ та науковців СНУ ім. Лесі Українки. Тема зустрічі: «Сучасні проблеми природно-заповідного фонду Волині». Серед запрошених науковців були присутні голова Наукової ради ВОУЛМГ Гетьманчук А.І., декан біологічного факультету Поручинський А.І., керівник Лісівничого молодіжного центру Юхимчук В. П. та інші поважні гості.

Голова Наукової ради ВОУЛМГ Гетьманчук А.І., проаналізував присутнім стан та проблеми збереження об’єктів природно-заповідного фонду, які перебувають у підпорядкуванні Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства. Науковці та лісівники активно долучилися до обговорення питання, під час якого було напрацьовано ряд наукових тем для подальшої роботи із студентами та членами учнівських лісництв.

Виїзне засідання наукової ради ВОУЛМГ під головуванням начальника управління

Кватирка О.М.

Еколого-лісівнича просвітницька діяльність

Приємно, що до Лісівничого молодіжного центру протоптали стежину гості з усіх регіонів України і не тільки. Побували тут уже делегації Польщі та Фінляндії. Закордонні відвідувачі щиро дивувалися напрацюванням волинських лісівників та висловлювали своє захоплення роботою, що ведеться у Лісівничому молодіжному центрі. Знайомі з нашим Центром і школярі та педагоги сусідньої Рівненщини. Відтак у нас побували діти Острожецької ОТГ (а саме Острожецької та Млинівської ЗОШ) та педагоги природничих дисциплін Дубнівського району Рівненської області.

Відвідували Воротнів і голови ОТГ із східної України, Дніпропетровської, Рівненської, Львівської областей. Гостей зацікавив Лісівничий молодіжний центр як чудовий взірець лісової рекреації та екологічного виховання.

Частими гостями Волинської Швейцарії є особливі діти з батьками, педагогами та волонтерами.

Громадське об`єднання «Меценати для солдата» (як власне і багато інших) провели не один захід для родин Небесного легіону спільно з лісівниками на базі Лісівничого молодіжного центру. Серед них – чи не найособливіший – День матері. Родини полеглих героїв з`їхалися до Воротнева з усієї України.

«Зелена Волинь – здорова громада». Такий девіз лісової екореабілітаційної акції для учасників АТО та їхніх сімей. Нову для себе ініціативу волинські лісівники  реалізували спільно із заступником голови Волинської ОДА Сергієм Кошаруком.  Відбувся захід у Лісівничому молодіжному центрі, що діє на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ». Приурочили захід і проведенню всеукраїнської акції “Майбутнє лісу у твоїх руках”. До «Волинської Швейцарії», як називають Воротнівський ботанічний заказник, цього дня завітали бійці добровольчих батальйонів, військовослужбовці, їхні сім’ї з Ковельського та Луцького районів. Серед них – представники «Спілки воїнів АТО Волині» та «Спілки батальйонів України».

«Сонячні» та інші особливі  дітки із батьками та волонтерами частенько бувають у Лісівничому молодіжному центрі. Свята для малечі спільно з лісівниками організовують лісівники разом з волотерами та батьками.

Надихалися красою Волинського краю та збагачувалися цікавими  ідеями, які можна втілити у роботі з дітьми у Лісівничому молодіжному центрі не один десяток зацікавлених педагогів. В рамках тижня психології побували тут і Луцькі практичні психологи, працівники дошкільних установ та багато інших.

Лісівничий молодіжний центр уже вступив у другий рік активної роботи. Коло діяльності ЛМЦ розширюється. Долучатися до роботи запрошуємо усіх небайдужих. Пропонуйте свої ідеї, які будуть втілювати нашу мету та завдання. Будемо продовжувати творити нову унікальну сторінку лісової Волині.

Для контактів:  095 083 0483, Валентина Петрівна Юхимчук;

                              096 73 07 210 Світлана Петрівна Думська

Ми вже у Фейсбуці. Долучайтеся!