Володимиру Неводнічику сьогодні 60!

Всі свої свідомі роки він присвятив роботі у лісовій галузі. Це скромна і порядна людина. Водночас – людина-легенда.

Шановний Володимире Дем’яновичу! Колективи Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, державних лісогосподарських підприємств, обласних організацій Товариства лісівників України, профспілки працівників лісового господарства щиро вітають вас із таким розкішним ювілеєм!

Збережіть той неймовірний запал до роботи та просту людську доброту ще на багато років. Божого благословення в усіх справах!

…Історія життя Володимира Дем’яновича проста і водночас вражаюча. Обходив чи не всі ліси Волині, знає, де які ґрунти, що на них може рости. Власноруч посадив тисячі дерев, причетний також до створення насіннєвих плантацій, шкілок, висаджування тисяч і тисяч гектарів лісів. Він контролюю початок створення  лісу: заготівлю насіння, його висівання, ріст, а відтак – і «переселення» зі шкілок та розсадників у лісові угіддя, їх приживлюваність там, догляди… А це – до двадцяти мільйонів «зелених доль» щорічно. Володимир Неводнічик разом із дружиною Тетяною Леонідівною, що працює директором ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр»,  не лише бережуть традиції лісогосподарювання, а й стежать за новинками техніки. Коло професійних інтересів цієї сім’ї – це й різні способи обробітку ґрунту, догляду за лісовими культурами, методика прищеплення імунітету насінню і сіянцям від хвороб, винайдення способів пізньої весняної чи й літньої, коли брак вологи, допосадки лісокультур…

Володимира  Неводнічика з повним правом можна назвати й одним із «архітекторів» Волинського лісу, адже  жоден захист проектів лісових культур  не обходиться без участі відділу лісового господарства, де він працює. Завжди з лінійкою – на шкілках та розсадниках: посадковий матеріал має відповідати державним стандартам. Це лісівник, котрий добре знає свій фах, любить теорію, постійно вчиться, по крупинці збирає новинки лісівничої науки, намагається впровадити їх у життя, перевірити на практиці. Володимир Дем’янович – один з найвідданіших лісоводів України.

Уже багато років він працює головним спеціалістом відділу лісового господарства Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, очолює управлінську профспілкову організацію. Тож дбає і про своїх колег та їх сім’ї.

Народився Володимир Неводнічик у селі Межисить, що на Ратнівщині. Навчався у Кременецькому лісотехнічному технікумі. Вже у 1982 році успішно здав випускні екзамени, здобув лісівничий фах і в квітні того ж року став майстром лісу, а невдовзі й лісничим Карасинського лісництва. Здібного й ініціативного працівника помітило районне керівництво, полюбили й місцеві люди, довіривши очолити Карасинську селищну раду. Та все ж перемогла любов до лісу. Володимир Дем’янович повертається в галузь: у 1991 році його призначають інженером реалізації та переробки, згодом – інженером лісового господарства, начальником відділу лісового господарства, знову лісничим Карасинського лісництва. На той час він заочно вже закінчив (1992) Брянський технологічний інститут за спеціальністю лісове господарство.

У травні 2000 року призначений тимчасово виконуючим обов’язки головного лісничого Маневицького держлісгоспу, у серпні цього ж року очолює Любешівське лісомисливське господарство. У липні 2001 року його переводять директором державного мисливського господарства «Борове», а з жовтня 2001-го – головним лісничим державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство».

Усі ці роки відчував підтримку дружини Тетяни Леонідівні. Разом навчалися у технікумі, одружилися, народили дітей, пліч-о-пліч пройшли всі труднощі, пов’язані з частими переїздами, чого вимагала лісівнича кар’єра чоловіка.

Запрошення на роботу Неводнічиків у близький до обласного центру лісгосп, звичайно ж, був продуманий керівництвом, потрібно було зміцнювати управлінський апарат досвідченими лісоводами-практиками. З вересня 2003 року Володимир Неводнічик – вже інженер лісовідновлення держоб’єднання «Волиньліс», а з його реорганізацією (січня 2005 року) – провідний спеціаліст відділу лісового господарства новоствореного обласного управління лісового господарства, у липні 2007-го призначається головним спеціалістом цього ж відділу, в серпні 2011-го – його начальником, в листопаді того ж року – знову головний спеціаліст відділу, де й працює донині.

– Володимир Неводнічик зарекомендував себе високваліфікованим фахівцем у галузі лісового господарства, – характеризує його начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко. – Це здібний організатор лісогосподарського виробництва. Професійний у своїх підходах до роботи та відповідальний. На таких людях і тримається наша галузь.

– Під його безпосереднім керівництвом на підприємствах своєчасно і якісно проводяться роботи із лісовідновлення відповідно до вимог діючих нормативних документів, – наголошує перший заступник начальника, головний лісничий управління Руслан Войцеховський. – Його лісівничі і життєві знання, авторитетне слово, практична діяльність надзвичайно важливі для всіх лісівників Волині. 

За період 2016 по 2018 рік під пильним керівництвом Володимира Неводнічика на підприємствах Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства проведено лісовідновлення на площі 17058 га при запланованому 16503 га, в тому числі у 2016-му при плані 5030 га фактично створено 5233 га, у 2017 році при плані 5680 га – 5751 га і в 2018-му натомість запланованих 5793 га з’явилося 6074 га новолісся.

Лісових культур за даний період посаджено на площі 7150 га при запланованих 6788 га, в тому числі по роках: 2016 рік (план 2060 га) – 2207 га, 2017 рік (план 2340 га) – 2411 га, 2018 рік (план 2388 га)  – 2632 та. Приживлюваність лісових культур у 2016-2018 роках становила 92,9% при нормативній 92%. Атестовано культур по 1 класу якості у 2016 році 6558 га 55% від загальної кількості, у 2017 році – 6832 га (57%), у 2018-му – 7346 га (60%). Вирощено стандартного садивного матеріалу 65,3 млн шт. при запланованих 57,2 млн, відповідно у 2016-му при плані 18,6 млн – 21,3 млн, у 2017-му при плані 19,0 млн – 23,5 млн, у 2018-му при

плані 19,6 млн – 20,5 млн шт.

– У 2014 році за надзвичайний талант лісовода, великий внесок у лісовідновлення та збереження лісів Волині Володимиру Неводнічику присвоєно Почесне звання «Відмінник лісового господарства України», – відгукується про колегу начальник відділу лісового господарства ВОУЛМГ, голова обласної організації Товариства лісівників України Борис Бабеляс. – Це чи не найвідданіший справі лісівництва товаристівець. Дуже ціную його думку, дорожу дружбою із ним, – і при цьому акцентує: – Той високий рівень лісоведення, що є на Волині, за ці 15 років багато у чому залежав саме від фахової думки Володимира Неводнічика.

– Володимир Дем’янович – голова профспілкового комітету управління, – зазначає очільник обласної організації профспілки працівників лісового господарства Павло Матіюк. – Бере активну участь в громадському житті колективу, користується повагою і авторитетом як серед працівників управління, так і всіх лісогосподарських підприємств, Державного агентства лісових ресурсів України.

Неодноразово під час виробничих нарад, лісівничих акцій, виїздів на місця мав можливість спостерігати, з якою любов’ю він ставиться до своїх колег, наскільки глибоко і професійно може дати пораду або й висловити зауваження.

– Сьогодні ми намагались показати на конкретних площах те, що ми вас навчаємо, і те, що від вас вимагаємо відповідно до положень про лісовідновлення, – пригадуються минулорічні слова Володимира Дем’яновича, з якими він звертався до головних лісничих, що вивчали досвід створення лісових культур, після закінчення лісокультурної кампанії. – Це і підбір порід відповідно до типу лісорослинних умов (похідні деревостани), використання можливостей природи в лісовідновленні та введення в лісові насадження порід, які на даний час є більш стійкими до негативних впливів шкідників та кліматичних змін.

Колеги-лісівники слухали його з великою повагою: думка Лісовода такого рангу – безцінна для кожного вдумливого фахівця.

Поважають цього знатного лісовода і журналісти. Адже він – ходяча енциклопедія, знає ледь не про кожне дерево. Ось і приклад цьому. Якось із журналістським прес-туром опинилися біля плюсового дерева сосни звичайної під №1 (одне з 28-ми, черенки якої підщеплювали на підщепи при закладанні лісонасіннєвої плантації сосни звичайної №3 у ДП «Волинський лісовий селекційно-насіннєвий центр») знаходиться на околиці с. Бодячів у 4 кварталі 4 виділу Ківерцівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ».

– Робота з паспортизації плюсових дерев на Волині розпочалася у 1974 році, – розповідав тоді Володимир Дем’янович. – Спеціальна комісія з представників Волинського обласного управління лісового господарства, Рівненської зональної насіннєвої станції, науковців НДІ та працівників Ківерцівського лісгоспу тоді атестували цю особливу сосну, занісши в державний реєстр і видавши паспорт під №1. За цей час дерево-патріарх стало не лише одним із «родителів» першого «соснового саду», а й «прабатьком» тисяч дерев, що ростуть у лісових масивах Волині і сусідніх областей України. Виділ, в якому воно росте, належить до заповідного високобонітетного урочища місцевого значення «Насадження сосни» віком понад 110 років.

Самій сосні, за підрахунками фахівців, зараз йде 115-й рік. Всього ж таких плюсових дерев у наших лісах 410, з них 120 сосон звичайних і 15 сосон веймутова.

А це вже його роздуми у Банку насіння, який створено у ДП «ВЛСНЦ».

– Тонну картоплі чи буряків не так просто накопати, – захоплено каже головний спеціаліст відділу лісового господарства ВОУЛМГ Володимир Неводнічик. – А тут понад півтори тонни тільки насіння сосни… Це ж кожну шишку потрібно було зірвати вгорі, вилізти на драбину чи й саме дерево… Лісоводи для своїх потреб заготовляють насіння 28 порід. Усе насіння обов’язково перевіряється на посівні якості. На даний час воно апробовано Рівненською зональною лісонасіннєвою станцією виключно по І та ІІ класах якості.

У житті Володимир Дем’янович – надзвичайно скромна і непублічна людина. Втім, як і багато хто з лісових «зірок» України. Його важко «випросити» для участі в теле- та радіопередачах, на інтерв’ю із мас-медіа. Зате легко і з радістю йде до дітей. Він дуже любить шкільну молодь, особливо ж вихованців учнівських лісництв, готовий розповідати їм годинами про значення лісу для життя людини, його роль у біоцинозі, ділиться набутим досвідом і має вже багато учнів. І ще про одне. Володимир Дем’янович – надзвичайно люблячий чоловік, батько і дідусь. Його доньки Олена і Світлана, зять Павло, навіть один з п’яти внуків – Владислав (член Ківерцівського учнівського лісництва) пішли стежкою батька-матері – пов’язали своє життя із лісовою галуззю. На жаль, як і кожному лісівникові, йому не завжди випадала можливість побути з родиною, поспілкуватися у колі сім’ї з дітьми та онуками, скільки б хотілося, адже ліс вимагає постійної уваги. Це тільки збоку здається, що ліси самі сіються і ростуть. Насправді, вони потребують людської уваги, праці, знань, терпіння. Третина області – зараз під лісами. І Волинський ліс, як і люди, що його створюють, варті найкращого.

Ще раз із ювілеєм Вас, шановний Володимире  Дем’яновичу!

Прес-служба Волинського ОУЛМГ