Лісовий форум України відбувся у Луцьку: акценти ФОТО ВІДЕО

14 березня у Луцьку відбувся другий етап ІV з’їзду Товариства лісівників України. Учасники обговорили стан реалізації рішень першого етапу з’їду, подальші кроки та напрями розвитку лісового господарства України. Нагадаємо, що метою скликання IV з’їду лісівників України, перший етап якого відбувся у вересні минулого року, стало опрацювання спільних рішень за участю фахівців лісового господарства, закордонних експертів, представників деревообробного сектору щодо подальшого функціонування та реформування лісового господарства на основі європейських стандартів та досвіду.

Луцький раунд  ІV з’їзду Товариства лісівників України, на відміну від Київського, головну увагу з політичних акцентів переніс на професійні і законодавчі базові основи діяльності лісової галузі, поглиблення рівнопартнерських взаємовідносин з деревообробниками та виробниками різноманітної спецтехніки для лісогосподарки та переробки, важливість розвитку лісівничої освіти та науки, підтримку мисливства, співпрацю з європейськими інституціями і, знову ж, пошук порозуміння з політикумом, владою, пресою, просвітницьку діяльність…

Лісова політика України

Голова ТЛУ Юрій Марчук, відкриваючи другу частину з’їзду, наголосив: «Для скоординованих дій всіх гілок влади, особливо в умовах децентралізації, вкрай потрібен Закон «Про національну лісову політику» і ми готові взяти участь в його розробці».

Його виступ був виваженим, змістовним, у міру лаконічним. Говорив про те, що болить йому особисто і всій лісівничій громадськості. Розповідав, що вдалося зробити і чого домогтися після вересневого форуму. Ось головні меседжі, висловлені зі з’їздівської трибуни у Волинському академічному обласному українському музично-драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка (до речі, глядацька зала була прикрашена світлинами та гаслами на лісівничу тематику).

– У цьому залі присутні делегати від всіх лісових підприємств України, – дещо емоційно, розставляючи логічні наголоси і цезури, акцентував знаний лісовод-науковець, громадський і політичний діяч, очільник однієї з найавторитетніших громадських організацій.  – Від Півдня, Полісся і Карпат приїхали лісівники, щоб обговорити ряд гострих проблем, які довгий час не вирішуються. В залі деревообробники, представники мисливської галузі, профспілкові лідери та голови і члени Товариства лісівників України.

Загалом Цього разу у роботі з’їзду брало участь 425 депутатів (десятеро з поважних причин до Луцька не змогли приїхати) та 735 гостей, також місцеві журналісти.  Загалом понад тисячу учасників у залі та ще майже стільки на площі перед театром, куди транслювався лісівничий форум.

  – У вересні 2018 року лісівники України в Києві зібрались на свій ІV З’їзд в історії держави, – продовжував Юрій Миколайович. – Основними завданнями ми ставили:

1.    Обговорити стан та намітити перспективи розвитку лісового господарства.

2.    Довести до Уряду проблеми, які потребують державного вирішення, а це:

по-перше – критичний стан лісівництва в степових областях де протягом 3-х років відсутнє фінансування з бюджету, половина лісівників звільнилась, а на 5 пожежних машин залишився один водій;

по-друге – прийняття Закону про введення земельного податку в розмірі 5% на всі лісові землі, що фактично приводило до банкрутства більше 200 лісгоспів;

по-третє – серйозні зміни кліматичних умов привели до масового всихання сосни на Поліссі та ялини в Карпатах, що потребує прийняття невідкладних заходів на рівні держави.

– Ми розраховували і запрошували на З’їзд кураторів з МінАПК, Кабміну, але виконавча влада проігнорувала З’їзд, – нагадав доповідач. – Хочу подякувати представникам Адміністрації Президента, окремим губернаторам, народним депутатам України, які були на З’їзді. Завдяки їх підтримці вдалося зменшити ставку земельного податку до 0,1 % та добитись, за рахунок рентної плати, включення 288 млн грн до спецфонду бюджету. Це мінімум для виживання, але про стабільний розвиток лісового господарства говорити не можна.

  І, що відверто дивує – це ігнорування виконання Указу Президента України від 21.11.2017 року. Де, мабуть, вперше за роки незалежності прописані всі напрямки розвитку лісового господарства та дані відповідні доручення. Пройшов рік і ми чекаємо їх виконання. Не просто чекаємо, нами розроблені і зареєстровані у Верховній Раді необхідні законопроекти, які на виїзному засіданні Комітету аграрної політики та земельних відносин Верховної Ради в м. Львів були презентовані і підтримані. Це Проекти Законів про створення «Фонду фінансування лісового господарства», про розподіл функцій, статус і соціальний захист лісової охорони, про інвентаризацію лісів. Але наших кураторів з МінАПК це не дуже обходить.

– В останні роки відбулась явна екологізація суспільства і це зрозуміло, – акцентував Юрій Марчук. – Всі хочуть жити в комфортних умовах. Але коли екологія стає політичним піаром тоді, окремі політичні партії, теж активно піаряться на темах лісового господарства, не вникаючи в проблеми відверто принижують працю лісівників. Шарахання від приватизації і концесії лісів, від мораторію на експорт деревини до заборони всіх рубок, стали причинами 2-го етапу З’їзду.

Ми вимагаємо повного виконання Указу Президента. Ми вважаємо, що для скоординованих дій всіх гілок влади, особливо в умовах децентралізації, вкрай потрібен Закон «Про національну лісову політику» і, готові взяти участь в його розробці.

  Ліс України крім того, що це потужний екологічний ресурс, який зв’язує щорічно до 60 млн грн СО2, є основним економічним чинником в Поліссі і Карпатах: це щорічно до 25 млн м3 деревини, це робочі місця, це продукція, яка супроводжує людину кожен день.

   І навіть найактивніші критики хочуть мати вдома меблі, підлогу, столярні вироби з дерева, люблять гриби і ягоди. І таке комплексне використання лісових ресурсів традиційне для Волинської області. Вона давно славиться побічними користуванням і сьогодні ці досягнення є на виставці.

   Тому і було визначено другий етап З’їзду провести на Волині. Це ще одна можливість обмінятися досвідом та підняти нагальні проблеми лісівників з надією, що в цей політичний рік нас почують.

 Чому було прийнято рішення провести другий етап  з’їзду? Бо після проведення З’їзду у вересні 2018-го не всі рішення та вимоги були виконані та прийняті до уваги…

Голова Товариства нагадав, що не тільки себе боронять лісівники, а й Україну, попросив учасників з’їзду вшанувати пам’ять загиблих Героїв хвилиною мовчання…

Міністерство

Після блискучого презентаційного виступу Володимира Бондаря у столичному експо-центрі всі з нетерпінням чекали подальших меседжів заступника Голови Державного агентства лісових ресурсів. І цього разу він говорив про «Стан та перспективи розвитку лісової галузі».

– Лісова галузь – єдина з усіх, що здатна себе боронити! – наголосив Володимир Налькович, при цьому з гіркотою зауважив, що лісівникам у цей час не просто жити серед звинувачень невігласів, які стали великими «знавцями» лісових справ і вже готові керувати лісоводами.

Добрим словом обмовився про жертовну працю голови ТЛУ Юрія Марчука, подякував за мужність лісівникам Сходу і Півдня, а також за їх підтримку – колегам з лісистих областей.

– Сьогодні потрібне політичне рішення щодо розробки національної стратегії  лісогосподарювання, – зазначив Володимир Налькович.

На своїй малій батьківщині він виявився більш рішучим і спромігся на заяву про необхідність посилення інституційної спроможності лісового господарства шляхом створення нового центрального органу виконавчої влади з функцією формування та реалізації державної політики у сфері лісового господарства та деревообробної промисловості у вигляді окремого Міністерства лісового господарства та деревообробної промисловості.

– Вже настав час порушити питання суб’єктності, – акцентував співдоповідач. – Маючи окреме Міністерство, ми зможемо вивести лісову галузь на високий рівень.

За його словами, для швидкого вирішення, в тому числі законодавчим шляхом, всіх проблем у лісовій галузі необхідні три ключові речі – створення національної лісової політики, проведення національної інвентаризації лісів і належне фінансування всіх робіт у лісовому господарстві.

– Лише тоді ми зможемо працювати у напрямку збільшення лісистості України та розвитку української деревообробної промисловості, – ще раз підкреслив Володимир Бондар. – Цими питаннями має займатися окреме Міністерство лісового господарства та деревообробної промисловості.

Володимир Бондар говорив і про інші життєво важливі для галузі питання.

На з’їзді було багато виступів. У поле зору промовців потрапили питання відтворення і збереження лісового фонду, переробки лісодеревини, фінансів, інвестицій, економічного розвитку…

Окрім лісівників, виступили представники деревообробників, підприємств, що виробляють спецтехніку, асоціації мисливських господарств, відомі вчені-лісоводи… Серед знакових була блискуча досвідна промова начальника Вінницького ОУЛМГ Анатолія Бондаря, д. с.г.н., професора, заслуженого діяча науки і техніки України, члена-кореспондента НААН України, академіка Лісівничої академії наук України та Міжнародної академії інформатизації, директора Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства Національного університету біоресурсів і природокористування України Петра Лакиди, представника асоціації деревообробників України, керівника ТзОВ «СОРБЕС Україна» Богдана Цуприка, голови громадської ради при Держлісагентстві Василя Масюка, д. е. н., професора ДУ «Інститут економіки природокористування та сталого розвитку НАН України» Ігоря Лицара, першого віце-президента Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь Віктора Червоного…

Лісівник був, є і буде!

Емоційно-патріотичним був виступ лісівника-атовця, директора ДП «Ярмолинецьке ЛГ» Хмельницького ОУЛМГ Іван Кирилюк.

– Лісівник був, Лісівник є і Лісівник буде! – головний меседж його емоційної промови.

Звертаючись до присутніх від імені лісівників Подільського краю, він акцентував: «І в першу чергу хочу вклонитись своїм бойовим побратимам, які сьогодні тут в залі, яких немає у складі делегацій і вони на робочих місцях, і до тих, які уже не зможуть бути серед нас, але пам’ять про них буде вічною! Слава Вам хлопці, за те, що не вагались! Слава за те, що не відкупились! Слава за те, що віддали честь своїй неньці Україні! Слава і вічна пам’ять 15-ти лісівникам України, які віддали своє життя в боях з російським агресором! 882 працівника лісової галузі взяли участь в Антитерористичній операції, 134 бійці продовжують служити і боронити рубежі нашої країни. Сухі, черстві цифри, а за ними – кров, сльози і героїзм…

Патріот той, хто не задає питань, а бере в руки зброю і дає відсіч ворогу! Наша задача – увага і повага до цих людей. Допомога сім’ям загиблих лісівників. Їхнє життя – це тепер наше життя. Маємо взяти їх під свою опіку, не відмахуватись, не відвертати голови. Маємо довічно пам’ятати про героїв. Пропоную на честь героїв-лісівників створити Меморіальну Дошку Пам’яті у кожному державному підприємстві  і взяти під опіку сім’ї загиблих бійців, створивши галузевий фонд допомоги, де передбачити придбання житла, навчання дітей, працевлаштування, та інший формат допомоги. Пропоную на честь героїв створити плантації лісових культур їх Імені. Ліс Пам’яті – 15-ти Героїв Лісівників. Ліс буде рости і пам’ять про них житиме вічно!

Ми не за пагони, не за посади… – акцентував лісівник-учасник бойових дій на Сході України, куди пішов з директорської посади і на яку повернувся з фронту. – Ми за лісове господарство нашої держави!

Пошук рішень

Під час проведення другого раунду ІV-го з’їзду лісівників було прийнято звернення до Президента України, Верховної Ради, Кабінету Міністрів, громадських об’єднань, обласних, районних, міських та селищних рад, обласних та районних адміністрацій, до політичних партій

Прес-служба Волинського ОУЛМГ