Про рік звітує ДП «Ківерцівське ЛГ»: 300 га відновлених площ, 18 млн грн сплачених податків, безперервна робота з молоддю

Державне підприємство «Ківерцівське лісове господарство» постійно на слуху. Очевидно, що для цього є кілька причин: близькість розміщення лісових масивів до обласного центру, наявність цінних насаджень, створення масштабних рекреаційних зон, зокрема у Воротнівському лісництві, масштабна діяльність із громадськістю та молоддю. Легенд довкола складається чимало. Переважно – на політичному підґрунті. Щоб донести до якомога ширшого кола громадськості правду про роботу на Ківерцівщині, лісівники звітують перед громадами.

Зустрічі вже відбулися з мешканцями Дернівської, Прилуцької, Романівської сільських рад, Заборольської, Гіркополонківської, Торчинської, Піддубцівської, Прилуцької, Смолигівської ОТГ. Поінформували про свою роботу місцеві лісівники і під час чергового сесійного засідання Ківерцівської міської об’єднаної територіальної за участі голови Ківерцівської міської ради Володимира Жгутова, депутатів міської ОТГ.

Виокремимо ключове.

Обов’язки і завдання лісівників

Державне підприємство «Ківерцівське лісове господарство» створено у 1939 році.

Відповідно до Статуту підприємства, серед основних напрямків діяльності ДП «Ківерцівське ЛГ» є:

– проведення заходів з відновлення лісів, підвищення їх продуктивності, створення насаджень із швидкоростучих і технічно цінних порід;

– організація лісонасінневої справи і лісових розсадників;

– збереження та посилення захисних властивостей лісів, лісонасаджень, що виконують захисні, водоохоронні, санітарно-гігієнічні, оздоровчі та рекреаційні функції;

– поліпшення стану і продуктивності лісів;

– охорона лісів і захисних лісонасаджень від незаконних рубок та інших пошкоджень;

– забезпечення охорони лісів від пожеж, захист від шкідників і хвороб;

– ведення мисливського господарства та контроль за дотриманням правил полювання

– ведення обліку мисливської фауни і реєстрація всіх змін в його складі;

– виробництво продукції та товарів народного споживання, проведення лісозаготівельних та лісопильно-деревообробних робіт;

– облік лісового фонду і реєстрація всіх змін у його складі;

– проведення матеріальної та грошової оцінки лісу на лісосіках, призначених до рубки; проведення рубок з додержанням діючих норм і правил;

– популяризація серед населення значення збереження і правильного використання лісів, залучення громадськості до справи відтворення лісів;

– розведення бджіл, виробництво продукції бджільництва та реалізація їх населенню;

– будівництво та ремонт автомобільних доріг лісогосподарського призначення;

Як бачимо, перелік завдань чималий. Хоча тут він ще далеко не повний.

Усі ці функції у лісівників Ківерцівщини є досить активними. Це видно вже навіть  із численних повідомлень у ЗМІ. Крім того, лісівники самі ж прибирають ліс від сміття, йдуть назустріч громадам і вирішують чимало соціальних проблем…

Відновлення, охорона та збереження лісу    

У 2018 році підприємством було проведено лісовідновлення на площі 301,7 га, з яких:

  • садіння та висівання лісу – на площі 156,9 га;
  • природне поновлення – на площі 144,8 га (в тому числі сприяння природному поновленню 63,6 га).

     Було проведено догляди за лісовими культурами на площі 1008 га.

Відповідно до проведеної інвентаризації осередків шкідників та хвороб лісу у 2018 року було зафіксовано 387 га всихання сосни в соснових насадженнях (2017 рік – 430 га). Прослідковується тенденція щодо зменшення  осередків шкідників в соснових насадженнях по ДП «Ківерцівське ЛГ». Це – завдяки вчасності проведення санітарних заходів.

Працівниками підприємства систематично проводяться поточні ремонти та здійснюється догляд за рекреаційними пунктами підприємства. Таких на території – 7 великих та 15 малих.

Гроші: як заробили і на що витратили

Варто зазначити, що на ведення лісового господарства в 2018 році лісгоспом витрачено 2,5 млн грн власних коштів. Це найважливіше завдання для лісівників, але й найвитратніша стаття бюджету підприємства.

За звітний період державним підприємством Ківерцівськелісове  господарство  заготовлено 77,7 тис. кбм деревини. За відповідний період минулого року – 66,8 тис. кбм.

Поряд із виконанням об’ємних показників значна увага приділялась ефективному використанню лісосировинних ресурсів, питанням раціональної розробки деревини, суворому дотриманню сортиментної структури, поділяночному обліку виходу лісопродукції.

Підприємство було реалізовано 50,7 тис. кбм лісопродукції споживачам, а це у грошову еквіваленті – 40,7 млн грн. З них дров паливних для місцевого населення  – майже 5 тис. м. куб.

У 2018 році перероблено 21,6 тис. куб. м деревини, що на 4,6 тис. кбм більше, ніж у 2017 році, і випущено продукції на 29 млн грн.   

Спрацювали і в напрямку переробки недеревних ресурсів. Консервним цехом підприємства виробляється 25 найменувань різноманітної продукції – натуральної, екологічно чистої, смачної. У 2018 було консервної продукції було виготовлено на понад 1 млн гривень, що у 2 рази більше, ніж у 2017 році.

Лісгосп розвивався та оновлювався технічно. На придбання основних засобів держлісгоспом у 2018 році  витрачено понад 2 млн грн власних коштів.

Податки: державна казна та місцевий бюджет

Завдяки хорошій та стабільній роботі колективу  сплачено податківна суму  у  2017 році – 14288,5 тис. грн,  а за 2018 рік – 17818,80 тис. грн з ПДВ.  Ріст податків у 2018 році склав 3530,8 тис. грн, а саме:

Підприємством приділяється неабияка увага охороні праці, яка є важливою складовою будь-якого виробництва. Протягом 2018 року підприємство витратило 516,1 тис. грн на безпеку працівників.

Головна інвестиція лісівників  – діти

Підприємство здійснює не лише господарську діяльність, а й значну увагу приділяє культурному, освітньому, науковому, екологічному розвитку як школярів, так і студентів.

На базі Воротнівського лісництва в загальнодержавному ботанічному заказнику «Воротнів» було створено перший в Україні «Лісівничий молодіжний центр».  У 2018 році тут відбулося  84 заходи різного спрямування (104 за весь період роботи), в яких взяли участь більше 3 165 осіб (3650 за весь період).

Комплексні екскурсії школами-студіями Лісівничого молодіжного центру, пізнавальні ігри-мандрівки, різнопланові свята та майстер-класи  –  все це невід’ємна складова діяльності закладу.

Робота з науковцями Волинських вишів, педагогами та лісівниками щодо написання наукових робіт, проектів, практичних занять з дослідження об’єктів флори і фауни Воротнівського заказника ведеться у Центрі досить активно.На базі лісництв ДП «Ківерцівське ЛГ» створені та функціонують шість учнівських лісництв. Тепер уже – навіть у місті.

Створення першого міського шкільного лісництва на території Волинської області відбулося 19 грудня 2018 року на базі Опорного закладу освіти «Заклад загальної середньої освіти І-III ступенів №4 міста Ківерці Волинської області».

Цього року ведеться не менш активна робота. Без сумніву, будуть і досягнення. Адже колективи лісівників змогли не лише успішно працювати у складних умовах. Лісівники навчилися шукати шляхи і способи для розвитку навіть там, де раніше була суттєва державна підтримка. І самі стали вагомою економічною підтримкою для держави.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ