Пожежі – велика біда для лісів і виклик для фахівців

Лісові пожежі несуть непоправні втрати. Тому лісівники докладають максимум зусиль, щоб не допустити вогонь до лісу. Не розділяючи територію на «чужу і свою», за потреби і можливості волинські лісівники завжди долучаються до гасіння сільськогосподарських паїв та самозаліснених площ, що на території місцевих громад. Такі виїзди лише цієї весни здійснювалися 67 разів.

Загальна площа земель лісового фонду, які перебувають у підпорядкуванні Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, становить 614 тис. га, або – 33% площі області.

Безпосередньо охороною лісових масивів займається державна лісова охорона. А це – 1121 людина.

Окремо про безпеку лісів дбають 20 груп оперативного реагування, працівники лісопожежних станцій.

Охорона лісів від пожеж здійснюється відповідно до Лісового кодексу України, Закону України «Про пожежну безпеку» та «Правил пожежної безпеки в лісах України».

Наземне патрулювання та стаціонарне візуальне спостереження – два основні способи охорони.

Майстри лісу щоденно патрулюють лісові масиви. При настанні ІІІ-го і вище класів пожежної небезпеки, що визначається погодними умовами, до такої роботи залучаються групи оперативного реагування, які забезпечені автотранспортом, радіостанціями  та необхідними засобами пожежогасіння. При цьому лісовою охороною ведеться реєстр фізичних осіб та транспортних засобів, які перебувають у лісі на момент патрулювання. Працівники лісової охорони ознайомлюють відвідувачів із «Правилами пожежної безпеки в лісах України»,  час і місце  перебування фіксується у спеціальному журналі.
Із настанням 5-го класу пожежної небезпеки відвідування населенням лісів  та в’їзд до них транспортних засобів забороняється. Лісові дороги перекриваються. У місцях в’їзду в ліс уже функціонують 300 шлагбаумів.

Лісівники Волині при цьому завжди звертаються до населення із проханням ставитися до таких заходів із розумінням та відповідальністю.

До виконання профілактичних завдань щодо недопущення лісових пожеж цього року лісогосподарськими підприємствами влаштовано 2900 км мінералізованих смуг, догляд за ними проведено на 6400 км, у лісах встановлено 950 панно та інформаційних аншлагів.
Оперативно виявляти та реагувати  на загорання вдається із допомогою сучасної техніки. І результат очевидний – значна частина лісових масивів охоплена відеоспостереженням. По області встановлено 51 пожежну вежу. У лісових масивах, де найвищі природні показники небезпеки, на пожежних вишках встановлено 34 телевізійні системи спостереження. Зокрема на базі ДП «Маневицьке ЛГ» організовано диспетчерський пункт телевізійного спостереження в режимі он-лайн, що дає змогу здійснювати нагляд одразу за всіма лісовими масивами району.

У лісництвах укомплектовано 110 пунктів зосередження протипожежного інвентарю, працюють тимчасові пожежні сторожі, на лісопожежних станціях організоване чергування водіїв на пожежній техніці.

Традиційно дієвим протипожежним заходом залишається облаштування зон рекреації.  Комфорт і затишок ваблять навіть заядлих шанувальників «дикого» відпочинку. Люди все частіше розкладають багаття у спеціально створених для цього місцях.

Окрасою таких місць традиційно, крім затишних альтанок, зручних мангалів, є інформаційні аншлаги, які розповідають про ліс та важливість його збереження. Кожен відпочивальник, а особливо діти, перебуваючи нас природі тривалий час, мимоволі зупиняться і прочитають звернення лісівників. 

У планах цього року – створення ще 4 рекреаційних пунктів.

Тісною та постійною є співпраця лісівників та рятувальників. Лісогосподарськими підприємствами уже складені, погоджені з підрозділами УДСНС та затверджені в районних державних адміністраціях оперативно-мобілізаційні плани гасіння лісових пожеж, розроблені заходи щодо їх недопущення, проведено спеціальне навчання працівників державної лісової охорони, членів ДПД та лісопожежних станцій щодо вивчення Правил пожежної безпеки в лісах України, погоджені інструкції взаємодії працівників державної лісової охорони з підрозділами УДСНС на випадок виникнення надзвичайних ситуацій.
23-24 березня було проведено спільну з управлінням УДСНС перевірку всіх лісогосподарських підприємств на готовність до пожежонебезпечного періоду 2019 року. Усі лісгоспи довели можливість забезпечити гасіння лісових пожеж.
Найближчим часом спільно з УДСНС у Волинській області заплановано провести пожежно-тактичні навчання працівників державної лісової охорони всіх лісогосподарських підприємств та підрозділів УДСНС щодо їх взаємодії та готовності до гасіння вогню.

На жаль, досі головною причиною виникнення загорянь залишається людська недбалість чи просто необережність, або ж і спеціальні підпали сухої трави. Тому крім усього перерахованого, лісівники приділяють чимало уваги роботі з населенням. Зустрічі, проведення тематичних відкритих уроків у школах області, публікації у ЗМІ, виступи на радіо і телебаченні.

Приємно, що осторонь цієї теми не залишаються представники медіа. Це однозначно дає позитивні результати. Тож лісівники особливо дякують журналістам, небайдужість яких є дуже дієвим інструментом у боротьбі з вогняною загрозою.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ