Учні Куснищанської школи разом із лісівниками створили сад

Учні Куснищанської школи, що на Любомльщині, біля свого навчального закладу створили сад. Ініціатором такої ідеї став керівник шкільного лісництва Петро Антонюк. Допомагав у створенні саду інженер лісових культур  ДП «Любомльський лісгосп» Іван Каліщук.

За школою – невелика площа поля, яка багато років уже пустує. Сонячного ранку сюди з радісними усмішками біжать діти – учні початкових класів із саджанцями у руках, аби посадити свої перші у житті деревця. Ось вони із нетерпінням чекають, поки їм старші викопають відповідні ямки до  корінця. Деякі хлопчаки і самі залюбки хапають лопату. Спостерігають за вчителями, вчаться, як правильно розправляти корінь, рівно тримати стовбурець, загортати землю. Опісля – обовязково поливають саджанець.   

Розповідає Петро Сергійович: «Усім дітям було завдання принести по одному саджанцю плодового дерева – дички, або ж культурного. Цей сад заклали не тільки як окрасу території школи, а й з метою створення навчально-дослідної ділянки, проведення тут уроків з біології та занять з учнями шкільного лісництва. Адже на другий рік, як дерева приживуться, ми будемо прищеплювати до дичок культурні дерева, або ж експериментувати, наприклад, із кольором і сортами яблук. Сьогодні тут трудяться учні з 1 по 4 класи, вчора свої дерева висаджували школярі з 5 по 11 класи. Добре попрацювали дев’ятикласники – вихованці шкільного лісництва. Вони поїхали у ліс і привезли 60 штук саджанців диких плодових дерев яблунь, груш, вишень, слив. Усі разом старші класи висадили три рядки. На межі із полем плануємо зробити лісозахисну смугу – домішки берези, сосни і дуба, щоб був захист від морозів та вітрів. Встановимо відповідну табличку – і цей сад стане хорошою пам’яттю для усіх, хто його творив. Кожен запам’ятає свій рядок, а то й дерево. І через роки, коли зберуться на зустріч однокласників, подивляться, як росте їхній сад. У нас сьогодні прийшов хлопчик-першокласник і знає, що оце обліпихове дерево біля школи колись посадив його батько, він йому показав і, давши синові саджанець, сказав: я знаю, де моє дерево, ось і тобі дерево, посади і запамятай, хай тут і твоє буде».

Сад вийшов на славу: через годину на території зарясніли рядочками груші, яблуні, сливи, вишні, абрикоси, горіх, навіть кущики малини скраю «оселилися». Діти радіють, що колись тут учні будуть ласувати на перерві плодами із їхніх дерев.

Озелененню у цій школі приділяють багато уваги. Чимало зусиль уже за свій 7-річний освітянський трудовий стаж доклав вчитель Петро Антонюк. До слова, культури дуба і сосни візьмуть із власного невеликого розсадника, що біля школи, невдовзі шкілку знову засіють насінням. Навколо навчального закладу дерев уже стільки, що й не порахувати. Петро Сергійович пишається, каже, мало вже й видів лишилось, що у нас тут не ростуть. Показує, як їх доглядають, прищеплюють, розповідає про сорти і породи. Серед мало розповсюджених – катальпа, власноруч вирощена, псевдотуга Мензіса, фундук, каштан їстівний, голландський фундук із фіолетовими листками, привезений спеціально із Голландії, сумаха пухнаста та безліч поширених порід кущів та дерев. До практичних занять у плодівництві та садінні долучають робітника школи Олександра Федонюка, який має лісову освіту та ас у щепленні. Цю благородну справу підтримують усі вчителі та пишаються своєю територією.

Зі свого Любомльський держлісгосп подбає про  матеріал для обгородження саду та посприяє у виготовленні інформаційної таблички, що невдовзі тут встановлять.

Прес-служба ДП «Любомльське ЛГ»