«Лісові уроки» у незвичному форматі вже тривають: скоро будемо у вашій школі

На Волині стартували «лісові уроки»

Уже наближається закінчення традиційної всеукраїнської акції «Майбутнє лісу у твоїх руках 2019». Але це не означає, що працівники галузі припиняють розвивати тематику важливості збереження природних ресурсів планети. Зокрема, триває активна робота з учнівською молоддю області, проводяться профорієнтації та уроки із популяризації лісівничих знань.

Аби привернути увагу підростаючого покоління до проблеми примноження та збереження лісистості нашого краю управління лісового та мисливського господарства у Волинській області, спільно із освітянами, запустили проект, так званих, «лісових уроків». Це – не формат звичного заняття у класі, де потрібно слухати нудні лекції, навпаки, дітям пропонують інтерактив та розмову зі спікером, перегляд мотиваційних роликів і презентацій, веселі картинки із життя лісу та практичні поради від фахівців.

Стартував цей проект напередодні всеукраїнського дня довкілля, який прийнято відзначати щороку, в третю суботу квітня, коли наша земля готується до весняного оновлення. Це – ще один прекрасний привід щоб вкотре нагадати людям про важливість такого еко-ресурсу, як ліс. 

Перші відкриті уроки в області проводила керівник-координатор Лісівничого молодіжного центру, що діє на базі Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ, Валентина Юхимчук

Завітала із презентацією до учнів Ковельської школи-колегіуму № 13, та в урочище Нечимне, де на неї чекали вихованці Скулинського учнівського лісництва.

«Така ініціатива розпочалася із приходом весни, початком масових прибирань і підпалів сухої трави у лісі та поблизу. Коли ці явища стають стихійними, то виникає потреба їх викорінювати. Лісівники побачили, що необхідно проводити активнішу пропагандистську роботу із населенням, зокрема зі школярами, і розповідати їм про небезпеку пожеж та сміттєзвалищ для навколишнього середовища і, власне, їхнього життя», – каже пані Валентина. 

Пропозицію проводити «лісові уроки», яку подало ВОУЛМГ, підтримали в управлінні освіти, однак, жодних анонсів чи повідомлень про проведення таких заходів звідти не було, то ж лісівники вирішити трохи допомогти проекту стартувати. 

На Волині стартували «лісові уроки»

«Нас болить сміття у лісі», – говорить керівниця Воротнівського молодіжного центру: «а зараз починається, так званий, весняно-літній період пікніків і необхідно активізувати цю пропагандистську роботу з молоддю, щоб вони знали, на скільки небезпечним для природи є кожен викинутий папірець чи залишене багаття, потрібно розповідати дітям, як потрібно поводити себе у лісі чи просто на природі. Молоде покоління сприймає такі меседжи краще ніж дорослі. Маємо надію достукатися до їхніх батьків через самих діток», – додає Валентина Юхимчук. 

В основному ці уроки спрямовані на розвиток екологічної свідомості людини, адже кожен повинен розуміти, що ми повинні бути друзями природі. 

«Ініціативу в руки і до дітей»,– із таким настроєм екологічна агіт-команда, в особі координатори молодіжного центру, приїхала до КЗ «НВК»ЗОШ І-ІІІ ст. № 13-колегіум» м.Ковеля».

Школа вже давно славиться своєю активною участю у природоохоронних роботах. 

Директор НВК № 13 Сергій Філіпчук переконаний, що до таких проектів потрібно завжди залучати по максимуму людей, аби вони розуміли не тільки природу, але й культуру поведінки.

На Волині стартували «лісові уроки»

«Якщо людина покладе в землю зернинку, то вона ніколи не наступить на паросток. Це елементарна річ. До цієї культури ми йдемо через екологію», – вважає директор і показує на вазони у своєму кабінеті, яких є більше 10, каже, що обожнює садити їх сам. 

На «лісовий урок» до Валентини Юхимчук завітало аж 160 діток. Паралель сьомих класів, а також один шостий. «Найоптимальніший вік, коли до них ще можна достукатися і змусити щось змінювати»,– говорить Валентина.

Попри таку кількість дітей у залі було тихо, всі вони уважно і зацікавлено слухали, що їм розповідають і показують. А на екрані тим часом демонстрували відео про «наболіле». Спочатку красиві картинки недоторканої зелені, а потім обриси реалій сьогодення: купи сміття посеред лісу, спалені ділянки дерев, вбиті тварини, заживо спалені у своїх норках… Наостанок – подарунки від природи. Нове життя, яке дає кожен паросток, новий шанс для людини змінити своє ставлення до того, що ж її оточує сьогодні, інакше «потім» може і не бути.

На Волині стартували «лісові уроки»

Опісля діям було про що поміркувати, адже вони вже з власного досвіду знають, що таке піклуватися про природу і як кожна рослинка бореться за своє існування.

«Щороку ми біля школи саджаємо дерева, але лише цьогоріч ми їх не купували у лісгоспів. Просто пішли у місце де густо ростуть берези і провели акцію «розрідження». Тепер щодня на уроці трудового навчання учні ходять підливати свої саджанці. Всього їх 75, і кожен з них потрібно доглянути», – розповів директор Сергій Філіпчук. 
Окрім цього школа №13, у Ковелі, активно приймає участь у різноманітних творчих проектах, пов’язаних із тематикою збереження навколишнього середовища. До приїзду Валентини Петрівни підготували доробки у вигляді художніх ілюстрацій. На папері дітки показали власне бачення значення лісу в житті кожного, варіанти, як його зберегти і просто виразити свої почуття і вдячність до могутньої екосистеми. 

Цього ж дня провели і наступний урок, але вже для трохи старших і більш обізнаних у житті лісу дітей. На щастя, погода видалася чудовою, то ж учні Скулинського шкільного лісництва мали нагоду послухати, що ж їм розповідатиме Валентина Юхимчук, безпосередньо у лісі, на мальовничих теренах історичної спадщини Волині – в урочищі «Нечимне». 

Вчителька біології Скулинської ЗОШ І-ІІІ ст. і керівник учнівського лісництва Світлана Савченкокаже, що діти здебільшого займаються у кабінеті при лісництві, тому такі виїзні заняття проводять не часто. Якщо потрібно організувати практичну частину робіт: посадити ліс, попрацювати в розсаднику, розвісити годівниці чи шпаківні, але побувати у лісі їм було за радість. 

На Волині стартували «лісові уроки»

«В школі я також проводжу факультативні заняття з основ лісового господарства тричі на тиждень, а також є мала академія учнівського лісництва. Працюємо над науковими роботами з дітками там. Буквально у п’ятницю в нас був екологічний семінар на форумі, де презентували роботу учнівського лісництва і екологічні проекти. Останнім з них був про вплив короїдів на наші ліси»,– каже вчителька.

Всього до Скулинського шкільного лісництва ходять учні з 6 по 11 клас, разом їх 58. 

Лісничий ДП «Ковельське лісове господарство» Скулинського лісництва Леонід Лисюк розповів, що ця організація юних лісівників є однією з «найстарших» в області. 

На Волині стартували «лісові уроки»

«Скільки я у цьому лісництві, стільки й займаюся з дітками. Клопоту з цим є, але клопоти тільки приємні. Багато моїх вихованців, які колись навчалися у шкільних лісництвах, сьогодні працюють у цій галузі», – каже наставник юних природолюбів. 

Школярі «лісовий урок» оцінили, охоче дискутували з Валентиною Юхимчук і розповідали про власний досвід чи історії.

Такі зустрічі корисні не тільки знаннями, які діти отримують, а й емоціями. Адже, можливо, від вражень, отриманих після перегляду відеофільму, який демонструвала Валентина з екрану, діти подумки перенесуться у ті жахливі реалії і виникне бажання щось змінити, дати поштовх для змін батькам і друзям. 

«Пам’ятайте, що ліс – це чиясь домівка, а ви просто час від часу заходите в гості. Поводьтеся відповідно», – наголосила Валентина Юхимчук. 

На Волині стартували «лісові уроки»
На Волині стартували «лісові уроки»
На Волині стартували «лісові уроки»