«Волинь унікальна» розповіла про «Принадний і тривожний Кривий ліс» у Колках

Урочище Кривий ліс знаходиться на східній околиці містечка Колки Маневицького району на пагорбкуватій місцевості вздовж дороги на Велику Осницю та Вараш.
На площах лісу, де росте сосна звичайна, немає жодного рівного дерева. Могутні стовбури, середній діаметр яких має 52см, сягають у висоту до 20 метрів. Ліс цей висіявся сам багато літ тому. Середній вік сосон – 150 років.

Чому ж покривилися сосни? Що змусило припасти їх до землі? Легендами оповите минуле Кривого лісу, – розповідає “Волинь унікальна”.

Кажуть, що за всі гріхи, які мали мешканці цієї місцевості, покрутило дерева. Так і стоять вони викривлені, спокутуючи провину людей. І зараз, буває, як сваряться сусіди, то кажуть зі злості: «Щоб тебе так покривило, як під Колками ліс!»
Тут досі збереглися «брусиловські» окопи, залишені від Першої світової війни – як пам’ятки запеклих боїв, що точилися між російськими і австро-німецькими військами.
У роки Другої світової війни цим шляхом проходили радянські війська Першого Українського фронту, визволяючи поліщуків від гітлерівських загарбників. Разом із підрозділами регулярних військ діяли партизанські з’єднання Олександра Сабурова та Олексія Федорова. Кривий ліс журився і страждав, дивлячись, як несе Стир на своїх помутнілих хвилях багатьох невинно убієнних.
Колись на території Кривого лісу стояло помістя князя Романа Мстиславовича. Духовним центром його була велика церква, побудована на невеликій горі. За народними переказами, церква разом із людьми і священнослужителем провалилась під землю. Колківська округа, як і все Полісся, багата «водяними подушками», бо ж піщаний ґрунт не зміг витримати навантаження – така «подушка» і поглинула храм. За легендою, притуливши вухо до гори, яка височіє в лісі, можна і зараз почути церковний дзвін.
Кривий ліс багатий грибними місцями. Тут щедро ростуть ягоди, чорниці, малини, ожини, червоної калини, чорноплідної горобини. В навколишніх масивах водяться різні птахи і звірина: лосі, дикі кабани, лисиці, зайці.
Оздоровляє ліс душу і тіло. В угіддях проростають цілющі лікарські рослини, деякі з них навіть занесені до Червоної книги України: толокнянка, конвалія, умин піщаний, сон-трава та інші. Також славиться соснина ще й цілющим лікувальним повітрям. Звідусіль приїжджають люди підлікувати своє здоров’я. Адже тут знаходиться відомий на Волині протитуберкульозний санаторій. 
Полюбляють цей куточок і туристи. Щасливим гомінким сміхом наповнюється ліс у вихідні.
Ось такий в нас своєрідний куточок рідної природи, який назавжди запав у серця багатьох поколінь.