«Чорна валюта» Волині, або Як лісова чорниця «працює» на бюджети окремих родин та загалом громад

Для нашої області, особливо поліської глибинки, у цей період ліс дуже  щедрий годувальник, адже завдяки йому бюджети різних рівнів – починаючи із сімейних – суттєво поповнюються.

За сезон родина, яка працює в лісі щодня, може заробити не один десяток тисяч гривень. 110 тисяч рентної плати за спецвикористання дикорослої продукції вже додав місцевим бюджетам початок заготівлі чорниць та інших дарів природи. Про це повідомляють у ГУ ДФС в області. При цьому жодних надходжень від цього не перепало у бюджети лісогосподарських підприємств, які опікуються лісами. Втім лісівники раді, що їхня праця і в цьому випадку може принести користь людям.

– Рано чи пізно громади зрозуміють важливість цього ресурсу і будуть більш дбайливо ставитися до ягідників та іншої дикорослої продукції, – зазначає начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко. – Наразі ми проводимо постійний контроль за режимом збирання ягід та дотриманням правил перебування у лісах Волині. Адже це ще й – період особливої пожежної небезпеки.

Працівники лісової охорони державних лісогосподарських підприємств вимагають від заготувачів ягід, грибів, лікарських рослин тільки одного – не палити і не смітити у лісових угіддях, а ягоди збирати без гребінок і пристроїв, що можуть завдати шкоди ягідникам. Також наголошують на бережливому ставленні до флори і фауни загалом.

Водночас фіскали акцентують саме на бюджетоутворюючій функції лісу.

– Ми просимо керівників органів місцевого самоврядування максимально сприяти легальним заготівельникам ягід, грибів та лікарських рослин, оскільки саме вони наповнюють бюджети громад, – нещодавно звернулася до них начальник ГУ ДФС у Волинській області Світлана Савчук. – Щодо представників комерційних структур, які прагнуть вивезти за межі області стратегічно важливу чорницю та іншу вартісну лісову продукцію без сплати належних податків, то в інтересах громади переконати таких бізнесменів працювати в правовому полі…

Варто зазначити, що рентна плата за спецвикористання лісових ресурсів, ПДФО та єдиний податок, як і передбачено законом, у переважній своїй більшості зараховується до бюджетів місцевих громад.

– Ці гроші лежать під ногами, – кажуть на те лісівники. – Потрібно тільки прийти до лісу і їх підняти. При цьому не можна забувати, що ліс навзаєм потребує поваги і вдячності за свої дари.

Щодо безпосередньо збирачів ягід, то таким заробіткам, незважаючи на досить гарну оплату роботи, аж ніяк не позаздриш. Хоча водночас саме лісова ягода, а потім і гриби ще хоч якось стримують людей від виїздів на заробітки за кордон. Місцеві збирачі чорниці кажуть, що через порівняно не надто щедрий врожай ягоди цього року значно більше односельчан поїхали у сусідню Польщу.

Але заробляти на ягоді таки залишилося чимало волинян. Зокрема у лісах ДП «Колківське ЛГ» (Маневицький р-н), які разом із місцевою лісовою охороною нещодавно інспектували журналісти центральних телеканалів, уже навіть у глибині лісу важко знайти ягідник, де не ступала нога людини.

У лісі зараз – тисячі людей. У зв’язку з цим клопотів лісівникам значно додалося. Звісно, і додаткових витрат, адже доводиться нести посилену охорону, тому що необхідно простежити всюди.

Звісно, логічно було на державному рівні прийняти закон, яким бодай частину отриманих коштів від заготівлі дарів лісу направляти на потреби його відновлення та охорону. Принаймні, так було б справедливо.

Тим часом чекати ніколи. Зважаючи на відсутність будь-якої фінансової підтримки від держави, лісівники постійно дбають про те, як заробити додаткові кошти.

Тож нині до запуску в роботу готуються консервні цехи, які працюють при 6 державних підприємствах. Адже потрібно ще встигнути переробити заплановані об’єми, щоб і цього сезону можна було потішити споживача смачним чорничним варенням та перетертою з цукром натуральною ягодою.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ