Представники ОТГ Чернівецької та Житомирської областей на Волині: співпраця та підтримка для громади є лише з боку державних лісгоспів

Досвід ведення лісового господарства Волині, як і форми та напрямки співпраці з місцевими громадами, необхідно поширювати на інші регіони держави. Такі пропозиції прозвучали з боку представників об’єднаних територіальних громад Чернівецької та Житомирської областей, які два дні – 24 та 25 липня – в рамках стаді-туру перебувають на Волині.

«Використання лісових ресурсів як інструмент економічного розвитку ОТГ» – таку назву має навчальний візит для представників різних регіонів України, організований спільно Волинським обласним управлінням лісового та мисливського господарства і Волинським Центром розвитку місцевого самоврядування  (створений за підтримки Програми «U-LEAD з Європою» та Мінрегіону України).

Варто зазначити, що це вже третій такий захід. Раніше на Волині побували представники Рівненської, Львівської, Дніпропетровської, Чернігівської та Сумської областей.

Візит розпочався у Волинському Центрі розвитку місцевого самоврядування, де його директор Анатолій Пархом’юк розповів про важливість співпраці лісогосподарських підприємств та громад, інструменти, які є дієвими для економічного розвитку ОТГ.

Ознайомившись із особливостями нашого краю, який репрезентував радник  із регіонального розвитку Волинського ЦРМС Петро Гоцалюк, та досвідом в управлінні лісовими ресурсами комунальної власності Жидичинської ОТГ,  про що розповіла голова цієї громади Галина Матвіюк, делегація вирушила безпосередньо на заплановані об’єкти.

Спочатку – у Цуманську ОТГ та приватні підприємства, а згодом – у державі лісгоспи.

Учора,25 липня, делегація побувала у ДП «Цуманське ЛГ» де ознайомилася з роботою лісгоспу та консервного цеху, у Лісівничому молодіжному центрі (ЛМЦ), що діє на базі ДП «Ківерцівське ЛГ» та ДП «Волинський лісовий селекційно-насінневий центр».

Сьогодні заплановані візити у ДП «Колківське ЛГ», ДП «Маневицьке ЛГ» та ДП «Городоцьке ЛГ».

Гості із Житомирщини та Буковини зізнавалися, що були вражені красою воротнівського лісу, де екскурсію провела директор ЛМЦ Валентина Юхимчук, фотографували, щоб реалізувати подібне у своїх громадах. Не приховували захвату від рівня лісового ресторану «Явір» та розвитку напрямку побічного користування, зокрема роботи збережених на Волині консервних цехів.

Найбільше емоцій та активності викликала розмова про напрямки співпраці з громадами, які успішно втілюють волинські лісівники.

– Одним із основних наповнювачів бюджету, першим, до кого звертаємося  у випадку, коли потрібна допомога, – це наш місцевий державний лісгосп. Як і волинські лісівники, наші створюють зони рекреації, допомагають у випадку пожеж, за необхідності надають техніку та й іншу підтримку для ремонту доріг. У нас тісна співпраця, – зазначив голова Городинської селищної ОТГ Житомирської області Іван Онищук.

Представники громад, де в зоні діяльності немає лісгоспу, відверто зізнавалися, що їм пощастило менше. І справа не лише у податках, хоча за нинішніх умов це надзвичайно важливо, а й у рівні налагодження комунікацій у вирішенні важливих для громади питань.

У підсумку керівники ОТГ та  представники громад наголошували, що ліси однозначно мають перебувати у державній власності. Адже поки це – найефективніший господарник та роботодавець для сільського населення, а відповідно – й платник податків. І такі висновки, зазначали учасники стаді-туру, витікають із досвіду, отриманого в порівнянні результатів налагодження співпраці з іншими лісокористувачами.  

Коли у громаді є лісгосп, це вже суттєвий успіх, підсумовували учасники навчального візиту.

Варто зазначити, що на Волині державні лісогосподарські підприємства відіграють важливу роль у житті громад. Уже той факт, що в лісгоспах постійно працює понад 3000 людей, є визначальним. Адже це, перш за все офіційні робочі місця для сільського населення.

Крім того, це ще й суттєві суми податків. За І півріччя 2019 року держлісгоспами у місцеві бюджети сплачено майже 62 мільйони гривень.

У нашій області звичними стали спільні реалізовані проекти або й просто допомога лісівників у вирішенні важливих для громади питань. Це і ремонти місцевих доріг, озеленення територій, допомога на будівництво чи реконструкцію соціальних закладів, храмів, зон відпочинку.

Всі потреби лісівники дізнаються безпосередньо від людей – уже два роки самі йдуть у громади, щоб прозвітувати про свою роботу. Директори підприємств, головні лісничі, лісничі доповідають під час сесій районних, сільських рад, зборів громади. Такі зустрічі відбуваються у кожному районі, кожній громаді, майже кожному селі.

Спільно організовуються акції з прибирання. Адже якщо це дійсно двостороння робота, тоді вона дієва, а результат збережеться надовго.

Нині співпраця лісівників Волині із громадами особливо відчутна у справі ліквідації пожеж. У цей період до лісгоспів часто звертаються навіть у випадку загорянь приватних будівель. Останній приклад – у селі Красний Бір Шацького району.

Помітним та успішним на Волині став проект спорудження автозупинок. Такі зараз є у кожному районі, в найбільш затребуваних місцях. Загалом уже встановлено 63 зупинки. Нині робота триває, адже люди постійно звертаються з такими проханнями до лісівників.

Посадка лісу навесні в рамках всеукраїнської акції «Майбутнє лісу в твоїх руках» давно стала спільною традицією.

І цей перелік можна продовжувати… Розвиток перевірених дієвих та пошук нових ефективних форм співпраці – на цих завданнях постійно акцентує начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко.

Очевидно, що вирішення багатьох проблемних питань неможливе без активної співпраці лісівників з громадами. Державні лісгоспи – не є злом для лісу та громад, як це часто можна почути з політичних трибун. Лісівники живуть у громадах, працюють для їх розвитку і, незважаючи на всі проблемні моменти, намагаються бути надійною підтримкою.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ