Вихованці Городоцького шкільного лісництва – серед переможців XIII Всеукраїнського зльоту

Цьогоріч на обласному зльоті команда Городоцького шкільного лісництва здобула гран-прі і право представляти Волинь на Всеукраїнському форумі юних лісівників України.

25 вересня у Чернігові, на базі обласного центру роботи з обдарованими дітьми, відбувся XIII Всеукраїнський зліт учнівських лісництв. Там восьмикласники Городоцького НВК Вікторія Громик, Мирослава Голодюк та Андрій Гаврилюк разом зі своїми керівниками Ніною Терещенко та Оленою Некришевич вибороли для Волині почесне третє місце.

– Наші діти привезли на зліт «живу» і чи не найоригінальнішу виставку, – рохповідає керівник шкільного лісництва Ніна Терещенко. – Вона унікальна вже тим, що учні використали для своїх робіт різні види моху. Також роблять картини із атмосферних тіландсій. Вони – без коріння, і це дозволяє їм досить довгий час обходитися без води. Тож всі наші вироби не тільки красиві, а й живі. Думаю, це оцінили і члени журі, і наші колеги – керівники учнівських лісництв та професійні лісівники. Ця творча техніка – винахід самих учнів. У нас вона здобула значний розвиток, «живописанням» картин займаються чи не всі вихованці школи. «Живі картини» у нас і у класах, і в коридорах, а на подвір’ї цілі об’ємні панно. Нам приємно, що в такий спосіб ми допомагаємо цим живим рослинкам ще й стати співтворцями мистецьких витворів.

Крім виставкової колекції, юні лісівники презентували учнівське лісництво, розповідали про власні досягнення, ділилися досвідом та творчими секретами, захистили науково-дослідницьку роботу.

– Наше учнівське лісництво створене на базі навчально-виховного комплексу «Загальноосвітня школа І-ІІ ступенів – дошкільний навчальний заклад с. Городок» – філії опорного закладу «ЗОШ І-ІІІ ступенів села Прилісне» та ДП «Городоцьке лісове господарство» Прилісненської ОТГ Маневицького району Волинської області у вересні 2017 року, – розповідає Олена Степанівна. – У ньому займається понад два десятки учнів 8-9 класів. На базі лісництва також організовано роботу гуртка «Юні лісівники». Для керівництва роботою обрано Раду в кількості 9 чоловік, а також учня-лісничого – Людмилу Неродик. Загальне керівництво учнівським лісництвом здійснюється завідувачем філії Ніною Михайлівною Терещенко (фах: географія та біологія). Лісничий Городоцького лісництва Сергій Іванович Мишковець вважається наставником учнівського лісництва. На нього покладено відповідальність за координацію діяльності учнівського лісництва та лісового господарства, проведення інструктажів з охорони праці та правил безпечної поведінки членів учнівського лісництва.

– Свого часу Городоцьке учнівське лісництво брало участь у Всеукраїнському конкурсі шкільних лісництв, яке проводило Товариство лісівників України, і зайняло 3 місце, – акцентує голова обласної організації ТЛУ, начальник відділу лісового господарства Волинського ОУЛМГ Борис Бабеляс. – Журі відзначило їх здобутки у природоохоронній роботі, зокрема, за реалізацію сучасних проектів ландшафтного дизайну, креативний підхід до внутрішнього озеленення навчальних приміщень навчального закладу, здійснення дослідницько-експериментальної роботи та проведення профорієнтаційної, агітаційної та роз’яснювальної діяльності.

Городоцьке учнівське лісництво має у своєму активі вже чимало здобутків.

У 2017 р. його вихованці вибороли І місце в обласному конкурсі проектів дендропарків, скверів та пам’ятних алей, був серед кращих на цьому ж конкурсі їх проект «Зелена архітектура шкільного подвір’я» і в 2018 р.. Отримали заслужені нагороди за реалізацію проектів «Зелена мозаїка» та «Рокарій». У їх активі – І місце у Всеукраїнському заочному конкурсі-огляді внутрішнього та зовнішнього озеленення навчальних закладів «Галерея кімнатних рослин» (за роботу «Сад у склі: створення флораріумів дитячими руками») та І місце у Всеукраїнському етапі Всеукраїнської трудової акції «Турбота молоді, тобі Україно» (напрямок «Парад квітів біля школи»). Також вибороли ІІ місце у Всеукраїнському конкурсі дослідницько-експериментальних робіт «Юний дослідник» у номінації «Рослини навколо нас» (робота «Вирощування екзотичної жакаранди мімозолистої з насіння в кімнатних умовах». Юннати школи здобули ІІІ місце в обласному етапі конкурсу дитячої творчості з виготовлення державної символіки «Знаю, горджуся, шаную!» в номінації «Прапор України» за композицію «У гармонії з природою» (Вакуліч Софія), ІІІ місце – в обласному етапі конкурсу «Таланти ІІІ тисячоліття» за роботу із стабілізованого моху «Білочка» (Голодюк Наталія), ІІ місце – в обласному конкурсі малюнків «Охорона праці у лісовій галузі очима дітей» (Олександр Борисюк), І місце, а відтак і гран-прі в обласних зльотах учнівських лісництв. Юні лісівники перемагали і в конкурсах малюнків і творів на тему «Людина і ліс» (Яна Ремінська).

Роботи юннатів були представлені і на виставці, присвяченій 100-річчю позашкільної освіти.

– Ми займаємося вирощуванням із насіння екзотичних рослин, – розповідає Ніна Терещенко. – Працюємо над створенням власного зимового саду. Використовуємо креативний напрямок у внутрішньому екоозелененні навчальних приміщень, практикуємо стабілізування моху, а саме ягелю: оленячого, ісландського; мохів: папоротевого та зозулиного, та створення різних видів композицій: бонсаїв, «живих» композицій, панно.

Звісно, серед пріоритетних напрямків діяльності учнівського лісництва – допомога ДП «Городоцьке лісове господарство».

– Беремо активну участь в акції «Майбутнє лісу в твоїх руках», – доповідали на всеукраїнському зльоті Вікторія Громик, Мирослава Голодюк та Андрій Гаврилюк. – Лісівниками нашого учнівського лісництва було засаджено 12,1 га лісової площі 50 тисячами саджанців. Долучилися до акції «Чистий ліс», конкурсу «Новорічна іграшка». Заготовляємо шишки сосни і ялини, збираємо жолуді, взимку підгодовуємо диких тварин. Проводимо експеримент щодо рулонного живцювання рослин, збираємо гербарій «Дикорослі трав’янисті рослини», вивчаємо природоохоронні об’єкти своєї місцевості, а про червонокнижні та рідкісні рослини, занесені до Зеленої книги України, що зростають на території Маневиччини, навіть написали наукову роботу «Рідкісні рослини Маневиччини: ареали поширення та причини зменшення чисельності». А ще проводимо профорієнтаційні бесіди, круглі столи на екологічну тематику, прибираємо ліс від сміття, застерігаємо про небезпеку лісових пожеж. Працюємо з ентузіазмом. Нам тут і цікаво, і добре.

Звісно, адміністрація ДП «Городоцьке ЛГ» дорожить цим партнерством з педагогами, дітьми, їх батьками. Допомогло школі з ремонтами, облаштуванням території, обладнало клас учнівського лісництва. Тут часто бувають директор ДП «Городоцьке ЛГ» Віктор Данилюк, головний лісничий Сергій Бабік, інженер лісових культур Олена Некришевич, інші працівники лісгоспу. На шкільні урочистості, учнівські лінійки, лісівничі уроки шефи приходять із подарунками, солодощами, грамотами та подяками. Запам’яталася юним лісівникам зокрема поїздка у резиденцію Санта Клауса, до Лісівничого молодіжного центру у Воротнів.

Тепер уже позаду – новий етап у жтті шкільного лісництва – всеукраїнські змагання.

– У всіх про зліт залишилися тільки добрі відгуки, – каже представник делегації від ДП «Городоцьке ЛГ» Олена Некришевич, яка з керівництвом делегації і членами учнівського лісництва вже прибули з Чернігова на Волинь. – Почну з того, що наші вихованці мали найкращу форму, представили найцікавішу виставку власноруч виготовлених творів, достойно презентували роботу лісництва, захистили науково-дослідницьку роботу.

Цьогоріч за гран-прі змагалися 24 команди. Усі – переможці перших, обласних етапів Всеукраїнського зльоту з усіх регіонів України. Організатори – Національний еколого-натуралістичний центр учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, Чернігівське обласне управління лісового та мисливського господарства, управління освіти і науки обласної держадміністрації та комунальний заклад «Чернігівська обласна станція юних натуралістів» – подбали про змістовну програму. Попри виставок-презентацій досягнень учнівських лісництв, відкритого захисту науково-дослідницьких робіт у галузі лісового господарства та педагогічних читань для керівників учнівських лісництв «Використання ідей В.О. Сухомлинського та інших вчених у галузі збереження природи в контексті профорієнтаційної роботи учнівських лісництв», на учасників чекали екскурсії до ДП «Добрянське лісове господарство», відвідання рекреаційного пункту «Дякова гора» Ріпкинського лісництва, садиби Новояриловицького та Олешнянського лісництв, знайство з роботою природного комплексу «Голубі озера», відвідання Іржавського лісництва ДП «Ніжинське лісове господарство», його міні-дендропарку, комплексу із переробки шишок та зберігання насіння, тепличного господарства, декоративного розсадника, генетичних резерватів, також Горбачівського лісництва ДП «Остерське лісове господарство» та його урочища Німцево. На Чернігівській станції юних натуралістів відбулася екскурсія-квест «Екологічний ерудиціон», а ще всі разом посадили Алею єдності і миру на території Агробіостанції обласного педагогічного ліцею для обдарованої сільської молоді в регіональному ландшафтному парку «Ялівщина».

Під великим враженням залишилися юні лісівники від відвідин Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній», запам’яталися освітні екскурсії «Агробіостанція як модельна ділянка новітніх агротехнологій та сучасних тенденцій ландшафтного дизайну», а також «Природно-заповідні технології як майданчики науково-дослідницької роботи та екологічно-просвітницької діяльності учнівської молоді».

Нагородження переможців проходило у Чернігівському обласному палаці дітей та юнацтва. Директор Національного еколого-натуралістичного центру Міносвіти і науки України, доктор педагогічних наук, професор, академік Володимир Вербицький; співголова журі, завідувач відділу аграрних досліджень та рослинництва Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, методист вищої категорії Микола Пінчук, представник Товариства з обмеженою відповідальністю «СЛАВ ФОРЕСТ» Богдан Маляр та голова журі Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв, заступник начальника Чернігівського ОУЛМГ Володимир Єленич усім без винятку учасникам висловили свою повагу і вдячність.

Червононерубаївське учнівське лісництво при Підлісненській філії комунального закладу «Олександрівське навчальне-виховне об’єднання №2» Кіровоградської області стали абсолютними переможцями: діти нагороджені дипломом Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України, кубком Гран-прі Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої та позашкільної освіти, цінним подарунком і Сертифікатом про надання права проведення Всеукраїнського зльоту учнівських лісництв закладів загальної середньої і позашкільної освіти в 2020 році. Тож наступний зліт пройде у Кропивницькому.

Учасники з Волині також повернулися з подарунком: за переможне місце у зльоті учні Городоцької школи нагороджені путівками у дитячий табір «Молода гвардія».

Прес-служба Волинського ОУЛМГ