Безпекова модель волинських лісівників: дбати про життя, здоров’я і добробут працівників, а травматизм звести до нуля

Робота в лісовій галузі – повна небезпек та непередбачуваності, має свою специфіку, вимагає не лише знань та навиків, а й постійного контролю за дотриманням вимог безпеки праці. І не лише власної, а й колег, адже у процесі лісозаготівлі чи на виробництві всі стають взаємозалежними.

Ніщо і ніхто не може гарантувати уникнення ризиків на 100%, кажуть фахівці,  але дотримання вимог охорони праці однозначно позитивно впливає на ситуацію. Це на практиці доводять у державних лісогосподарських підприємствах Волинського ОУЛМГ.

– Обласне управління лісового та мисливського господарства розробило та впровадило у життя систему попередження нещасних випадків на виробництві, – зазначає начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко. – Це цілий комплекс безпекових заходів. Усі вони, попри економічні труднощі, новації та реформування, в основу ставлять людину праці, збереження її життя, здоров’я, максимальну безпеку і комфорт на кожному робочому місці.

Звісно, для цього потрібні кошти. Загалом підприємствами ВОУЛМГ на цю ділянку роботи вже цьогоріч спрямовано 7,5 млн грн. Сума чимала, однак, на думку начальника управління Олександра Кватирка, охорона та гігієна праці вартує цих вкладень і, незважаючи на труднощі, що їх переживає лісова галузь, ці видатки будуть збільшуватися.

Новацією і справжнім проривом волинських лісівників безпекові експерти України вважають запровадження європейського ризикоорієнтованого підходу з безпеки та гігієни праці. Волинь першою в Україні стала на цей шлях. Безпрецедентним залишається й той факт, що за їх ініціативою цей європейський безпековий формат беруть собі на озброєння й приватні господарники, що зайняті у заготівлі деревини та деревообробці. Лісівники зацікавлені у безпеці та збереженні здоров’я працівників підприємств-партнерів, ведуть з ними конструктивний діалог, знаходять спільні рішення. Ця поки що нова для України ризикоорієнтована безпекова платформа у поєднанні з традиційними методиками охорони праці може з часом стати прикладом для всієї держави.

– Зараз ми особливу увагу звертаємо на профілактичні методи роботи для підвищення культури виробництва, управління критичними ризиками, покращення санітарно-побутових умов праці, організацію та проведення атестації робочих місць, здійснення соціальних заходів, спрямованих на добробут працівників області, – акцентує заступник начальника ВОУЛМГ Олександр Рибчинський. – У нашій галузі є власна безпекова концепція, передбачено покрокове її втілення та строгий контроль за виконанням.  Над цим працює як керівництво, так і фахівці безпосередньо на місцях. Всього не передбачиш, та все ж ризикоорієнтовний підхід у сукупності з традиційнним інструментарієм, яким ми володіємо, дає можливість берегти життя та здоров’я людей. Завдяки запровадженню волинської безпекової моделі на підприємствах Волинського ОУЛМГ вдалося уникнути нещасних випадків, пов’язаних з виробництвом, пожеж (в будівлях та спорудах) та дорожньо-транспортних пригод. За цим – щоденна клопітка робота та чималі ресурси. У лісівників Волині стало добрим правилом інвестувати кошти у здоров’я та добробут наших працівників і їх сімей, тож нікого вже не здивуєш новеньким спецодягом та засобами індивідуального захисту, санітарно-побутовими приміщеннями, кімнатами гігієни та відпочинку, регулярними медоглядами, путівками до моря чи лісівничого пансіонату на Світязі.

До речі, тільки службами охорони праці підприємств цього року проведено більше 685 перевірок, ще 11 комплексних ревізій провели фахівці управління. Питання охорони праці постійно були на порядку денному усіх колегій та нарад. За їх результатами розробляються заходи щодо усунення виявлених недоліків, за порушення нормативних актів з охорони праці до дисциплінарної відповідальності притягнуто 11 посадовців, проведено повторні, позапланові інструктажі з безпечного виконання робіт, робітників ознайомлено з обставинами та причинами нещасних випадків, що відбувалися в державних лісогосподарських підприємствах України.

Волинь першою у державі провела семінар-тренінг «Основи та практика керування ризиками небезпек, формування ризикоорієнтованого мислення працівників підприємств-підрядників в лісовій галузі» (відповідно до вимог ISO 45001:2018).

Варто зазначити, що на всіх підприємствах і в управлінні працюють служби охорони праці відповідно до розроблених планів роботи. Організовуються заходи з профілактики та контролю за станом справ із питань охорони праці.

Охорона, безпека та гігієна праці повинні стати не тільки вимогою, а й нормою та обов’язком кожного з працівників. Життя людей – безцінне. Такого правила сьогодні дотримуються в усіх державних лісогосподарствах Волинського ОУЛМГ.

Прес-служба Волинського ОУЛМГ

Під час семінару з охорони праці
Конкурсна комісія обрала кращий із кращих дитячих малюнків на тему безпечного виробництва та лісозаготівлі