«Жменя лісу»: як волинські лісівники заготовляють насіння

Наскільки б технічно досконалим не ставав довколишній світ, процес вирощення лісу традиційно потребує праці людських рук. І розпочинається все, як і століття тому, з насіння. Точніше – його видобування із шишок. А ще перед тим – із їх збору. Всі ці завдання щороку циклічно виконують волинські лісівники.

Насіння має бути вдосталь. Відповідно – шишок необхідно зібрати достатньо.

Тож щороку лісівники планують, скільки чого потрібно.  В середньому річні об’єми держлісгоспів області – 120 тонн шишок. Цього вистачає, щоб згодом забезпечити власні потреби у насінні та відповідно – посадматеріалі.

Збір шишок у грудні-січні – початок процесу. Згодом їх везуть на шишкосушарні.  На Волині такі діють на базі ДП «Ківерцівське ЛГ», ДП «Маневицьке ЛГ», ДП «Ратнівське ЛМГ», ДП «Володимир-Волинське ЛМГ» та ДП «Старовижівське ЛГ».

Відповідальна за роботу шишкосушарні у ДП «Ківерцівське ЛМГ» Світлана Круглик розповідає, що лісгоспи до них уже привези на переробку 36 тон 330 кг шишок сосни звичайної. Загалом тут планують переробити за сезон до 50 тонн.

– Перший етап процесу обробки має за мету розкрити шишку, щоб вивільнити насіння, перебрати його. Маємо спеціальний «обезкрилювач», де «ламаємо крила» насінню, – розкриває послідовність процесу Світлана Миколаївна. – Цього року плануємо отримати 380 кг чистого насіння.

Згодом це насіння пройде апробацію (лат. approbatio — ухвалення, визнання).

– Одна шишка може містити і 5, і 10 насінин, залежно від розміру. Якщо шишка стигла, усі насінини проростуть. В середньому 1 шишка = 5 сосон, – ділиться власними дослідженнями Світлана Круглик.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ