Обережно: шершні! Що робити при укусі небезпечної комахи

При патрулюванні обходу майстер лісу Кортеліського лісництва ДП «Ратнівське ЛМГ» був травмований через укуси шершнів. Чоловіка довелося госпіталізувати.

Що спровокувало таку поведінку комах, наразі невідомо. Але у зв’язку з ситуацією попереджаємо громадян про небезпеку, яка може очікувати під час візиту до лісу.

Довідково. Рід шершнів нараховує 23 види. Та найбільш відомий шершень звичайний (Vespa crabro), довжиною близько 20-30 мм. Шершні, як і бджоли та оси, найбільше полюбляють солодке. Вони природні запилювачі, тож приносять лісові водночас і користь. Укус шершня дуже хворобливий, з виділенням паралітичного отрути сильної концентрації. У людей з наявністю алергічних хвороб отрута викликає анафілактичний шок, без екстреної допомоги людина може загинути. Його жало після укусу не залишається в рані, але шершень може вжалити кілька разів поспіль, а велика кількість отрути викликає досить серйозні наслідки.  

Якщо біля гнізда було убито шершня, він може вивільняти феромони, які здатні спонукати до агресії інших шершнів. Якщо людина торкалася до вбитої комахи, ці феромони можуть потрапити на одяг та шкіру людини і спровокувати агресію, так само, як і певні харчові ароматизатори – такі, як бананові та яблучні, й аромати, що містять С5-спирти і складні ефіри С10.

Шершні дуже полюбляють їсти перестиглі фрукти і можуть задля цього повністю в них занурюватися. Якщо випадково зірвати цей фрукт і потурбувати комаху, можна наразитися на укус.

Ушкодження внаслідок контакту з комахами – непоодинокий випадок. Лісівники вже неодноразово попереджали про атаки кліщів, комарів і, звісно, шершнів, ос, джмелів та диких бджіл, яких в угіддях достатньо.

Минулого року Волинське ОУЛМГ долучилося до програми виявлення хвороби Лайма, яку вже встигли назвати «професійною» для лісівників, запросивши фахівців Тернопільського медичного університету для діагностики своїх працівників. На жаль, не застраховані лісівники і від зустрічі з хворими на сказ тваринами. Є й чимало інших природних факторів, з якими потрібно рахуватися.

Ліс – це не тільки деревина, ягоди і гриби. Це й унікальне природне середовище для мільярдів живих істот. Про це завжди потрібно пам’ятати і бути обережним.

– Як правило ми говоримо про виробництво, складнощі роботи і небезпеку травматизму на лісосіках, у цехах, при транспортуванні деревини, – розповідає головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Волинського ОУЛМГ Олександр Боровицький, відповідальний за напрямок охорони праці. – Та, на жаль, є й природні чинники, з якими потрібно рахуватися. Це й отруйні змії, хворі звірі, кліщі і, як в цьому випадку, шершні. Їх не завжди вчасно можна помітити, а передбачити, чим закінчиться та чи інша зустріч, тим паче важко. У даному випадку ціна зустрічі – невідкладна госпіталізація потерпілого.

  • Колегія Волинського ОУЛМГ вже відреагувала на цей випадок. Зокрема, з метою недопущення подібних нещасних випадків в подальшому та вчасному реагуванню на подібні ситуації, проведені позапланові інструктажі з працівниками державної лісової охорони та робітниками, які працюють в лісі, лісогосподарства зобов’язано забезпечити всіх вищезгаданих осіб репілентами, засобами для відлякування, від укусів комах в т.ч. кліщів, шершнів. Надано методичні і рекомендаційні матеріали, як діяти в тому чи іншому випадку.

– Ми проінформували про цей нещасний випадок і підприємства, з якими співпрацюємо, порекомендували їм вжити відповідних заходів для захисту здоров’я своїх працівників, – інформує Олександр Боровицький. – На наш погляд, потрібно активізувати й інформаційно-роз’яснювальну роботу про небезпеку подібних контактів.

При цьому важливо звернути увагу на порядок надання домедичної допомоги постраждалому від укусів тварин та комах, згідно з методичними посібниками з домедичної допомоги (алгоритми та маніпуляції) і затвердженого порядку надання домедичної допомоги особам при невідкладних станах.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ

Що ж робити, коли ви постраждали від укусу шершня – поради лікаря-імунолога Олесі КОРСУНСЬКОЇ

1. Позбавтеся від жала. При цьому яд видавлювати не варто, так як можна занести інфекцію.

2. Відтак потрібно перешкодити поширенню отрути в організмі, а також не допустити алергічної реакції.

Якомога більше пити рідини.

На місце набряку покласти грілку з холодною водою або мокрий рушник, що сповільнить всмоктування отрути;

Намочіть тканину розчином харчової соди (1 ч. л. на 1 склянку води) і залиште на хворому місці на 15-20 хвилин.

3. Для зняття болю і набряку слід до місця укусу прикласти холодний компрес або замотаний у тканину лід, мінімум на 30 хв.

Помазати рану Псило-бальзамом або гелем «Феністил»;

Прикласти до місця укусу змочену водою таблетку Валідолу;

Важливо!

Алкоголь протипоказаний, тому що він призводить до посилення набряків.

Важливо!

Людям, у яких є алергія на укуси комах в літній період рекомендується завжди мати при собі виданий алергологом так званий паспорт хворого алергічним захворюванням.

У паспорті вказані ПІБ власника, його вік, домашня адреса, телефон, діагноз, телефон алергологічного кабінету, де спостерігається хворий, і ті невідкладні заходи, які треба вжити в разі укусу перетинчастокрилих.

Крім паспорта, бажано мати при собі шприц і набір медикаментів, перерахованих в паспорті.

У разі настання анафілактичного шоку потрібно негайно викликати швидку або доставити потерпілого до медичного закладу.