303 спортсмени з усієї України у воротнівському лісі змагалися за першість зі спортивного орієнтування

Відбувалися відкриті змагання – командна естафета «Матчевої зустрічі серед клубів спортивного орієнтування України – 2020». Тож у Воротнівському лісництві ДП «Ківерцівське ЛГ», на базі якого працює Лісівничий молодіжний центр, було багатолюдно.

Атмосфера – активна. Діти, молодь, дорослі завершують останні підготовчі моменти. Центральною доріжкою пробігають учасники естафети, їх підбадьорюють окриками товариші. Видніються намети, у класах Лісового молодіжного центру – хлопці й дівчата. На центральному майданчику привертає увагу мальовнича арка.

– До нас звернулися представники луцьких клубів спортивного орієнтування з проханням посприяти у проведені Всеукраїнських змагань, – розповідає лісничий Воротнівського лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ» Юрій Курчик. – А що ми завжди відкриті до такої співпраці і маємо відповідний досвід, начальник Волинського ОУЛМГ Олександр Кватирко дозволив і посприяв у  їх проведенні. Заздалегідь погодили місця таборування кожної із команд, двадцятивосьмикілометровий маршрут командної естафети, провели відповідні інструктажі – і ось приймаємо кубковий турнір України. Усі наші гості – досвідчені спортсмени, котрі знають, як поводитися у лісі. Ось погляньте, навіть мішки для сміття з собою привезли.

Змагатися у Волинській Швейцарії, як називають цю заповідну місцину, – одне задоволення. Незважаючи на круті підйоми і спуски, бігається тут легко, цьому сприяє цілюще повітря. Виборювати кубок спортивного орієнтування України зголосилося 15 клубів з 16 областей, всього ж на Волинь приїхало 303 спортсмени…

– Ці змагання є особисто-командними, – деталізує директор кубкового турніру Ігор Карпюк. – Склад однієї команди від клубу – 18 осіб. Кількість команд від одного клубу: без обмежень. Першого дня змагань, для якого організатори обрали за локацію Воротнівський ботанічний заказник, відбулася 6-ти етапна естафета. Ліс тут мішаний, чистий, місцями з підліском середньої прохідності. Добре розвинута сітка доріг і стежок. Низини місцями заболочені та зарослі кропивою. Горбиста місцевість із перепадом висот до 20 м – тут надзвичайно цікаво змагатися.

Біля центральної локаційної точки зібрався гурт школярів. Семикласниця Софійка Галичук розповідає, що всі вони із Ковеля.

– В одній нашій команді – семеро учасників, в іншій – п’ятеро, – розповідає юна спортсменка. – Ми змагалися, як могли. Надихала Природа! Тут вона просто чудесна, адреналін зашкалює.

– Особисто я займаюся спортивним орієнтуванням другий рік, вже бувала тут неподалік – у лісовому урочищі поблизу Гаразджі, де діє полігон спортивного орієнтування. У цьому природному заповіднику вперше. Він мені сподобався, тут легко дихається і бігається, – приєднується до розмови шестикласниця Ксенія Кислюк.

– А я бігла свою власну дистанцію і «затопила» на однім відрізку, – з жалем мовить восьмикласниця Софія Омелянюк. – А загалом, класний ліс, тут красиво, а тому й легко бігти.

– Мені сподобався мій маршрут, тут надзвичайно гарна природа, – каже ковельчанка, восьмикласниця Юля Мартиненко, що займається спортивним туризмом четвертий рік. – Ці змагання запам’ятаються надовго.

Поцікавився враженнями про матчеву зустріч у Воротнівському ботанічному заказнику і в команди ОКСО «Равлики» із м. Оржів Рівненської області, яка є співавтором ідеї кубкового турніру українських клубів.

– На Волинь приїхали дуже сильні команди, більшість клубів постійно беруть участь у таких змаганнях, – розповідає Роман Васьковець. – Тут є учасники з Києва, Львова, Харкова… Радий, що вони набирають популярності. «Равлики» підтягуються до найсильніших. Мені цікаво,  незвичний рельєф місцевості, плюс сам парк цікавий для старту і фінішу, можна посидіти і відпочити. У кожного етапу різна відстань і різна складність. У нас три команди, всього вісімнадцять чоловік, зараз ми сьомі, та все буде вирішуватися другого дня змагань.

Місцем старту і фінішу організатори обрали мальовничий місток поміж двома ставками. Електронне табло висвічує показники кожної з команд. Весь периметр змагань обнесли червоною стрічкою. Кожна команда самостійно будує тактику змагань, залежно від віку, досвіду та сил, спортсменам дається можливість обрати посильний етап.

І хоч змагання були надзвичайно азартні, здивувала привітна товариська атмосфера, яка тут панувала. Про класність чи й удачу командної естафети посвідчив і такий факт: декотрі спортсмени ще тільки заходили на шостий етап, а лідери вже були на фініші.

Першим на фінішну пряму вийшов львів’янин Олег Рожко і приніс перемогу команді клубу «Леотін». Команда з міста Лева  одразу ж отримала у приз від туристичної агенції «Нові мандри» екскурсію Луцьком на раритетній «Волинянці». Водій Володимир Романюк зізнався, що вже зачекався на переможців. Поки вони зручно вмощувалися в автівці, ми поцікавилися їх враженнями від змагань та природної оази.

 – У клубі «LeO-team» – найкращі спортсмени, що й підтвердила шестиетапна естафета, яка відбулась у рамках «Матчевої зустрічі серед клубів-2020», – розповідає лідер команди Юрій Бадан. – На першому етапі в нас бігла Олена Федорова, на другому – Сергій Бабич, на третьому – Ігор Наугольник, на четвертому – Олег Багрій, п’ятий етап був мій, закінчував естафету Олег Рожко. Було складно, постійно мінялися лідери, вирували пристрасті і ще ті баталії, але в підсумку ми все ж виграли.

– Чим був цікавий цей маршрут?

– Дуже добре і хитро спланована дистанція, досить специфічна і цікава місцевість, не просто було її долати.

– А що скажете про сам ботанічний заказник, його природу?

– Мені тут сподобалося, – ділиться враженнями Вероніка Бабич. – Організатори поклопоталися, щоб зробити гарну локацію.

– Вражає природа, красиві архітектурні елементи… Навіть просто прогулюючись доріжками, звертаєш увагу на якісь родзинки, – каже Олена Федорова.

– Дуже гарна арена змагань, сплановано фініш вздовж ставка, містком… Всі могли бачити, як біжить учасник, вболівати за нього і підтримувати… Рідко де так гарно плануються арени. Тут організаторам це вдалося, – відзначає, на його погляд, найвишуканішу родзинку змагань Сергій Бабич.

Коли раритетна «Волинянка» вирушила на екскурсію до Луцька, ми взяли коротке інтерв’ю у киян.

– Наш клуб вистави на змагання дві команди по шість спортсменів, «Зелеста 2» у командній естафеті виборола третє місце, – задоволений результатом Євген Чурило.

– Нам дуже сподобався ліс, була гарна дистанція, – долучаються до розмови наймолодші учасники команди шестикласники столичних шкіл №254 і № 286 Олександр Гавриленко і Максим Погарецький. – Буде що розповісти друзям.

…Наступного дня змагання перемістилися у лісове урочище Боянів поблизу села Баїв Боратинської ОТГ. Там дубово-грабовий ліс з невеликими сосновими ділянками в основному середньої прохідності, має добре розвинуту сітку стежок та доріг. Втім, рясна злива, що розгулялася, зробила горбисту місцевість з перепадом висот до 30 м вельми трудною для спортсменів, які цього дня в особистому заліку змагалися буквально за кожен бал на середній дистанції. Львів’яни не змогли закріпити свою перевагу, здобуту такою важкою ціною у командній естафеті, і в підсумку «LeO-Team» посіла третю сходинку, отримавши бронзові медалі та грошовий приз від спонсора у розмірі 5 тис. грн. А переможцем за підсумками двох днів стала команда KyivRegion. Її орієнтувальники Іван Драч, Олексій Бишевець, Ірина Полубенцева, Анна Жилик, Володимир Яценко та Віталій Савчук нагороджені перехідним кубком, дипломи і медалями, також отримали грошовий приз – 15 тис. грн від спонсорів. Срібло вибороли господарі змагань – команда ЛФСО, отримавши ще й 10 тис. грн спонсорської винагороди.

– Цьогорічний клубний турнір організувала і провела  ГО «Луцька федерація спортивного орієнтування» за сприяння Департаменту сім’ї, молоді та спорту Луцької міської ради, Волинського обласного центру національно-патріотичного виховання, туризму і краєзнавства учнівської молоді Волинської обласної ради, Відокремленого підрозділу ФСОУ у Волинській області, Боратинської ОТГ, Спортивного клубу «Лучеськ», – каже головний секретар змагань Ярослав Волинець. – Всебічну підтримку надало організаторам і Волинське обласне управління лісового та мисливського господарства, адже перший день командної естафети проходив у мальовничій Воротнівському природному заповіднику.

Вже відомо, що клубні змагання-2021 пройдуть в Оржеві, що на Рівненщині. 

Пресслужба Волинського ОУЛМГ