У парку Миру села Мельники Шацького району учасники Міжнародної акції «Дорога до миру» висадили понад сотню декоративних деревець і кущів

Створення цього парку у центрі села зініціювали місцеві активісти – ветеран лісової галузі Володимир Корнелюк, завідувач клубу і депутат Шацької ОТГ Федір Гірич, депутат районної ради Сергій Сидорук, а до наповнення зеленими насадженнями долучилися лісівники, екологи, місцеві природолюби, вчителі й учні місцевої школи.

Першу велику посадку декоративних деревець та кущів провели тут учасники обласного зльоту учнівських лісництв, який за ініціативи облорганізації Товариства лісівників України, Волинського ОУЛМГ, Волинського обласного еколого-натуралістичного центру проходив на базі Шацького лісового коледжу імені Валентина Сулька. Деревця для акції за фінансової підтримки ДП «Шацьке УДЛГ» надало ДП «Волинський обласний селекційно-насіннєвий центр».

Для догляду за зеленими насадженнями у Мельниківській ЗОШ І-ІІІ ст. було створено учнівське лісництво, яке очолила Валентина Мороз. Спекотного літа вона зі своїми вихованцями зуміла вберегти всі ялівці та туї, сосонки та ялини.

У наступні роки під час весняних акцій «Майбутнє лісу у твоїх руках» парк поповнювався новими декоративними насадженнями, з’явилися екзотичні деревця. Їх попри Волинського обласного селекційно-насіннєвого центру активу села надавали Лісівничий молодіжний центр Волині (керівник Валентина Юхимчук) та Шацький НПП.

Кілька років тому ГО «Форум українських журналістів» у Волинській області (голова правління Володимир Данилюк) і люблінської  ГО «Srodowiskohufiecpracy» (комендант Яцек Бури) за підтримки Генерального консульства Республіки Польща в Луцьку (тодішнього консула Марека Запура) заснували у Мельниках Міжнародну меморіальну акцію «Дорога до миру». З того часу до творення парку попри лісівничої та екологічної громадськості, активно долучаються всі названі спільноти з України та Польщі. Ось і цього року генеральний консулат спільно з ДП «Шацьке УДЛГ» профінансував придбання декоративних деревець та кущів. Їх виростили у розсаднику Шацького лісового коледжу імені Валентина Сулька.

– Ми не обмежилися оплаченою кількістю саджанців, а й виділили від нашого колективу частину деревець та кущів безоплатно, адже ця добра справа служитиме на користь громаді, – каже заступник директора коледжу Андрій Рибчинський. – А в майбутньому, сподіваємося, він стане філіалом нашого дендрологічного парку, слугуватиме справі лісівництва та науки.

Є плани про відкриття тут науково-дослідного експериментального майданчика і в заслуженого працівника освіти України, директора Волинського обласного еколого-натуралістичного центру Валентини Остапчук, котра свого часу з лісівниками та юннатами висаджувала тут перші шеренги туй та ялівців. Вже вочевидь, що він стає не просто зеленою відпочинковою зоною села, майданчиком для виховання лісівничої зміни, а й своєрідним меморіальним місцем, де зберігається і пам’ять про загиблих у війнах, і плекається надія на мир та порозуміння між народами.

Тож цього дня у парку Миру с. Мельники разом з юними лісівниками та педагогами Мельниківської ЗОШ ажурні ялинки, ялівці, туї, декоративні кущі садили голова облради Ірина Вахович та перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Мовенко, Генеральний Консул Польщі у Луцьку Славомір Місяк, Віце-маршалок Люблінського воєводства Республіки Польща Збігнєв Войцеховський, виконувач повноважень Луцького міського голови Григорій Пустовіт, начальник департаменту зовнішніх зносин, залучення інвестицій та з питань туризму і курортів ОДА Ігор Чуліпа, голова Шацької районної ради Сергій Карпук, представник Шацької райдержадмінстрації, секретар і виконувач голови Шацької ОТГ Людмила Цевух. Посадили деревце Братерства і командир Луцького прикордонного загону, полковник Олег Вовк зі своїм колегою майором Надбужанського відділу Прикордонної варти РП Пьотром Тивонюком, а за їх прикладом – і високопосадовці Волинської області та Люблінського воєводства, студенти факультету філології Волинського національного університету імені Лесі Українки на чолі зі своїм деканом Васейко та люблінська молодь.

Висаджено понад сто деревець та кущів. Якщо точніше – сто сорок. Частинка дерев та кущів прикрасила шкільне подвір’я, частинка – подвір’я клубу.

Це було досить складно, адже такого багатолюддя парк давно не бачив.

На меморіалі вишиковується почесна варта з представників Луцького прикордонного загону та Надбужанського відділу Прикордонної варти Республіка Польща.

Відкрив ці пам’ятини голова правління ГО «Форум українських журналістів», головний редактор «Волинської газети» Володимир Данилюк. При цьому нагадав, що “після початку російсько-української війни в 2014 р. тема українського та польського братерства по зброї в гідній відсічі новітнім кремлівським окупантам набуває особливого значення.

До присутніх звертаються  Славомір Місяк, голова облради Ірина Вахович, віце-маршалек Люблінського воєводства Збіґнєв Войцеховські, перший заступник голови облдержадміністрації Сергій Мовенко та виконувач повноваження Луцького міського голови Григорій Пустовіт.

Настав час анонсованого перед школярами забігу. Охочих виявилося дуже багато. Вони отримають футболки з двомовними написами «Біг миру, Мельники 29 ІX 2020».Колона бігунів розтягується на сотні метрів.  Дистанція забігу – 1939 метрів. Саме у 1939 році 1 вересня розпочалася Друга світова війна, а у вересні були розстріляні польські офіцери. Ця символічна дистанція – як хресна дорога, її, неспівмірно важчу за своїм смисловим навантаженням, і мають долати учасники, щоб зрозуміти ціну миру. Тому й «Дорога Миру!».

Фініш – біля столітнього дуба, який пам’ятає Першу світову війну. Перше місце в забігові виграв військовослужбовець ВПС «Піща» Давид Нічепас, другим дістався фінішу представник ВПС «Світязь» Степан Ващук, третім – учень місцевої школи Іван Пилипчук.

Усі учасники разом фотографуються на пам’ять. Разом ідуть до парку, де, як ми вже розповідали, меморіальне дійство продовжується садінням деревець братерства.

Що важливо: «Дорога до миру» щороку збирає все більше учасників і це дає надію.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ

Фото пресслужби ВОУЛМГ та із сайта Волинської обласної ради