Про шкільні лісництва на Волині – в ефірі Українського радіо

Що таке «шкільне лісництво», хто тут навчається, які ідеї та завдання реалізовують і як налагоджена співпраця з лісівниками Волині – про це та багато іншого розповіла у проєкті Українського радіо «Радіодень» керівник-координатор воротнівського Лісівничого молодіжного центру Валентина Юхимчук. У студії – ведуча Марія Таранко.

Перш за все, Валентина Петрівна розповіла, що Лісівничий молодіжний центр (діє на базі Воротнівськог лісництва ДП «Ківерцівське ЛГ») на сьогодні єдиний такий в Україні. Створений лісівниками Волині у 2017 році з метою екологічного виховання підростаючого покоління, формування бережливого ставлення до природи рідного краю та популяризації професії лісівника.

З такою ініціативою свого часу виступив начальник управління Олександр Кватирко за підтримки Наукової ради, що діє при Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства та за сприяння.

Нині у Волинській області працює близько 60 учнівських лісництв. Це багато. Їх кількість постійно зростає. Цей факт свідчить про те, що таке учнівське об’єднання потрібне, цікаве для дітей, результативне.

Учнівське лісництво – не просто гурток, це творче об’єднання учнів 5-11 класів. Головним його завданням є підвищення ефективності та якості екологічної роботи, створення оптимальних умов для проведення навчальних та практичних занять з лісового господарства, організації дослідницької, практичної природоохоронної роботи. Важливо, що теоретичні заняття поєднуються з практичними. Юні лісівники збирають насіння дерев та кущів, створюють шкілки, висаджують ліс та доглядають за ним. Заняття відбуваються за участю лісівників, які безпосередньо здійснюють допрофесійну підготовку учнівської молоді.

Звичайно, лісівники розуміють, що не кожен вихованець учнівського лісництва в майбутньому обере професію в галузі. Але ж пізнавати та охороняти природу рідного краю – завжди актуально.

Діти за підтримки лісівників долучаються до різноманітних практичних акцій та операцій. Наприклад, взимку майструють годівнички для пернатих друзів, навесні садять ліс та зустрічають з вирію перелітних птахів. Цей процес безперервний та цікавий як для дітей, педагогів, так і для лісівників.

Для дітей візит до лісу – це завжди свято. І не важливо, з якою метою. Чи це «грибний» урок, чи екскурсія в Лісівничому молодіжному центрі.

«Ми горді тим, що у Лісівничому молодіжному центрі завжди людно. Це свідчить про те, що у нас цікаво. Звичайно, діяльність Центру в основному спрямована на вихованців учнівських лісництв, але є у нас і інші категорії відвідувачів. Тематика наших зустрічей з дітьми, студентами, педагогами та просто відвідувачами надзвичайно різноманітна. Наприклад, у лісі грибна пора – у Лісівничому молодіжному центрі актуальні «грибні» уроки. Адже не зайвим буде нагадати і дорослим, і дітям про правила тихого полювання та й про безпеку в лісі в цілому. Для такої роботи у Лісівничому молодіжному центрі створені всі умови, але ми, лісівники часті гості і в навчальних закладах.

Тривалість зустрічей та їх тематика залежить від потреб наших юних (і не тільки) партнерів. Наприклад, коли ми працюємо із студентами, то звичайно ж, це більш науково-практична діяльність із залученням професіоналів лісової галузі Волині та викладачів вишів», – розповіла Валентина Юхимчук.

Робота над удосконаленням діяльності учнівських лісництв на Волині, збільшенням їх кількості, залучення більшого кола школярів – такі завдання стоять перед педагогами та лісівниками.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ