Олександр Кватирко: «На Волині ми за рік можемо створювати більше тисячі гектарів нових лісів»

Лісівники Волині мають усі ресурси та необхідні знання, щоб суттєво збільшити відсоток лісистості області. На цьому неодноразово наголошував начальник управління Олександр Кватирко. І це вже підтверджено реальним досвідом попередніх років.

  • З 2000 по 2010 рік, коли непродуктивні землі запасу сільських рад передавалися у фонд держави розпорядженням місцевих районних та обласної державної адміністрацій, силами лісівників Волині створено понад 7 тис. га нових лісів. Був період, коли за рік висаджувалося в межах 1-1,5 тис. га. Тепер це вже повноцінні доглянуті молоді ліси.

На жаль, зараз об’єми таких робіт значно менші – цього року, наприклад, такий показник становить 56 га. Все це тому, що лісівники мають право створювати нові ліси лише на землях, що в межах держлісфонду. Прийнятних механізмів передачі ні під лісорозведення, ні самозаліснених площ – законодавством не передбачено.

Найгірше те, що нині досить часто фіксуються випадки, коли фактично молоді ліси просто вирубуються – так орендарями або й власниками земельні паї готуються під посів сільськогосподарських культур.

Але яскравим та показовим є позитивний досвід минулих років – заліснені тоді площі вже стали якісними молодими лісами. Лише на Горохівщині таких загалом – понад 264 га. З них дубові насадження – 170 тис. га.

Зараз уже навіть не віриться: ще у 2007 р. на місці цього молодого дубового лісу були фактично покинуті колгоспні землі.

Дві таких ділянки – у Новозборишівському лісництві ДП «Горохівське ЛМГ» – 28,5 га та 40 га. Свого часу місцеві лісівники подбали, щоб ці території було передано до держлісфонду, оформили всі необхідні документи. Таким чином отримали право тут господарювати.

Створення дубового лісу на Горохівщині у 2007 році відбувалося шляхом висівання жолудя. Над цим трудилися працівники лісгоспу, допомагали випускники Борочинської, Мар’янівської та Бужанівської шкіл Горохівського р-ну, також студенти місцевого коледжу.

Збирали жолудь на постійній лісонасінневій ділянці дуба звичайного.

Але це був лише початок колосальної роботи. Фахівці галузі добре знають, що таке доглянути молоді культури. Всі ці роки лісівники ретельно працювали. З початку створення проводилися не менше 3 доглядів за молодими культурами щорічно – до переводу у вкриті лісом землі. Вже зараз проводяться рубки догляду в молодняках – освітлення та прочищення.

  • Варто зазначити, що лісівники Волині щороку вирощують у межах 22-25 млн сіянців основних лісоутворювальних порід. Цього достатньо для проведення лісовідновлення і створення нових лісів. За необхідності, є можливість суттєво збільшити ці об’єми. Лісівники сподіваються і чекають мудрих рішень від держави, щоб врешті реалізувати такі завдання.
  • – Лише на Волині власними ресурсами лісівники могли б за рік висаджувати більше тисячі гектарів нових лісів. Ми готові реалізовувати такі стратегічні для держави завдання. Якщо кожного року заліснювати хоча б по кілька сотень гектарів неродючих земель, як це відбулося в тому числі на Горохівщині, з роками отримаємо тисячі гектарів молодих рукотворних лісів. Якщо ж до державного лісового фонду ще внести самозаліснені території, які за нашими орієнтовним даними, на Волині лише на землях запасу займають 2,5 тисячі гектарів, то відсоток лісистості в області із нинішніх 34,5 буквально за десяток років можна збільшити до 36, – аналізує ситуацію Олександр Кватирко. 

Безперечно: реально оцінити роботу лісівників можливо лише з роками. Доки молоді культури не виростають у ліс, люди переважно не бачать проведених заходів з лісовідновлення. Як і не можуть знати про докладені протягом років зусилля для того, щоб зберегти молоді насадження.

Посів жолудя у ДП “Волинський лісовий селекційно-насінневий центр”

Волинь завжди була серед лідерів за кількістю лісових площ. 702 тисячі гектарів в області займають ліси, 618,7 тис. га з них – в межах держлісфонду. Цифри не маленькі, але вони могли б бути значно більшими за умови врегулювання законодавчих земельних норм.

І цей молодий дубовий ліс на Горохівщині – один із сотень прикладів в області, як лісівники на чистому просторі, маючи знання, досвід, відповідні ресурси та бажання працювати, створюють та доглядають якісні насадження аж до їх переходу у статус повноцінних лісів.

Світлана ДУМСЬКА, газета “Волинь-нова”, 10 грудня 2020 р.