
Лісова галузь знову опинилася на порозі реформ. Про це розповів голова Держлісагентства Юрій Болоховець, пояснивши, що планується і навіщо.
Недаремно наголошуємо – знову. Це питання для лісівників не нове. Про потребу реформування йшлося неодноразово. Останніми роками – особливо активно. І лише зараз розпочалося реальне напрацювання конкретних проектів та пропозицій.
Питання реформування лісового господарства під прицільною увагою Уряду ще з середини 2017 року. Тоді, за пропозицією Громадської ради при Держлісагентстві, у липні було розпочато роботу з підготовки Стратегії сталого розвитку та інституційного реформування лісового господарства.
Як основні принципи розвитку галузі Держлісагентство пропонує:
– недопущення приватизації лісів або надання їх у концесію,
– визнання багатофункціональності лісового господарства,
– визначення поняття лісового господарства, яке апріорі повинне включати заготівлю деревини та реалізацію заготовленої продукції,
– збереження державної структури управління лісовим господарством,
– віднесення лісового господарства до пріоритетних галузей економіки,
– подальша організація ринку деревини в Україні відповідно до міжнародних стандартів та договорів, які підписані та ратифіковані державою.
Пропонується і вдосконалення нормативно-правової бази лісового господарства. А це, перш за все, грамотний розподіл функцій управління, вирішення питань фінансового забезпечення – що надзвичайно важливо.
Аналізуючи динаміку фінансової підтримки держави у відсотковому співвідношенні, очевидно, що вона має спадаючу тенденцію. З 2000 року трималася практично на одному рівні, а з 2016 року припинено фінансування державою навіть першочергових завдань та заходів.
Відтоді лісогосподарські підприємства працюють за принципом самоокупності, в процесі самостійно навчалися грамотно будувати менеджмент, враховуючи потенційні ризики. Все це – при постійному рості податкового навантаження.
За ці роки змінилося чимало. І найбільші зміни відбулися саме в системі управління. Ми не можемо цього не визнавати і не бачити.
Як і не помічати процесів автоматизації та цифровізації – зараз вони особливо відчутні в усіх сферах діяльності.
Логічно, що зміни відбуваються і вони однозначно потрібні. Менеджерські, структурні, такі, що здатні оптимізувати витрати.
Вирішення фінансових питань – однозначно першочергові завдання. У цьому переліку – і система оподаткування. Пропонована переатестація також спрямована на покращення ситуації та підвищення кадрового потенціалу. Але надважливо – щоб у цьому процесі було збережено інтереси кожного працівника. Тому над цими змінами необхідно працювати особливо виважено.
Щоб запропонована модель запрацювала, необхідне схвалення рішень з боку Уряду.
Маємо всі підстави сподіватися: реформування принесе позитивні зміни для галузі. І лісівники повинні зараз не тільки згуртуватись, бути сильними та єдиними, а й знайти шляхи та способи практичного об’єднання зусиль, об’єднання фінансового, ресурсного, матеріального, технологічного і кадрового потенціалу підприємств. Щоб у подальшому мати кардинально інші економічні можливості для розвитку, збудувати ще більш ефективно діючу менеджерську систему, створити такі умови, де кожен працівник почуватиметься захищеним і впевненим у майбутньому.