У Волинському ОУЛМГ відбулася лісовпорядна нарада

У Волинському обласному управлінні лісового та мисливського господарства відбулася перша лісовпорядна нарада за участю провідних спеціалістів ВОУЛМГ, головних лісничих та інженерів лісового господарства державних лісогосподарств. Проводили її перший заступник начальника Волинського ОУЛМГ Руслан Войцеховський та начальник відділу лісового господарства ВОУЛМГ Борис Бабеляс.

 – Вже традиційно раз на десять років, відповідно до Лісового кодексу України та нормативно-правових актів з ведення лісового господарства, Законів України «Про охорону навколишнього природного середовища», «Про природно-заповідний фонд України», «Рослинний світ», «Про Червону книгу України», з урахуваннях вимог ратифікованих Україною міжнародних документів та інших нормативно-правових актів в галузі лісового господарства та охорони навколишнього природного середовища проводиться  лісовпорядкування. Його порядок і технологічні вимоги передбачені єдиною системою і є обов’язковими для всіх постійних лісокористувачів та власників лісів, незалежно від їхньої відомчої підпорядкованості.         

 –  Нам потрібно визначитися з порядком та часом лісовпорядних робіт. Вони будуть проводитися у кілька етапів протягом 2021 – 2022 років. На першому етапі передбачена аерофотозйомка – розпочав нараду головний лісничий обласного управління Руслан Войцеховський.

–  Наступним етапом буде проведення польових робіт у кожному конкретному лісогосподарстві. З вами будуть працювати начальник партії, головний інженер, таксатори. Маєте визначитися з порядком та місцем роботи, потрібно буде оглянути всі без винятку лісові угіддя, кожен квартал і виділ, провести бусольну зйомку, вимір висоти дерев, їхній діаметр, запас деревини на 1 га, закласти пробні площі. Потрібно буде запроєктувати освітлення, прочистку, прорідження, прохідну, вибіркові санітарні та суцільно-санітарні і рубки головного користування. При низькій повноті насаджень призначити реконструкцію насаджень. Кожен має розуміти, що ми робимо державну і дуже потрібну громіздку роботу, яка не любить поспіху. Маємо провести скрупульозне наземне лісотаксаційне обстеження. Це обов’язково. З цим будемо жити у наступні десять років.

Під час наради свою роботу репрезентували представники вінницького товариства з обмеженою відповідальністю «Аналітика», які мають досвід аерофотозйомки.

  – Порядок і вимоги щодо проведення спеціальних обстежень лісів та лісових досліджень встановлюються відповідними інструкціями, правилами і методиками, які затверджуються центральним органом виконавчої влади з питань лісового господарства.

 – Усі ви знайомі з нормативно-технічними положеннями та вимогами. Вони строго регламентовані державними і галузевими стандартами. Більшість із вас вже мають досвід проведення цих заходів. Цього року нам будуть у цьому допомагати спеціалісти Товариства з обмеженою відповідальністю «Аналітика». Ми запросили на цю нараду інженера з геопросторового аналізу, провідного фотограмметриста Андрія Антоновича Ксьондзика та інженера з геопросторового аналізу та моделювання, кандидата технічних наук Василя Володимировича Долинного – наголосив Борис Бабеляс.

 Вінничани розповіли і навіть продемонстрували карти у 3Д форматі. Щоб їх побачити у потрібному ракурсі, потрібні спеціальні окуляри. Присутні могли самі  оцінити якість карт, які виготовляють вінничани.

– Ми пропонуємо створення цифрових інженерно-топографічних карт масштабу 1:2000 з цифровою точністю масштабу 1:500, – презентував діяльність ТЗоВ інженер з геопросторового аналізу та моделювання Василь Долинний. – Ми проводимо вирахування лісових площ, а за потреби і просік та будівель.  Можемо провести навіть векторизацію підземних мереж комунікацій, рекламних носіїв типу «біл-борд», сітілайтів, зупинок автотранспорту, дорожніх знаків відповідно до груп, назв, номерів та їх зображень.

Варто зазначити, що ООО «Аналітика» разом з ДНПП «Геосистема» вже понад 20 років займаються ще й розробкою і виробництвом обладнання і програмного забезпечення для цифрової фотограметрії і картографії. З 1990 року розроблено п’ять моделей аналітичних фотограметричних станцій і виготовлено більше 200 інструментів такого типу. У 1995 році завершена розробка фотограметричної станції з високоточним сканером. Їх продукція експонувалася на багатьох міжнародних та всеукраїнських виставках. І що показово, їхні інструменти і технології успішно використовуються у США, Канаді, Великобританії, Швеції, Норвегії, Австрії, Швейцарії, Франції, Іспанії, Італії, Польщі, Словакії, Сербії, Хорватії, Румунії, Мексиці, Аргентині, Бразилії, Австралії, Південній Кореї, Індії, Ізраїлі, Єгипті, OAЕ, Ботсвані, Зімбабве, Гані, Кубі, Китаї, В’єтнамі, Лаосі. У зйомках буде задіяний цифровий літальний сканер «3-DAS-1», трьохканальний аерофотосканер «3-DAS-1» (forward-nadir-backward).

 – Це нові технології, – кажуть фахівці. – Вони дозволяють здобути безперервне зображення всього маршруту з потрійним перекриттям. Три RGB-сенсори Kodak забезпечують чисті 42-бітні зображення. Простір зйомок і вибір оптимальної експозиції здійснюється прямо в польоті. Реальна зйомка без заміни носія може тривати 48 годин. Словом, для зйомок використовуються найсучасніші технології.

– На сьогодні це найбільш успішний метод традиційного лісовпорядкування, – акцентував головний інженер ДП ВО «Укрдержліспроєкту» Ігор Михайлович Бокало.

Головні лісничі та інженери лісового господарства державних лісопідприємств мали можливість поспілкуватися з фахівцями ТЗоВ «Аналітика» та ДП ВО «Укрдержліспроєкт», отримати відповіді на свої запитання.

На цій технічній нараді було  прийнято спільне рішення про співпрацю підприємств обласного управління  та ТзОВ  «Аналітика», щодо проведення робіт з аерофотозйомки, яка в подальшому має стати фундаментом для проведення базового лісовпорядкування земель лісогосподарського призначення 2021 – 2022 років.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ