Самосійні ліси можуть збільшити лісистість України на 300 000 га

Ліси важлива для життя на Землі екосистема. Їх вплив на клімат та збереження біорізноманіття неоціненний. Адже ліси є найдешевшим та найактивнішим поглиначем вуглекислого газу. Щороку один гектар лісу поглинає 6,5 тонн вуглекислого газу та виділяє 5 тонн кисню.

Українські ліси, це 16 % території країни. Однак, за європейськими рекомендаціями, оптимальним є покажчик не менше 20 %. Для цього в Україні необхідно створити більше двох мільйонів гектарів нових лісів. При цьому, заліснення не повинне здійснюватися на унікальних степових ділянках – адже степові екосистеми є домівкою для сотень рідкісних та зникаючих видів флори та фауни і охороняються на рівні всієї Європи.

Збільшення лісистості України є однією з важливих задач держави, яка прописана у Стратегії екологічної політики України на період до 2030 року https://bit.ly/3wHjPA3

Як же збільшити лісистість України?

Один зі шляхів – зберегти «самосійні ліси», які виросли за останні декілька десятків років на землях, виведених із сільськогосподарського використання.

За попередніми підрахунками експертів та науковців мова може йти про 300 – 500 000 гектарів таких лісів.

Для прикладу, фахівці лабораторії Нових інформаційних технологій УкрНДІЛГА за допомогою даних дистанційного зондування землі виявили, що лише в межах одного колишнього Семенівського району Чернігівської області знаходиться більше 8500 га таких лісів. Це трохи більше ніж увесь Івано-Франківськ та складає близько 6 % загальної площі та 9 % площі лісів району!

Збереження самосійних лісів шляхом надання їм відповідного статусу дозволить не тільки зробити Україні свій внесок у глобальну боротьбу з зміною клімату, але й збереже для громад місця їх відпочинку, збору грибів та ягід.

Більше того, створення та догляд гектару лісу коштує декілька десятків тисяч гривень – тому це буде і економія сотень мільйонів гривень державних коштів!

Для цього Міндовкілля:

*при розробці стратегічних документів всіх рівнів вказує на необхідність збереження самосійних лісів;

*спільно з УкрНДІЛГА, ДП “Лісогосподарський Інноваційно-Аналітичний Центр” ідентифікує самосійні ліси на землях державної та комунальної власності;

*спільно з Держлісагентством готує документи щодо передачі самосійних лісів державним лісогосподарським підприємствам;

*спільно з Комітетом Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування ініціює зміни у законодавство для надання відповідного статусу самосійним лісам.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів