Нуйнівський «Forest» – серед лідерів

«Forest» – учнівське лісництво ліцею с. Нуйно Камінь-Каширського р-ну, що на Волині. Це добровільне об’єднання школярів для природоохоронної роботи в довкіллі – зеленій лабораторії під відкритим небом. Саме там найповніше виражене співіснування різних форм та видів живих організмів, найчіткіше проявляються закони природи.

Виконуючи теоретичну і практичну програму з основ лісівництва в позаурочний час, учнівське лісництво органічно вписується в шкільний компонент, адже воно є найповнішим природним додатком до шкільної навчально-виховної програми з природничих дисциплін.

Учнівське лісництво «Forest» Нуйнівського ліцею сприяє проведенню різних форм природоохоронної роботи. Створює екологічні стежки, проводить спостереження, організовує екскурсії, експедиції та походи, виконує ботанічні і зоологічні практикуми, бере участь у різноманітних конкурсах, операціях та акціях. Робота в шкільному лісництві, як форма організації трудового навчання і виховання, ефективно мотивує до вибору майбутньої професії, залучає учнів до суспільно-корисної праці, природоохоронної діяльності. Здобуті знання та навички з ведення лісового господарства учні шкільного лісництва застосовують на практиці.

Вихованці шкільного лісництва «Forest» під керівництвом своїх наставників О. Ю. Банзерук і директора школи Р. М. Кусіка за цей навчальний рік зробили чимало добрих справ. Вони брали участь у конкурсах «Лісовий «Hand made» та на кращий дитячий малюнок «Безпека праці та здоров’я працівників при виконанні робіт у лісовій галузі очима дітей». Усім запам’яталося онлайн-заняття «Створення флораріумів».

В активі і перемога в конкурсі «Краща святкова еко-іграшка виготовлена власноруч». А ще було багато захоплюючих практичних занять – розмножували тую, самшит, барбарис та ялівець методом живцювання, висаджували живці у теплицю та доглядали за ними. На території школи юннати висадили 10 саджанців кедра, які передала ліцею громадська організація «Кедри України». Також прибирали місцевий ліс в рамках акції «Зробимо ліс чистим», були й інші лісівничі заходи.

Юні лісоводи займаються і науково-дослідницькою роботою. Вивчають біологічні особливості лісових дерев і чагарників, трав’янистих рослин, представників тваринного світу, рідкісні та зникаючі види, занесені до Червоної книги України. Вони відповідальні за моніторинг стану лісових насаджень та навколишнього природного середовища. Виконуючи дослідницьку роботу,  юні лісівники вчаться спостерігати, узагальнювати матеріал, робити висновки, а також застосовувати  набуті знання в практичній роботі.

Про високу якість теоретичної та практичної підготовки членів шкільного лісництва «Forest» засвідчують перемоги у ХІІ та ХІІІ Всеукраїнських зльотах шкільних лісництв, які проходили 2018 р. в м. Суми (ІІ місце) та 2019 р. у м. Чернігів (І місце), в обласному зльоті шкільних лісництв (смт Шацьк, 2019 р., Гран-прі). Приємні успіхи вихованців шкільного лісництва у написанні й захисті науково-дослідницьких робіт.

Члени учнівського лісництва – активні учасники природоохоронних конкурсів, проєктів, акцій «Ми – за чисті узбіччя», «Зелені паростки майбутнього»,  «Мій рідний край – моя земля», «Ліси для нащадків», «Збережемо чисте довкілля», «Майбутнє лісу у твоїх руках», «Годівничка», еко-похід «Біощит», районного конкурсу на кращий дитячий малюнок на тему «Безпека праці та здоров’я працівників при виконанні робіт у лісовій галузі очима дітей» та багатьох інших. За свою діяльність юні лісівники нагороджені грамотами, дипломами, цінними подарунками.

З метою профорієнтації учнів шкільного лісництва систематично проводяться зустрічі із представниками лісової галузі району та області. Шкільне лісництво тісно співпрацює із Волинським обласним еколого-натуралістичним центром, державним підприємством «Камінь-Каширське лісове господарство».

Матеріали роботи шкільного лісництва «Forest» висвітлюються у періодичній пресі,  в районній газеті «Полісся», у соціальних мережах на сторінках ліцею с. Нуйно.

Учнівське лісництво – традиційна та дієва форма залучення учнівської молоді до охорони довкілля, що виховує у дітей дбайливе ставлення до природи, розширює і поглиблює знання у галузі природничих наук, виробляє практичні уміння та навички ведення роботи у лісовому господарстві.

Олексій КАРПІК, провідний інженер з охорони праці ДП «Камінь-Каширське лісове господарство»                 

Журнал “Лісовий вісник”, №3, 2021