Електронний облік у лісі

 

Нещодавно у штаті лісогосподарських підприємств Волині з’явилася нова посада – інженер електронного обліку деревини. Про роботу, яку виконують ці посадові особи лісгоспів, розмовляємо з провідним інженером електронного обліку деревини державного підприємства «Ківерцівське лісове господарство» Романом Назарчуком.

– Романе Петровичу, скажіть будь ласка, в чому полягає суть електронного обліку деревини, як комп’ютеризація дійшла «до лісу»?

На сьогоднішній день на підприємствах Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства, в тому числі і в державному підприємстві «Ківерцівське лісове господарство», запроваджена система електронного обліку деревини. Перші розмови щодо застосування електроніки в системі лісового господарства, а конкретніше безпосередньо в лісі, розпочалися ще в 2000 році на Рівненщині. Цю ініціативу підхопили і Волинські лісівники та за підтримки своїх польських колег впровадили її в лісове життя. Мета електронного обліку деревини – спростити і комп’ютеризувати облік робіт у лісі по заготівлі деревини і її подальшій реалізації за допомогою сучасних комп’ютерних технологій, відкинути виконання дублюючих операцій з паперами та виключити помилки, які виникають внаслідок людського фактору під час переписування даних з одного аркуша паперу в інший і тому подібне.

– Робота з комп’ютером на даний час можливо і не доступна всім. Скажіть, а як саме відбувається цей процес?

Електронний облік заготовленої деревини відбувається наступним чином. Працівник лісгоспу, який має при собі кишеньковий персональний комп’ютер, термопринтер для друку документів та спеціальний молоток для кріплення бирок, виїжджає на лісосіку та здійснює приймання продукції від лісозаготівельних бригад. Його робота полягає у внесені всієї характеристики заготовленої деревини (діаметр сортименту, його довжина, сорт, порода) до персонального комп’ютера. При цьому вказується місце заготівлі даної лісопродукції (квартал, виділ і площа лісосіки). На кожний діловий сортимент прикріплюється спеціальна пластикова номерна бирка з даними про цей сортимент. Внесена в комп’ютер інформація надходить у контору лісгоспу та в апарат Державного агентства лісових ресурсів України для подальшої обробки, аналізу та, звісно, контролю.

– Романе Петровичу, а в чому виграють лісівники із введенням даної системи, чи простіше стало працювати в лісі?

Процес електронного обліку деревини цілковито ґрунтується на електронному документообігу. Його основу складає програмне забезпечення, яке дозволяє контролювати етапи руху деревини від заготівлі конкретного сортимента до його реалізації, де вся облікова інформація передається в електронному вигляді. Важливим результатом роботи системи є значне скорочення паперового документообігу та різних видів звітності між виробничими підрозділами підприємства, а також зменшення тіньового обігу незаконно добутої деревини. Наприклад, при реалізації деревини відповідальний працівник вносить у кишеньковий персональний комп’ютер номер бирки, в якій в електронному вигляді знаходиться вся інформація про даний сортимент, вказує діючі ціни та дані покупця. На термопринтері роздруковується документ для проїзду та обліку лісопродукції. Автоматично дана інформація поступає в контору лісгоспу на центральний комп’ютер та в Державне агентство лісових ресурсів України. Отже, дана система електронного обліку деревини дає можливість переглянути повністю ланцюг руху заготовленої деревини від місця її заготівлі до кінцевого споживача. Таким чином за допомогою реєстру походження деревини по нумерації бирки, якою маркується деревина, можна встановити легальність її заготівлі, а саме: місце та дату заготівлі, назву підприємця, що здійснював заготівлю, повну характеристику маркованої продукції.

Електронні специфікації приймання-відпуску лісопродукції є відправними документами для подальшої обробки в автоматизованій системі управлінського обліку лісгоспу.

– Дякую за розмову.

Інтерв’ю вів

Петро Романуха.

Прес-служба Волинського обласного управління лісового та мисливського господарства