«Шлях до нульового травматизму»: волинські лісівники першими в Україні реалізовують надважливий проект

В перше в Україні за підтримки Держлісагентства та Європейського співтовариства з охорони праці (ESOSH), під керівництвом начальника ВОУЛМГ Олександра Кватирка на Волині реалізовується пілотний проект щодо оцінки ризиків на підприємствах лісового господарства.

Це – ряд практичних заходів за принципом використання сучасних європейських практик. Мета проекту – «Шлях до нульового травматизму». Який він – днями змогли побачити інженери з охорони праці держлісгоспів у рамках навчальної семінар-наради, що тривала на базі ДП «Колківське ЛГ». Семінар-нарада відбулася під керівництвом заступника начальника управління Олександра Рибчинського.

Усі роботи в лісовому господарстві несуть небезпеку і вимагають серйозної теоретичної та практичної підготовки. Саме тому різного роду навчання, семінари, практичні заходи є основою роботи у держлісгоспах. Головний спеціаліст відділу використання лісових ресурсів Олександр Боровицький, який очолює напрямок охорони праці на рівні області, сам безпосередньо бере участь у тематичних заходах та організовує їх, залучаючи керівників та відповідальних працівників держлісгоспів.

Безперервне навчання, здобуття нового найкращого досвіду та навиків – такі завдання завжди ставить перед колективом Олександр Кватирко.

В рамках цього семінару учасники побачили технологічний процес лісозаготівельного виробництва. Основні характерні небезпеки (небезпечні події) в лісовому та мисливському господарстві – це травми від звалених дерев або сортименту, що котиться; падіння завислих гілок дерев під час прочищення лісосік; потрапляння сторонньої особи під звалені дерева; травмування гілкою, тріскою (щепою) деревини під час звалювання лісу та ряд інших.

Усі ці процеси були детально розглянуті, проаналізовані та оцінені.

Інженери з охорони праці проводили практичну оцінку ризиків на робочих місцях працівників, задіяних до виконання лісосічних робіт. Усіх учасників семінару було розділено на чотири робочі групи, кожна з яких мала свій напрямок діяльності для заповнення інтерактивних карт ризиків на робочих місцях.

– Кожен із нас може піддаватися окремим ризикам під час перебуванні в лісі чи на виробництві. Але маємо зробити все, щоб максимально їх уникнути, – наголосив Олександр Рибчинський. – За основу ми взяли сім «золотих правил» концепції Vision Zero. Серед таких: «Станьте лідером. Демонструйте прихильність», «Виявляйте небезпеки – контролюйте ризики», «Визначте цілі – розробляйте програми», «Створюйте належну систему управління безпекою та гігієною праці – досягайте високого рівня організації», «Забезпечуйте безпеку та гігієну на робочих місцях, під час роботи з механізмами та обладнанням», «Підвищуйте кваліфікацію – розвивайте професійні навички», «Інвестуйте в людей – мотивуйте, залучаючи». І все це намагаємося втілити у філософію безпеки на практиці.

– Vision Zero або «Нульовий травматизм» – це якісно новий підхід до організації профілактики, що об’єднує три напрями: безпеку, гігієну праці та благополуччя робітників на всіх рівнях виробництва. Так як найважливішим актом європейського законодавства, що стосується оцінки ризиків, є Рамкова Директива 89/391/ЄС з охорони праці. Ця Директива буде згодом адаптована до національного законодавства. Ми ж маємо бути готові її реалізовувати, – зазначає Олександр Боровицький.

Варто зазначити, що на європейському рівні ця практика є однією із найсучасніших.

На рівні підприємства це дасть можливість: забезпечити безпеку та здоров’я робітників (загальний обов’язок роботодавців та підприємств), заохочуючи використання інструментів OiRA на рівні підприємств та цехів, тим самим запровадивши обґрунтований процес оцінки ризиків; спростити процес оцінки ризику; покращити умови праці шляхом сприяння використання інструменту для оцінки професійних ризиків, покращуючи тим самим ефективність діяльності підприємства.

На Волині програма втілюватиметься за такими ключовими показниками. Спочатку – її презентували на всеукраїнських заходах, затвердження Програми реалізації заходів щодо кожного підприємства відбулися восени, складено план її реалізації та покрокового напрямку дій, затверджено наглядову раду, яка оцінюватиме кроки здійснення заходів.

Перші кроки вже зроблено.

Пресслужба Волинського ОУЛМГ